Wyniki badania cholesterolu
©designer491/Fotolia
Styl życia

Hiperlipidemia – zaburzenie gospodarki lipidowej organizmu

Hiperlipidemia to najprościej mówiąc zaburzenie gospodarki tłuszczowej organizmu polegające na podwyższeniu stężenia cholesterolu oraz trójglicerydów.

Hiperlipidemia to najprościej mówiąc zaburzenie gospodarki tłuszczowej organizmu polegające na podwyższeniu stężenia cholesterolu oraz trójglicerydów.

Hiperlipidemia – przyczyny zaburzeń gospodarki tłuszczowej

Do najczęstszych przyczyn wzrostu poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi należą:

  • niewłaściwa dieta: przede wszystkim spożywanie większej ilości pokarmu, niż jest potrzebne, a co za tym idzie nadwaga i otyłość. Należy pamiętać, że cholesterol znajduje się jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego i nadużywanie ich w codziennym jadłospisie powoduje wzrost stężenia poziomu złego cholesterolu we krwi;
  • czynniki genetyczne: dziedziczna skłonność do hiperlipidemii, jest wyższa u osób rasy białej;
  • styl życia: brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, przejadanie się;
  • alkohol, palenie tytoniu, stres;
  • wiek i płeć: u dzieci bardzo rzadko spotyka się hiperlipidemię nabytą, częściej występuje wrodzona. Starzenie się organizmu (bez względu na płeć) powoduje naturalny wzrost lipidów we krwi. Jednak po 60 roku życia i okresie menopauzy hiperlipidemia występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn w tym samym wieku;
  • niektóre choroby: produkcję cholesterolu zwiększają takie schorzenia, jak: cukrzyca, niedoczynność tarczycy.

 

Kasia gotuje z Polki.pl: piernik świąteczny

W zależności od stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi wyróżnia się typy hiperlipidemii:

  • Hipercholesterolemia - podwyższony poziom cholesterolu.
  • Hipertrójglicerydemia - podwyższony poziom trójglicerydów.
  • Hiperlipidemia mieszana – podwyższony zarówno poziom trójglicerydów jak i cholesterolu.

Diagnoza, profilaktyka i leczenie hiperlipidemii

Ponieważ hiperlipidemia nie daje żadnych objawów aż do czasu, gdy wywoła groźną chorobę układu krążenia (np. miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca czy udar mózgu) bardzo ważne jest, aby stosować odpowiednią profilaktykę oraz przynajmniej raz w roku badać krew pod kątem stężenia lipidów.

 

Jeżeli to nie geny odpowiadają za powstanie hiperlipidemii, wówczas można poradzić sobie z nią na własną rękę. Przede wszystkim zmieniając dietę i włączając w swój styl życia aktywność fizyczną. Jeżeli sama zmiana odżywiana nie daje zadowalających rezultatów (szczególnie w przypadku hiperlipidemii wrodzonej) wówczas stosuje się leki pomagające w utrzymaniu prawidłowego poziomu lipidów we krwi. Często w tym celu stosuje się statyny czy fibraty.

 

wizyta u lekarza
©goodluz/Fotolia
Styl życia
Jakie są objawy i jak wyleczyć rodzinną hipercholesterolemię?
Rodzinna hipercholesterolemia (hiperlipidemia) jest chorobą uwarunkowaną genetycznie niezależną od płci i charakteryzującą się wysokim poziomem cholesterolu. Wysoki cholesterol spowodowany jest brakiem genu odpowiedzialnego za powstawanie receptora dla frakcji LDL.

Rodzinna hipercholesterolemia (hiperlipidemia) jest chorobą uwarunkowaną genetycznie niezależną od płci i charakteryzującą się wysokim poziomem cholesterolu. Wysoki cholesterol spowodowany jest brakiem genu odpowiedzialnego za powstawanie receptora dla frakcji LDL. Rodzinna hipercholesterolemia – objawy Rodzinną hipercholesterolemię można zaobserwować już w dzieciństwie. Objawem choroby jest podwyższony poziom cholesterolu , który prowadzi do przedwczesnego rozwoju miażdżycy i choroby wieńcowej. Na ciele osób cierpiących na tę chorobę mogą wystąpić żółte grudki, które są złogami cholesterolu i nazywane są kępkami żółtymi – wokół oczu, a także w innych miejscach ciała. Rodzinna hipercholesterolemia – leczenie Osobom cierpiącym na rodzinną hipercholesterolemię zaleca się większą aktywność fizyczną i stosowanie odpowiedniej diety . Nie zawsze to jednak pomaga, gdyż takie postępowanie jest skuteczne, kiedy wysoki cholesterol spowodowany jest niehigienicznym trybem życia.   Natomiast w hiperlepidemi podwyższony poziom cholesterolu jest wrodzony.   Dlatego niekiedy stosuje się terapię farmakologiczną, a przepisywane leki to statyny, które skutecznie obniżają stężenie cholesterolu LDL i zapobiegają odkładaniu się go w wątrobie . Stosuje się także terapię genową, która polega na pobraniu od pacjenta komórki wątroby. Przekształcone komórki wprowadza się do organizmu przez żyłę wrotną, by dotarły do wątroby. Terapia ta jest skuteczna, gdyż po kilku tygodniach poziom cholesterolu obniża się.  

masło o finezyjnym kształcie
Pixabay/condesign/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Stężenie cholesterolu HDL i LDL we krwi
Cholesterol jest związkiem niezbędnym do prawidłowej pracy organizmu. Potrzebny jest do syntezy testosteronu i estrogenów oraz witaminy D3. Spadek lub podwyższenie stężenia cholesterolu we krwi może sygnalizować problemy zdrowotne.

