Reklama

Kontuzje są wpisane zarówno w sport zawodowy, jak i amatorski. O ile w przypadku profesjonalistów kwestie przeciwdziałania urazom oraz ich ewentualne leczenie jest na najwyższym poziomie, o tyle w przypadku amatorów o to trudno. Jeśli już jednak uda się postawić diagnozę i jednym ze wskazań lekarskich będzie zakup i używanie stabilizatora na konkretną partię ciała, warto wiedzieć, jak wybrać ten odpowiedni.

Reklama

Wiedzę na temat zakupu stabilizatorów i specjalistycznych opasek sportowych powinny mieć również osoby po przebytych kontuzjach, którym zależy na dodatkowej ochronie. W niektórych dyscyplinach ciało jest bowiem bardzo mocno narażone na ryzyko odnowienia się urazu.

Kiedy warto kupić stabilizator lub opaskę ochronną?

Głównym wskazaniem do stosowania stabilizatorów i opasek ochronnych na poszczególne partie ciała są różnego rodzaju – z reguły niegroźne – urazy. Ich używanie jest również często wskazane dla osób będących po cięższych kontuzjach, będących już na etapie rehabilitacji. Specjalistyczne stabilizatory i opaski pomagają bowiem zminimalizować obciążenie konkretnej części ciała, dzięki czemu ryzyko odnowienia kontuzji jest mniejsze.

Zakup opaski lub stabilizatora powinny rozważyć nie tylko ci, którzy mają za sobą kontuzje lub zmagają się z urazami, ale również osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia z dolegliwościami bólowymi. Jednym z najbardziej popularnych jest tzw. łokieć tenisisty. W pierwszej kolejności należy oczywiście udać się do lekarza, który zaplanuje odpowiednie leczenie, ale prewencyjnie warto zaopatrzyć się w opaskę, która będzie podtrzymywała staw łokciowy.

Gdzie kupować i czym kierować się przy wyborze stabilizatora lub opaski ochronnej?

Zakup każdego stabilizatora czy opaski ochronnej powinien być dokonany po konsultacji z lekarzem lub rehabilitantem. Używanie niewłaściwie dobranego produktu może bowiem przynieść odwrotny skutek od zamierzonego i pogłębić lub odnowić kontuzję. Z tego względu również zakupów tego typu rzeczy warto dokonywać w specjalistycznych sklepach, w których można liczyć na doradztwo wykwalifikowanych pracowników, którzy często posiadają doświadczenie w rehabilitacji.

Poszukując stabilizatora lub opaski, uwagę przede wszystkim należy zwrócić na komfort i zakres ruchu po założeniu na ciało. Tego rodzaju rzeczy mogą delikatnie krępować ruchy, ale nie powinny uwierać czy zbyt mocno uciskać ciała. Większość produktów została stworzona w taki sposób, by dopasowywała się do ciała. Niemniej jednak warto sprawdzać rekomendacje producentów w kwestii odpowiedniego doboru rozmiaru.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama