kwiat bzu
Pixabay/ Kapa65/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Piękne i łatwe w uprawie krzewy kwitnące do ogrodu

kwiat bzu
Pixabay/ Kapa65/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Krzewy kwitnące są nieodzownym elementem dekoracyjnym każdego ogrodu. Można z nich tworzyć żywopłoty lub dzielić przestrzeń na kameralne obszary. Ciekawy efekt daje posadzenie jednego efektownie kwitnącego krzewu na tle trawnika.

 

Krzewy kwitnące posadzone w odpowiednim dla siebie miejscu i właściwie pielęgnowane, przez wiele lat będą cieszyć efektownym wyglądem. Dlatego przy wyborze krzewu do ogrodu oprócz jego wyglądu czy pięknego zapachu, bierzmy pod uwagę preferencje rośliny i stanowisko w jakim chcemy ją posadzić.

Krzewy kwitnące – krzewy o pięknych kwiatach lubiące półcień lub słońce

Stanowiska słoneczne lub lekko ocienione, ziemia próchnicza, to dobre warunki dla następujących krzewów:

 

  •  Kalina koreańska. Pięknie pachnące białe kwiaty skupione w dużych kulistych kwiatostanach rozwijające się wraz z liśćmi. Kwitnie pod koniec kwietnia lub w maju. Dorasta do 1,5 m wysokości. Ze względu na pachnące kwiaty warto posadzić ją blisko domu.

 

  •  Bez lilak. Pachnące drobne kwiatuszki w odcieniach: fioletu, bieli lub różu. Kwitnie w maju. W zależności od odmiany osiąga wysokość od 3 do 5 m. Jest odporny na suszę. Bez pachnie neutralnie i delikatnie, można go bez obaw sadzić w pobliżu okien czy drzwi.

 

  •  Jaśmin. Jest ponad 60 odmian jaśminowca. Krzew bardzo popularny, kwitnący pod koniec maja, z kwiatami o bardzo intensywnym zapachu. Ma średniej wielkości kielichowate białe lub kremowe kwiaty z żółtym środkiem i wieloma pręcikami. Dorasta nawet do 5 m wysokości. Jaśmin jest wytrzymały na mrozy ale źle znosi suszę. Ze względu na bardzo intensywny zapach jaśmin lepiej posadzić dalej od domu. Dzięki czemu będzie docierał do nas lekko rozrzedzony powietrzem miły aromat.

Krzewy kwitnące – krzewy o pięknych kwiatach lubiące stanowiska nasłonecznione

Stanowiska słoneczne, gleba przeciętna i wilgotna to wymagania następujących krzewów:

 

  •  Krzewuszka cudowna. Kwitnie obficie, kwiaty ma w odcieniach różu lub bieli. Zależnie od odmiany kwitnie w maju, czerwcu lub lipcu. Osiąga od 1 do 2,5 m wysokości.

 

  •  Budleja Purple Chip „Purple Haze” jest to krzew karłowaty. Jego najważniejszą cechą jest to, że zwabia motyle, w związku z czym oprócz obficie kwitnącego na purpurowo krzewu nasz ogród będzie pełen różnobarwnych motyli. Ponadto ma bardzo długi okres kwitnienia – od lipca aż do pierwszych przymrozków. Dlatego warto go posadzić w miejscu dobrze widocznym z domu, będzie cieszył oko długi czas.

 

  •  Porzeczka krwista. To jeden z najwcześniej kwitnących krzewów – kwitnie już od połowy kwietnia. Ma dużo różowoczerwonych kwiatów zebranych w grona. Dorasta do 1,5-2 m wysokości. Lubi lekko wilgotną glebę.

 

  •  Róża – jest wiele rodzajów róż, ale łączą je wymagania dotyczące warunków podłoża i klimatu. Róże są kwiatami słońca, dlatego najlepiej rosną w stanowiskach silnie nasłonecznionych. Doskonale nadają się do sadzenia wzdłuż ścieżek lub pod oknami.

 

Należy pamiętać, że kwitnące krzewy pachną – prawie wszystkie dość intensywnie, dlatego nagromadzenie wielu odmian kwitnących w tym samym czasie na małej powierzchni może nie być dobrym rozwiązaniem. 


Więcej na temat ogrodnictwo
Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05