Cholesterol jest związkiem niezbędnym do prawidłowej pracy organizmu. Potrzebny jest do syntezy testosteronu i estrogenów oraz witaminy D3. Spadek lub podwyższenie stężenia cholesterolu we krwi może sygnalizować problemy zdrowotne. Cholesterol dobry a cholesterol zły Badanie biochemiczne krwi, które sprawdza cholesterol zły (LDL) i cholesterol dobry (HDL), powinno się przeprowadzać raz do roku. Podwyższony poziom złego cholesterolu, może grozić miażdżycą, zawałem serca i chorobą wieńcową . Organizm potrzebuje dobrego cholesterolu w celu wytwarzania hormonów płciowych i witaminy D3.   Zawartość cholesterolu podaje się w mg/dl (miligramach na decylitr) lub w mmol/l (milimolach na litr). Zależy to od punktu laboratoryjnego, w którym wykonuje się badanie. Stężenie cholesterolu zależy od diety, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Normy cholesterolu całkowitego Dla cholesterolu całkowitego jako prawidłowe podaje się stężenie w granicy od 150 do 200 mg/dl (3,9-5,2 mmol/l) . Wartości graniczne to od 200 do 250 mh/dl (5,2-6,5 mmol/l). Stwierdzenie obecności cholesterolu całkowitego na poziomie powyżej 250 mg/dl (6,5 mmol/l) stanowi o zagrożeniu zdrowia. Wzrost stężenia tego cholesterolu jest związany z łuszczycą, niewydolnością nerek i niedoczynnością tarczycy. Może wystąpić u osób z chorobą alkoholową oraz spożywających pokarmy bogate w cholesterol. Natomiast spadek poziomu cholesterolu może być wywołany przez głodówkę i anemię. Powodem mogą być także choroby wątroby: marskość, ostra martwica, infekcyjne i toksyczne uszkodzenie wątroby. Normy cholesterolu złego W przypadku cholesterolu złego (LDL) prawidłowy wynik to poniżej 135 mg/dl (3,5 mmol/l). Wartości graniczne to od 135 do 155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l). Z kolei nieprawidłowe stężenie notuje się powyżej 155 mg/dl (4,0 mml/l). Rolą lipoprotein...

Kobieta czytająca
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Glukoza – hiperglikemia i hipoglikemia groźne dla zdrowia
Glukoza to cukier, który zapewnia energię organizmowi. Jest go dużo w węglowodanach, np. makaronie, mące, owocach. Wzrost stężenia glukozy we krwi powoduje wytworzenie przez trzustkę insuliny (hormonu, dzięki któremu cukier trafia do wątroby, mięśni i tkanki tłuszczowej). Badanie poziomu cukru we krwi (glikemię) można wykonać o dowolnej porze dnia, niekoniecznie na czczo.

Glukoza to cukier, który zapewnia energię organizmowi. Jest go dużo w węglowodanach, np. makaronie, mące, owocach. Wzrost stężenia glukozy we krwi powoduje wytworzenie przez trzustkę insuliny (hormonu, dzięki któremu cukier trafia do wątroby, mięśni i tkanki tłuszczowej). Badanie poziomu cukru we krwi (glikemię) można wykonać o dowolnej porze dnia, niekoniecznie na czczo. Powody do zmierzenia cukru we krwi Badanie stężenia glukozy we krw i wykonuje się rutynowo, przy objawach hiperglikemii – (podwyższonego cukru: nieustannego odczuwania pragnienia, częstszego oddawania moczu, trudno gojących się ran), hipoglikemii (obniżonego stężenia glukozy: drżenia mięśni, kłopotów z widzeniem, odczuwania niepokoju ), a także podczas ciąży oraz kontroli cukrzyków. Przebieg badania na obecność glukozy we krwi Z żyły (zazwyczaj w dole łokciowym) pobiera się krew do probówki, która następnie zostaje przebadana w laboratorium. Istnieje również możliwość samodzielnego zbadania poziomu cukru we krwi poprzez nakłucie opuszka palca igłą lub glukometrem – urządzeniem, które pomaga kontrolować glukozę cukrzykom. Kroplę krwi trzeba umieścić na polu reaktywnym papierowego paska testowego, który zmienia kolor lub natężenie mikroprądu elektrycznego, a następnie podaje wynik liczbowy. Prawidłowe wyniki badania cukru we krwi na czczo noworodki – 50 – 115 mg/dl dzieci – 70 – 105 mg/dl dorośli – 70 do 110 -115 mg/dl (w zależności od laboratorium)   Poziom glukozy 110 – 115 do 125 mg/dl na czczo oznacza stan przedcukrzycowy (inaczej nieprawidłową glikemię; nietolerancję glukozy), zaś powyżej 126 mg/dl cukrzycę.   Jeśli poziom glukozy we krwi mierzony jest po posiłku, to alarmujący jest wynik powyżej 140 mg/dl . Aby być pewnym...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik