Hiperlipidemia – zaburzenie gospodarki lipidowej organizmu
Hiperlipidemia to najprościej mówiąc zaburzenie gospodarki tłuszczowej organizmu polegające na podwyższeniu stężenia cholesterolu oraz trójglicerydów.
Hiperlipidemia to najprościej mówiąc zaburzenie gospodarki tłuszczowej organizmu polegające na podwyższeniu stężenia cholesterolu oraz trójglicerydów.
Hiperlipidemia – przyczyny zaburzeń gospodarki tłuszczowej
Do najczęstszych przyczyn wzrostu poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi należą:
- niewłaściwa dieta: przede wszystkim spożywanie większej ilości pokarmu, niż jest potrzebne, a co za tym idzie nadwaga i otyłość. Należy pamiętać, że cholesterol znajduje się jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego i nadużywanie ich w codziennym jadłospisie powoduje wzrost stężenia poziomu złego cholesterolu we krwi;
- czynniki genetyczne: dziedziczna skłonność do hiperlipidemii, jest wyższa u osób rasy białej;
- styl życia: brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, przejadanie się;
- alkohol, palenie tytoniu, stres;
- wiek i płeć: u dzieci bardzo rzadko spotyka się hiperlipidemię nabytą, częściej występuje wrodzona. Starzenie się organizmu (bez względu na płeć) powoduje naturalny wzrost lipidów we krwi. Jednak po 60 roku życia i okresie menopauzy hiperlipidemia występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn w tym samym wieku;
- niektóre choroby: produkcję cholesterolu zwiększają takie schorzenia, jak: cukrzyca, niedoczynność tarczycy.
W zależności od stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi wyróżnia się typy hiperlipidemii:
- Hipercholesterolemia - podwyższony poziom cholesterolu.
- Hipertrójglicerydemia - podwyższony poziom trójglicerydów.
- Hiperlipidemia mieszana – podwyższony zarówno poziom trójglicerydów jak i cholesterolu.
Diagnoza, profilaktyka i leczenie hiperlipidemii
Ponieważ hiperlipidemia nie daje żadnych objawów aż do czasu, gdy wywoła groźną chorobę układu krążenia (np. miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca czy udar mózgu) bardzo ważne jest, aby stosować odpowiednią profilaktykę oraz przynajmniej raz w roku badać krew pod kątem stężenia lipidów.
Jeżeli to nie geny odpowiadają za powstanie hiperlipidemii, wówczas można poradzić sobie z nią na własną rękę. Przede wszystkim zmieniając dietę i włączając w swój styl życia aktywność fizyczną. Jeżeli sama zmiana odżywiana nie daje zadowalających rezultatów (szczególnie w przypadku hiperlipidemii wrodzonej) wówczas stosuje się leki pomagające w utrzymaniu prawidłowego poziomu lipidów we krwi. Często w tym celu stosuje się statyny czy fibraty.