Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Mężczyzna przytula swoją dziewczynę.
©Vasyl/stock.adobe.com
Styl życia

5 sposobów jak obecność bliskiej osoby łagodzi stres

W dzisiejszym społeczeństwie większość osób cierpi z powodu skutków nadmiernego stresu. Okazuje się jednak, że w mniejszym stopniu dotyka on osoby, które tworzą udany związek. Dzieje się tak dlatego, ponieważ obecność bliskiej osoby łagodzi stres.

W dzisiejszym społeczeństwie większość osób cierpi z powodu skutków nadmiernego stresu. Okazuje się jednak, że w mniejszym stopniu dotyka on osoby, które tworzą udany związek. Dzieje się tak dlatego, ponieważ obecność bliskiej osoby łagodzi stres.

 

Zapach bliskiej osoby, przytulanie, uśmiech, rozmowa, a nawet seks - te formy kontaktu z partnerem nie tylko umacniają związek. Mogą też redukować stres.

 

Zapach ukochanej osoby łagodzi stres

 

Jeżeli pod nieobecność bliskiej osoby wąchałaś/eś jej ubrania, nie jesteś w tym osamotniony. Według badań robi to ponad połowa ludzi, ponieważ dzięki temu mogą znaleźć pocieszenie w tęsknocie. Okazuje się, że już sam zapach ukochanej osoby obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu, przynosząc tym samym ulgę w trudnych chwilach.

 

Rozmowa z ukochanym pomaga na stres

 

Jeżeli tworzy się szczęśliwy związek, to można liczyć na to, że partner znajdzie chwilę na rozmowę, kiedy druga osoba boryka się z silnym stresem. Sama możliwość zostania wysłuchanym i zrozumianym przez kogoś innego sprawia, że poziom stresu zdecydowanie opada.

 

Przytulanie a stres

 

Przytulanie jest częścią każdego udanego związku. I całe szczęście, ponieważ podczas niego w ciele człowieka wytwarzają się hormony odpowiedzialne za dobre poczucie, ale też i takie, które rozluźniają nadmiernie napięte mięśnie. Według badań już 10 sekund przytulania dziennie może pomóc w redukcji negatywnych skutków stresu.

 

Uśmiech i śmiech łagodzą stres

 

Nawet w najgorszych chwilach trudno nie uśmiechnąć się, przynajmniej półgębkiem, do ukochanej osoby. To jeden ze sposobów, w jaki udany związek pomaga łagodzić stres. Choć uważamy najczęściej, że uśmiech jest skutkiem dobrego nastroju, to okazuje się, że może też być na odwrót. Eksperymenty psychologiczne pokazały, że uśmiechanie się może też poprawić nastrój.

 

Jeszcze lepszym sposobem na złagodzenie stresu i rozładowanie napięcia jest śmiech. Często zdarza się, że szczęśliwy związek pełen jest żartów i śmiechu, dlatego łatwiej dzięki partnerowi przetrwać trudne chwile.

 

Seks a stres

 

Choć wiele osób w stresujących okresach życia ma obniżone libido, seks jest doskonałą metodą walki ze stresem. Dlatego osoby znajdujące się w szczęśliwym związku, który nie stroni również od fizycznych zbliżeń, mogą liczyć na znaczące obniżenie poziomu stresu.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Matka przytula córkę
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Przytulanie rozładowuje napięcie i stres, pobudza wydzielanie hormonu miłości i obniża ciśnienie
Dzieci przytulają się już od najmłodszych lat do rodziców i osób, którym chcą okazać miłość. Podczas przytulania organizm wydziela właśnie „hormon miłości”, czyli oksytocynę. Dotyk ciała do ciała pozwala ukoić nerwy, zredukować stres czy zacieśnić więzi międzyludzkie. Przytulanie działa także wtedy, gdy czułość w ten sposób okazuje się np. ulubionym zwierzętom.

Dzieci przytulają się już od najmłodszych lat do rodziców i osób, którym chcą okazać miłość. Podczas przytulania organizm wydziela właśnie „hormon miłości”, czyli oksytocynę. Dotyk ciała do ciała pozwala ukoić nerwy, zredukować stres czy zacieśnić więzi międzyludzkie. Przytulanie działa także wtedy, gdy czułość w ten sposób okazuje się np. ulubionym zwierzętom. Kojący dotyk – przytulanie na stres Gdy pojawia się stres i duże napięcie, organizm wytwarza kortyzol, czyli „hormon stresu”. Wpływa on negatywnie na samopoczucie i na zdrowie. Negatywne emocje można jednak wyciszyć i uniknąć skutków ich oddziaływania – sposobem na to jest przytulanie. Kontakt cielesny z kimś, z kim łączą pozytywne uczucia, daje zastrzyk pozytywnej energii dzięki temu, że wydziela się podczas tego oksytocyna , zwana popularnie hormonem miłości. Nawet pozytywny kontakt fizyczny z obcą osobą może dać taki efekt, a z pewnością przyniesie rozluźnienie i ukoi nerwy. Przytulanie na zdrowie – obniżenie ciśnienia krwi Przytulanie obniża ciśnienie tętnicze krwi . Ta metoda stosowana regularnie – czyli przytulanie się do kogoś każdego dnia – stale pomaga obniżać ciśnienie tętnicze krwi i redukuje dzięki temu związane z nim ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Na poprawę samooceny i do zbudowania więzi z drugim człowiekiem – efekt przytulania Wydzielająca się podczas przytulania oksytocyna jest wytwarzana w dużej ilości także podczas porodu i podczas orgazmu. W pierwszym wypadku pozwala szybko zapomnieć o ogromnym bólu i wysiłku, sprawia, że między matką i dzieckiem nawiązuje się więź. W drugim pomaga budować trwałą relację między ludźmi, którzy uprawiają seks. Przytulanie sprawia, że wobec partnera odczuwa się bardzo pozytywne emocje. Dotyk ciała do ciała niweluje także uczucie samotności, poprawia nastrój. W niektórych...

Joga śmiechu
© Spiber.de/Fotolia.com
Styl życia
Joga śmiechu – pomaga wyrażać uczucia i poprawia nastrój
Joga śmiechu to metoda gimnastyczna i ścieżka rozwoju osobistego. Łączy ćwiczenia wywołujące śmiech, klasyczne ćwiczenia jogi i ćwiczenia relaksacyjne. Pozytywnie wpływa na nastrój i pomaga otworzyć się na innych.

Joga śmiechu to metoda gimnastyczna i ścieżka rozwoju osobistego. Łączy ćwiczenia wywołujące śmiech, klasyczne ćwiczenia jogi i ćwiczenia relaksacyjne. Pozytywnie wpływa na nastrój i pomaga otworzyć się na innych.   Zajęcia z jogi śmiechu mogą korzystnie wpływać na samopoczucie, ponieważ organizm ludzki nie rozróżnia efektów śmiechu wywołanego świadomie i spontanicznego. Historia jogi śmiechu Joga śmiechu zrodziła się w Indiach. Jej pionierem jest dr Madan Kataria. Indyjski internista w 1995 roku zainicjował koncepcję wykorzystania śmiechu, jako czynnika, który pozytywnie wpływa na nastrój i zdrowie. Korzyści z jogi śmiechu Joga uśmiechu korzystnie wpływa na zdrowie. Śmiech zwiększa kreatywność. Redukuje stres i rozluźnia napięcia. Dostarcza dużą dawkę tlenu i zwiększa poziom energii. Pobudza wydzielanie endorfin. Poprawia nastrój. Ułatwia kontakt z innymi. Sprawia, że uczestnicy stają się bardziej otwarci i lepiej współpracują w grupie. Joga zwiększa częstotliwość śmiania się na co dzień. Ułatwia spontaniczne reagowanie śmiechem. Jak wyglądają zajęcia jogi śmiechu? Joga śmiechu jest połączeniem standardowych ćwiczeń śmiechowych i klasycznych ćwiczeń jogi – oddechowych i relaksacyjnych. Celem zajęć jest próba opanowania zdolności podnoszenia samych siebie na duchu. Ćwiczenia odbywają się w grupie. Uczestnicy zachowują ze sobą kontakt wzrokowy. Zajęcia z jogi śmiechu polegają na wykonywaniu serii ćwiczeń , które aktywizują i rozciągają ciało. W trakcie sesji przeprowadzane są także tzw. „ćwiczenia śmiechowe”. Są one wykonywane na zmianę z klasycznymi ćwiczeniami oddechowymi jogi oraz elementami tańca. Zaletą ćwiczeń jest atmosfera – klimat zabawy połączony jest z dynamiką zajęć i techniką ćwiczeń. Po...

Uśmiechnięta kobieta
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Gelotologia, czyli terapia śmiechem. Czy działa?
Właściwości zdrowotne śmiechu są wykorzystywane w różny sposób. Na skutek docenienia ich przez lekarzy narodziła się gelotologia, która cieszy się niesłabnącą popularnością.

Właściwości zdrowotne śmiechu są wykorzystywane w różny sposób. Na skutek docenienia ich przez lekarzy narodziła się gelotologia, która cieszy się niesłabnącą popularnością. Czym jest gelotologia? Nazwa „gelotologia” pochodzi od słowa w języku greckim „gelos”, które oznacza śmiech. Gelotologia ma dwa pokrewne znaczenia. Pierwsze oznacza naukę, która zajmuje się badaniem wpływu śmiechu na zdrowie człowieka. Drugie odnosi się do terapii śmiechem, która stosowana jest zgodnie z przekonaniem, że śmiech pomaga odreagować stres i konflikty . Twierdzi się, że śmiech pozytywnie wpływa na pracę całego organizmu człowieka. Naukowcy odkryli, że poprawia on stan zdrowia chorych na depresję, ponieważ redukuje stres.   Terapia śmiechem jest prosta, bezpieczna i łatwo dostępna. Stosuje się ją w profilaktyce, w trakcie rozwiązywania problemów w pracy i między partnerami, a także po to, by zmniejszyć stres. Wykorzystywana jest w rehabilitacji i rekonwalescencji. Na czym polega terapia śmiechem? W trakcie zajęć terapeutycznych uczestnicy śmieją się, nabierając dystansu do siebie i problemów . W rezultacie redukują ryzyko zawału serca. Musi być jednak spełniony jeden warunek, a mianowicie: śmiech musi być serdeczny, nie złośliwy i wymuszony . Śmiech powoduje wyrzut endorfin , które umożliwiają pozbycie się stresu i działają przeciwbólowo (na przykład na ból głowy). Uspokajają napięcie mięśni. Śmiech aktywuje produkcję limfocytów T i immunoglobuliny, które są ważne dla pracy układu odpornościowego. Śmiech powoduje skurcz mięśni twarzy, przepony i brzucha, co poprawia trawienie. Skutkiem jest też lepsze utlenienie, bo wymiana powietrza jest 4 razy częstsza w czasie śmiechu. Gelotologia w Polsce i na świecie Terapia śmiechem stosowana jest w szpitalach w wielu krajach. Jednym z prekursorów wprowadzania jej do placówek...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner