kuchnia w stylu prowansalskim
Flickr/PROSusan Serra/

Przytulna kuchnia – aranżacja wnętrza w stylu prowansalskim

kuchnia w stylu prowansalskim
Flickr/PROSusan Serra/

Kuchnia w stylu prowansalskim, to przede wszystkim rozmyte pastelowe kolory, spokój i światło we wnętrzu. Styl prowansalski obfituje w motywy roślinne, kamień i drewno.

Kuchnia w stylu prowansalskim – kolorystyka i aranżacja wnętrza

Styl prowansalski, to przede wszystkim pastele, naturalnie rozmyte i przygaszone żółcie, róże, fiolety, brązy i błękity, świeże wiosenne zielenie, złamana beżem biel i harmonijne połączenia barw. Podłoga najczęściej wyłożona jest terakotą w kolorze ciepłego zgaszonego oranżu. Ściany można wyłożyć tapetą z roślinnym motywem w oliwki lub laurowe gałązki. Nieodzownym elementem wystroju kuchennego są tutaj umieszczone pod sufitem masywne drewniane belki, które nadają całemu pomieszczeniu przytulny klimat. Mogą z nich zwisać fantazyjne żyrandole lub pojemniki z suszonymi kwiatami. Styl prowansalski w kuchni to wnętrze jasne i przestronne z dużym, widnym oknem.

Kuchnia w stylu prowansalskim – pojemne meble kuchenne

Meble w stylu prowansalskim to wykonane z jasnego drewna pojemne szafki, etażerki i wiszące półeczki. Bardzo często fronty szafek zastępuje się haftowanymi w motywy kwiatowe zasłonkami. Stół powinien być masywny, najlepiej drewniany a nad nim nisko wisząca ozdobna lampa lub żyrandol. Krzesła z wysokimi oparciami z tapicerką w motyw roślinny doskonale podkreślą ciepły charakter pomieszczenia. Meble w kuchni w stylu prowansalskim są jasne i oszczędnie zdobione.

Kuchnia w stylu prowansalskim – sprzęty, bibeloty i ozdoby

Ściany ozdabia się ręcznie malowanymi talerzami i koszyczkami, w których znajdują się suszone zioła – najczęściej lawenda. Okno to ważny element tego stylu, który jest pełny naturalnego światła. Stosuje się haftowane zasłony, na parapecie stoją często cynowe konewki i wiaderka w których rosną świeże zioła. Przybory kuchenne można trzymać na zewnątrz w ręcznie malowanych porcelanowych lub ceramicznych dzbanuszkach czy pojemnikach. Sprzęty AGD najlepiej, aby były zabudowane, ponieważ ich nowoczesny design nie koresponduje z nieco archaicznym i prowincjonalnym południowo-francuskim stylem. Jeżeli nie ma wyboru i lodówka albo toster muszą być w widocznym miejscu wówczas dobrze wybierać te stylizowane na lata 50., które gładkimi kształtami wpiszą się w miękką prowansalską stylistykę. 

 

 

Przeładuj

Doda przerywa milczenie! Zabrała głos w sprawie małżeństwa z Emilem. Mają kryzys?

zobacz 00:39