Krótka instrukcja pisania referencji
Referencje to informacje o wykonywanych przez pracownika obowiązkach, cechach, którymi wykazywał się na stanowisku oraz jego kompetencjach.
Referencje to informacje o wykonywanych przez pracownika obowiązkach, cechach, którymi wykazywał się na stanowisku oraz jego kompetencjach.
Referencje są rekomendacją pracownika wystawioną przez pracodawcę. Dobre referencje to potwierdzenie kwalifikacji i predyspozycji danej osoby. Świadczą także o poprawnych stosunkach z byłym szefem.
Informacje formalne w referencjach
W referencjach powinny się znaleźć dane dotyczące: nazwy firmy, okresu zatrudnienia, stanowiska oraz zakresu obowiązków, za które odpowiedzialny był pracownik. Ten fragment możemy napisać tak:
„Pan Jan Kowalski zatrudniony był w Firmie ABCD w okresie od 01.01.2012 r. do 31.08.2015 r. na stanowisku pracownik biurowy. Do jego obowiązków należały: obsługa klienta, organizacja szkoleń oraz obsługa urządzeń biurowych.”
Informacje o kompetencjach społecznych w referencjach
Pracownika można zarekomendować także na podstawie obserwacji i oceny jego kompetencji społecznych, czyli tych umiejętności, które pozwalają budować relacje z innymi ludźmi:
„Pan Jan Kowalski z łatwością nawiązywał kontakt zarówno ze współpracownikami, jak i klientami. Współpracownicy oceniają go jako osobę chętną do udzielania potrzebnego wsparcia oraz obowiązkową. Klienci zadowoleni byli ze sposobu, w jaki Pan Jan Kowalski angażował się w organizację szkoleń, wskazywali na jego punktualność i sumienność.”
Informacje o cechach pracownika w referencjach
Pracodawca może napisać również o cechach, którymi wyróżniał się pracownik:
„Pan Kowalski jest osobą pracowitą i systematyczną, dzięki czemu wywiązywał się wzorowo ze swoich obowiązków.”
Bezpośrednie zdanie polecające
Zakończeniem referencji może być zdanie, w którym pracodawca otwarcie poleci pracownika:
„Jako bezpośredni przełożony z pełną odpowiedzialnością polecam Pana Jana Kowalskiego jako sumiennego i godnego zaufania pracownika. Jestem przekonany, że sprosta on stawianym przed nim zadaniom zawodowym.”
Dane kontaktowe w referencjach
Pracodawca może też zaproponować udzielenie większej ilości informacji:
„W razie potrzeby uzyskania dodatkowych informacji, proszę o kontakt telefoniczny: Imię i nazwisko, stanowisko, numer telefonu."
Warto zaznaczyć, że wystawienie referencji nie jest obowiązkiem pracodawcy, może, ale nie musi tego robić.