ubrania na stok narciarski
© Dinga/Adobe Stock
Styl życia

Co zabrać ze sobą na stok narciarski?

Sezon zimowy dla wielu osób oznacza intensywny, ale relaksujący czas spędzany na stokach narciarskich. Niezależnie od tego, czy planuje się dłuższy wyjazd na „białe szaleństwo” czy jednodniowy wypad na stok narciarski znajdujący się w pobliżu miejsca zamieszkania, zawsze trzeba pamiętać o zabraniu kilku rzeczy. Mowa tu zarówno o tych wchodzących w skład podstawowego wyposażenia narciarskiego, jak i takich, które mogą uatrakcyjnić i uprzyjemnić czas spędzony na stoku.

Sezon zimowy dla wielu osób oznacza intensywny, ale relaksujący czas spędzany na stokach narciarskich. Niezależnie od tego, czy planuje się dłuższy wyjazd na „białe szaleństwo” czy jednodniowy wypad na stok narciarski znajdujący się w pobliżu miejsca zamieszkania, zawsze trzeba pamiętać o zabraniu kilku rzeczy. Mowa tu zarówno o tych wchodzących w skład podstawowego wyposażenia narciarskiego, jak i takich, które mogą uatrakcyjnić i uprzyjemnić czas spędzony na stoku.

 

Wyjazd na narty bez niezbędnych rzeczy może wiązać się z dodatkowymi kosztami. O ile sprzęt narciarski w większości miejsc można wypożyczyć i nie jest to duży wydatek, o tyle brak odpowiedniej odzieży czy bielizny termicznej na ekstremalne mrozy może być większym problemem. Nawet jeśli w pobliżu stoku znajduje się specjalistyczny sklep, to ceny zapewne będą wyższe.

Lista niezbędnych rzeczy na stoku narciarskim

Największe problemy z odpowiednim spakowaniem się przed wyjazdem na narty mają osoby początkujące. Zaprawieni narciarze – często nauczeni doświadczeniem – doskonale wiedzą, co jest im potrzebne na stoku. Zarówno tym ci, którzy jeżdżą na nartach od lat, jak i ci początkujący muszą pamiętać o tym, by zabierać ze sobą:

 

  • pełny sprzęt narciarski – poza nartami są to: kijki, buty, kask i gogle,
  • bielizna termiczna – przez wielu niedoceniana, ale bez niej dłuższa jazda na dużym mrozie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia,
  • krem ochronny do twarzy,
  • odzież narciarska wierzchnia – w przypadku wyjazdów na pobliski stok większość osób od razu przywdziewa odzież na narty. Ci, którzy wyjeżdżają dalej raczej tego nie robią. Zawsze trzeba pamiętać o narciarskich spodniach, kurtce, czapce i rękawicach,
  • apteczka – wprawdzie na stoku w razie nieprzewidzianych zdarzeń z apteczką nie powinno być problemu, ale zawsze lepiej posiadać swoją.     

Rzeczy mogące uprzyjemnić pobyt na stoku narciarskim

Poza wymienionymi niezbędnymi rzeczami, które należy zabrać na stok narciarski są i takie, które warto wziąć, aby taki wypad był przyjemniejszy. Można zaliczyć do nich:    

  • przekąski,
  • aparat     fotograficzny,
  • gimbal.

 

Bardzo ciekawymi opcjami są dedykowane osobom jeżdżącym na nartach i na snowboardzie dostępne na smartfony aplikacje. Jedna z najbardziej popularnych to Trace Snow, która pozwala dokonywać różnego rodzaju pomiarów zjazdów (m.in. czas zjazdu i prędkość). Ponadto ci, którzy lubią podczas jazdy na nartach posłuchać muzyki, powinni zdecydować się na specjalne słuchawki dla narciarzy. Warto przy tym pamiętać, by głośność była ustawiona na poziomie pozwalającym słyszeć dźwięki z otoczenia.

Buty narciarskie na stoku.
©magdal3na/Fotolia.com
Styl życia
Jak prawidłowo dobrać buty narciarskie? Na co zwracać uwagę, czego się wystrzegać
Dobór obuwia narciarskiego jest niezmiernie ważny, ponieważ znacznie wpływa na kontrolę nart w czasie jazdy. Przymierzając buty, należy przyjąć pozycję narciarską, by sprawdzić, czy pięta nie odrywa się od wkładki – jeśli tak, model jest za duży i trzeba go zmienić na mniejszy.

Dobór obuwia narciarskiego jest niezmiernie ważny, ponieważ znacznie wpływa na kontrolę nart w czasie jazdy. Przymierzając buty, należy przyjąć pozycję narciarską, by sprawdzić, czy pięta nie odrywa się od wkładki – jeśli tak, model jest za duży i trzeba go zmienić na mniejszy.   Flex w butach narciarskich to wskaźnik określający sztywność przedniej części skorupy. Im jest większy, tym lepszą się ma kontrolę nad nartami podczas jazdy . Jednocześnie wysoki wskaźnik zmniejsza zakres ruchu w stawie skokowym. Flex w obuwiu narciarskim powinno się dobierać pod kątem swojej wagi . Im więcej kilogramów na wadze, tym większy flex powinniśmy mieć w nutach. Szukasz stylowych butów na nowy sezon? Zobacz na Modago.pl buty sportowe damskie . Dlaczego prawidłowe dobranie butów narciarskich jest ważne? Dobrze dobrane buty narciarskie pozwalają uniknąć niechcianych kontuzji, obtarć stóp i palców. Za małe lub za duże obuwie uniemożliwia skuteczną naukę jazdy na nartach oraz powoduje dyskomfort. W przypadku dzieci, wybranie odpowiedniego rozmiaru buta jest szczególnie ważne . Ich nogi ciągle rosną, więc wybór obuwia jest utrudniony. But narciarski dla dziecka może mieć maksymalnie jeden centymetr luzu. Obuwie, które jest za małe lub zbyt duże może zaburzać prawidłowy rozwój nóg, a w niekiedy całej postawy. Najczęściej popełniane błędy podczas wyboru obuwia narciarskiego Podczas zakupów najczęściej towarzyszy nam pośpiech, który jest złym doradcą. Zanim zdecydujemy się na daną parę butów narciarskich, warto chwile pochodzić w nich po sklepie. Sprawdzić, czy pasują do nogi i czy nic w nich nie uwiera. Ponadto dobrze jest: Porównać ze sobą kilka modeli z danej półki cenowej niekiedy tańsze marki oferują jakość zbliżoną do...

Narciarz
©lassedesignen/Fotolia
Styl życia
Jak dobrać narty? Do narciarza, jego umiejętności i stylu jazdy
Dobre narty powinny być dopasowane nie tylko do stylu jazdy i warunków fizycznych narciarza, ale i do jego umiejętności. Od tych wszystkich czynników zależy typ i długość nart. Marka i wygląd są dowolne i zależne od upodobań.

Dobre narty powinny być dopasowane nie tylko do stylu jazdy i warunków fizycznych narciarza, ale i do jego umiejętności. Od tych wszystkich czynników zależy typ i długość nart. Marka i wygląd są dowolne i zależne od upodobań. Narty powinny być dobrane do stylu jazdy Dobranie nart nie jest trudne, gdy zna się swój poziom zaawansowania i wiadomo, na jakich trasach będzie się szusować. Dwa rodzaje nart dla początkujących narciarzy to allround oraz all mountain. Te drugie nadają się zarówno do jazdy po stoku, jak i poza nim, dlatego kupują je i amatorzy, i narciarze z doświadczeniem. Są stabilne, szerokie i łatwo w nich skręcać, ponadto są uniwersalne, jeśli chodzi o warunki panujące na stoku. Typy race, cross, freeride, freestyle, telemark czy short skis są wybierane przez tych, którzy na nartach czują się jak ryba w wodzie i dla których zwykła jazda po trasach schodzi na drugi plan. Wymienione rodzaje nart służą do jazdy poza trasami, do wykonywania ewolucji, jazdy szybkiej, z wieloma skrętami i po trasach oblodzonych. Warunki fizyczne i umiejętności są ważne w tym, jak dobrać narty Bardzo duże znaczenie dla wybrania dobrych nart mają waga i wzrost narciarza. Ze względu na te parametry dobiera się długość nart. Nie tak dawno długość nart dopasowywało się do wzrostu na podstawie tabelek producentów. Jednak aby prawidłowo wybrać narty, trzeba uwzględnić także wagę i umiejętności osoby , która będzie na owych nartach jeździła. Zbyt długie narty mogą zniechęcić, ponieważ trudno operować nimi osobie o małym doświadczeniu. Jednak u osób z kilkoma zbędnymi kilogramami narty muszą być nieco dłuższe, żeby dzięki temu zapewniały stabilność. Dla początkujących narciarzy o proporcjonalnej sylwetce najlepsze będą niezbyt długie narty. Zwykle długość nart uzależniona od umiejętności...

Narty wbite w śnieg na stoku narciarskim.
©Gorilla/Fotolia.com
Styl życia
Czy opłaca się kupować używane narty? Na co zwracać uwagę, a czego unikać?
Używane narty to przede wszystkim atrakcyjna cena. Kupując sprzęt, który był już w eksploatacji, można zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych. Wiąże się jednak z tym ryzyko. Często sprzedawcy wystawiający na sprzedaż używany sprzęt próbują ukryć jego mankamenty. Jest to bardzo ryzykowne, ponieważ narty posiadające defekty są niebezpieczne i mogą na stokach doprowadzić do groźnych wypadków.

Używane narty to przede wszystkim atrakcyjna cena. Kupując sprzęt, który był już w eksploatacji, można zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych. Wiąże się jednak z tym ryzyko. Często sprzedawcy wystawiający na sprzedaż używany sprzęt próbują ukryć jego mankamenty. Jest to bardzo ryzykowne, ponieważ narty posiadające defekty są niebezpieczne i mogą na stokach doprowadzić do groźnych wypadków.   Używany sprzęt narciarski można kupić zarówno przez internet, jak i w stacjonarnych sklepach. Niestety kupno sprzętu, który był już w eksploatacji obarczone jest ryzykiem . Decydując się na używane narty, warto je przetestować i nie ufać sprzedawcy na słowo. Poproś kogoś doświadczonego o pomoc w kupnie nart Kupno używanych nart nie jest prostą sprawą, w szczególności gdy nie mamy odpowiedniej wiedzy na temat sprzętu narciarskiego i brak nam rozeznania na rynku. Oczywiście defekty ślizgów, krawędzi, ubytki i różnego rodzaju inne zniekształcenia można z łatwością dostrzec gołym okiem. Jednak sprzęt narciarski niekiedy ma ukryte wady, niewidoczne dla niedoświadczonych narciarzy (mogą to być np. źle sklejone warstwy). Sprzedawcy używanego sprzętu często przed sprzedażą oddają narty do serwisu lub sami je reperują, by ukryć ich defekty. W takich sytuacjach warto o pomoc w kupnie poprosić kogoś doświadczonego, znającego się na sprzęcie i orientującego się na praktykach rynkowych branży narciarskiej. Niewidoczne ubytki w nartach są niebezpieczne Sprzęt narciarski im częściej jest eksploatowany, tym szybciej się zużywa. Narty używane przez cały sezon zimowy tracą swoją oryginalną elastyczność i sztywność. W związku z tym przyjemność z samej jazdy oraz poziom jej bezpieczeństwa zmniejszają się. Warto dodać, że szczególnie narażone na ubytki są narty z wypożyczalni, gdzie...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik