Wzór umowy sprzedaży auta
Umowa sprzedaży samochodu powinna być sporządzona w dwóch jednobrzmiących kopiach po jednej dla każdej ze stron. Umowa może być sporządzona odręcznie, jednak obydwa egzemplarze powinny być czytelne. Każdy egzemplarz umowy powinien być podpisany przez sprzedającego i kupującego lub upoważnionych przez strony przedstawicieli.
Umowa sprzedaży samochodu powinna być sporządzona w dwóch jednobrzmiących kopiach po jednej dla każdej ze stron. Umowa może być sporządzona odręcznie, jednak obydwa egzemplarze powinny być czytelne. Każdy egzemplarz umowy powinien być podpisany przez sprzedającego i kupującego lub upoważnionych przez strony przedstawicieli.
Elementy umowy sprzedaży samochodu
- data i miejsce zawarcia umowy sprzedaży samochodu oraz dane sprzedawcy i dane kupującego
Na początku umowy sprzedaży samochodu należy wpisać informacje na temat tego, kiedy i gdzie umowa została zawarta oraz podać dane sprzedawcy i kupującego. W danych osobowych powinny znaleźć się: imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dowodu tożsamości.
- przedmiot umowy
W pierwszym paragrafie umowy sprzedaży samochodu należy opisać przedmiot umowy. Znaleźć się tu powinny: marka pojazdu, rok produkcji, numer silnika, numer nadwozia – numer VIN, numer rejestracyjny oraz numer karty pojazdu, jeżeli została wydana. W drugim punkcie pierwszego paragrafu można także zawrzeć ewentualne dodatkowe ustalenia, np. jakie elementy sprzedawca dołącza kupującemu do pojazdu.
- oświadczenie właściciela
W kolejnym paragrafie sprzedawca powinien złożyć oświadczenie, że jest właścicielem pojazdu oraz, że pojazd będący przedmiotem sprzedaży jest wolny od obciążeń i roszczeń na rzecz osób trzecich.
- cena sprzedaży
Trzeci paragraf powinien zawierać informację o tym jaką wartość samochodu ustaliły strony. Cenę sprzedaży należy wpisać cyfrą i słownie.
- oświadczenie o otrzymaniu gotówki oraz wydaniu pojazdu
W kolejnej części umowy sprzedaży samochodu powinna znaleźć się informacja, że sprzedawca przenosi własność pojazdu na rzecz kupującego, a kupujący tytułem ceny zobowiązuje się zapłacić sprzedającemu ustaloną kwotę. W drugim podpunkcie czwartego paragrafu należy złożyć oświadczenie, że pojazd został w całości wydany kupującemu oraz, że sprzedawca w całości otrzymał należną kwotę.
- oświadczenie o znajomości stanu technicznego
Niezbędnym elementem umowy sprzedaży samochodu jest załączenie informacji, w której kupujący oświadcza, że znany jest mu stan techniczny pojazdu.
- kwestia pokrycia kosztów związanych z umową sprzedaży
W czwartym paragrafie umowy powinno znaleźć się zastrzeżenie, że wszelkie koszty wynikające z realizacji ustaleń niniejszej umowy oraz koszty opłaty skarbowej obciążają kupującego.
- informacja o sprawach nieuregulowanych umową
W umowie sprzedaży samochodu osobowego należy umieścić także informację o tym, że we wszelkich sprawach nieuregulowanych umową, mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego.
- liczba egzemplarzy
Ostatnia informacja, jaką trzeba wpisać do umowy sprzedaży samochodu to zaznaczenie, że umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Każda ze stron powinna mieć po jednym egzemplarzu umowy sprzedaży.
Umowę sprzedaży samochodu osobowego należy zakończyć złożeniem własnoręcznego podpisu przez sprzedawcę i kupującego.
- Co kupić motomaniakowi? Pomysły na prezent mikołajkowy dla fana motoryzacji.
- Jeździsz motocyklem? Strój na motor: w co się ubrać do jazdy motorem?
- Zmieniasz pojazd? Oto, jak napisać umowę sprzedaży motocykla krok po kroku.