Furgonetka - handel obwoźny
© lorenphotography/Fotolia.com
Styl życia

Handel obwoźny – interes na kółkach

Handel obwoźny, tak samo jak sprzedaż w tradycyjny stacjonarny sposób, musi być zarejestrowany w urzędzie miasta lub gminy. Ponadto najczęściej prowadzona w ten sposób sprzedaż produktów spożywczych wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia sanepidu.

Handel obwoźny, tak samo jak sprzedaż w tradycyjny stacjonarny sposób, musi być zarejestrowany w urzędzie miasta lub gminy. Ponadto najczęściej prowadzona w ten sposób sprzedaż produktów spożywczych wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia sanepidu.

Handel obwoźny – co należy wiedzieć

Handel prowadzony w sposób obwoźny to dobry sposób na biznes, w którym nie ponosimy kosztów wynajmu lokalu, jednak musimy się liczyć z tym, że ciągłe przemieszczanie się w celu dotarcia z towarem do klienta również wymaga nakładów.

Czynsz czy paliwo: koszty handlu stacjonarnego i obwoźnego

Zanim zdecydujemy się na handel obwoźny dobrze jest przekalkulować kilka kwestii. Przede wszystkim zorientować się jak duża jest różnica miedzy czynszem a wydatkami ponoszonymi na paliwo. Określić grupę odbiorów naszych produktów oraz oszacować zasięg obszaru, na którym decydujemy się działać. Później przychodzi czas na dopełnienie wszelkich formalności, takich jak rejestracja działalności gospodarczej, pozwolenia (np. sanepidu), wystąpienie o nadanie numeru regon, określenie właściwego PKD do prowadzonej działalności. Handel obwoźny figuruje głównie jako PKD 47.99.Z - pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z groszkiem

Obwoźny handel gazem

Handel butlami z gazem to sposób na biznes szczególnie na terenach wiejskich, gdzie dotarcie do punktu specjalizującego się tego typu działalnością bywa uciążliwe. Prowadzenie sprzedaży gazu wymaga dodatkowych pozwoleń i specjalnych zabezpieczeń, które są wymagane przy transporcie materiałów łatwopalnych i wybuchowych. Dlatego warto najpierw zapoznać się ze wszystkimi przepisami i obostrzeniami w tego typu handlu.

Handel żywnością – obwoźny sklepik

Obwoźny sklepik to pomysł, który sprawdza się przede wszystkim na terenach wiejskich. Szczególnie tam, gdzie nie ma sklepu stacjonarnego i mieszkańcy zmuszeni są do zaopatrywania się w podstawowe produkty w hipermarketach oddalonych o kilkanaście a nawet kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania. Prowadząc działalność jako obwoźny sklep spożywczo-przemysłowy możemy zaopatrywać się w świeże produkty u lokalnych rolników, co przy okazji pozytywnie wpłynie na regionalną infrastrukturę.

Handel obwoźny – budka z jedzeniem, food truck

W celu rozpoczęcia handlu jedzeniem najpierw należy zakupić odpowiednie auto, które wyposażone jest w niezbędny sprzęt do tego typu działalności. Ponadto taki food-truck musi spełniać określone normy sanitarne, które ustanawia sanepid. Ta popularna obecnie forma handlowania żywnością zyskuje coraz większe grono entuzjastów. Mając tego typu furgonetkę można sprzedawać hot-dogi, hamburgery lub zdrowe sałatki i wegetariańskie przysmaki podczas różnego rodzaju imprez plenerowych lub w okresie wakacyjnym w pobliżu kurortów wypoczynkowych. Pamiętajmy, że we wszystkich tych miejscach musimy najpierw uzyskać odpowiednie pozwolenie. 

młoda kobieta z pomysłami
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Biznes w małym mieście: pomysł na własną firmę
Zestawienie bilansu własnych zasobów z oczekiwaniami i potrzebami rynku pomoże znaleźć pomysł na biznes, także taki prowadzony w małym mieście.

Zestawienie bilansu własnych zasobów z oczekiwaniami i potrzebami rynku pomoże znaleźć pomysł na biznes, także taki prowadzony w małym mieście.   Firmę tworzy przede wszystkim kapitał ludzki, a kapitałem ludzkim w jednoosobowej działalności gospodarczej jest jej założyciel i twórca. Dlatego tak istotne jest, aby w poszukiwaniu pomysłu na biznes uwzględnić jego zasoby. Czym jest bilans zasobów i czego potrzebuje rynek? Przyszły przedsiębiorca powinien stworzyć bilans własnych zasobów i zastanowić się nad tym, co już ma, a czego jeszcze mu brakuje, aby rozpocząć swoją działalność. Pod uwagę można wziąć zarówno wiedzę fachową, jak i umiejętności działania metodycznego, świadomość własnych kompetencji społecznych czy cech osobowości.   Warto wykorzystać swoją lub stworzyć nową sieć kontaktów, która po pierwsze udzieli informacji na temat szans i zagrożeń prowadzenia biznesu w określonej branży , a po drugie pomoże we wstępnej analizie potrzeb rynku. Rozejrzenie się dookoła i zweryfikowanie, czego brakuje w otoczeniu i za co ludzie będą skłonni zapłacić, albo sprawdzenie które z istniejących pomysłów mogą zostać udoskonalone, jest niezbędne podczas przygotowywania się do rozpoczęcia działalności. Zestawienie oczekiwań rynku i własnych umiejętności pokaże, czego jeszcze brakuje w planie przyszłego przedsiębiorcy. Jakie mogą być pomysły na biznes w małym mieście? 1) Miejsca i usługi dopasowane do seniorów. Ta grupa często jest zaniedbywana, a wiele dojrzałych osób nadal chce się uczyć. Usługi dla osób starszych mogą dotyczyć: obsługi komputera i korzystania z nowych technologii, zajęć artystycznych czy zajęć tanecznych i ruchowych. może to być też miejsce spotkań zaprojektowane z myślą o starszych osobach, gdzie będą mogły w swoim gronie spędzić czas przy dobrej kawie czy pysznym...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik