Reklama

Mięśnie dłoni odpowiadają za zginanie, prostowanie, przywodzenie i odwodzenie palców. Znajdują się one po wewnętrznej stronie dłoni. Ćwiczenia tych mięśni pomagają utrzymać pełną sprawność dłoni lub przywrócić ją po urazach. Osoby, które pracują przy komputerze, mogą wykonywać je, aby zapobiec drętwieniu dłoni i palców.

Reklama

Ćwiczenia mięśni dłoni wskazane są także dla tych, którzy często wykonują czynności wymagające zarówno siły, jak i precyzji ruchu, m.in.: mechaników, dentystów, krawców, plastyków, muzyków (grających na gitarze i instrumentach smyczkowych).

Ćwiczenia mięśni dłoni bez przyrządów

Mięśnie dłoni można ćwiczyć w każdej chwili bez specjalistycznego sprzętu.

Oto ćwiczenia, które można wykonywać nawet podczas krótkiej przerwy w pracy:

  • przyłóż do siebie opuszki palców obu dłoni i przyciskaj je mocno przez 5 sekund, następnie rozluźnij, ponownie przyciśnij i powtórz to 10 razy;
  • złóż dłonie tak, żeby stykały się samymi palcami, przyciskaj palce do siebie przez 5 sekund i rozluźnij, powtórz to 10 razy;
  • złóż dłonie tak, żeby przylegały do siebie całą powierzchnią, przyciskaj je do siebie przez 5 sekund i rozluźnij, powtórz do 10 razy;
  • spleć dłonie wyprostowanymi palcami, zaciskaj palce na 3 sekundy i rozluźniaj je, powtórz to 10 razy;
  • połóż obie dłonie na blacie stołu lub biurka i przyciskaj je mocno opuszkami palców, utrzymaj nacisk przez 5 sekund, a następnie rozluźnij dłonie, powtórz to 10 razy.

Przyrządy do ćwiczenia mięśni dłoni

Mięśnie dłoni można wzmocnić dzięki ćwiczeniom ze specjalnymi urządzeniami. Do najpopularniejszych należą: ściskacze i gumowe krążki oraz piłeczki.

  • Ściskacz należy trzymać w dłoni i zaciskać go tak, żeby ramiona urządzenia zetknęły się ze sobą. Jest to o tyle trudne, że łącząca je sprężyna stawia duży opór. Można wybrać ściskacz o oporze od 10 nawet do 200 kg. Dostępne są też ściskacze z regulowanym oporem, który można zwiększać w miarę, jak mięśnie się wzmacniają.

  • Ćwiczenia z piłeczkami polegają na ściskaniu ich lub toczeniu z dużym naciskiem po blacie. Piłeczki i krążki różnią się fakturą materiału, z którego są wykonane, oraz wypełnieniem. W zależności od tego stawiają inny opór podczas zaciskania ich w dłoni. Niektóre mają na powierzchni wypustki, które dodatkowo masują dłoń.
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama