Smoczki dla dzieci leżą w dłoniach
©mariesacha/Fotolia

Wybór smoczka dla noworodka – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Smoczki dla dzieci leżą w dłoniach
©mariesacha/Fotolia

Podejmując decyzję o tym, jaki smoczek dla noworodka wybrać należy zwrócić uwagę na to, aby smoczek był bezpieczny. Odpowiedni smoczek dla noworodka powinien posiadać atest PZH, pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka, świadectwo EN 1400 lub CE.

Kształt smoczka dla noworodka – okrągły, symetryczny i anatomiczny

Smoczek powinien układać się w buzi noworodka tak jak pierś w trakcie karmienia. Ze względu na kształt dostępne są smoczki okrągłe, symetryczne i anatomiczne. Smoczek okrągły swoim kształtem przypomina żarówkę. Smoczek symetryczny jest spłaszczony z dwóch stron a smoczek anatomiczny w dolnej części jest spłaszczony, a w górnej wygięty w kierunku podniebienia. Zdaniem logopedów smoczki anatomiczne najmniej wpływają na powstawanie wad zgryzu, jednak nie każde dziecko chętnie z nich korzysta. Wybór kształtu smoczka często zależy od preferencji dziecka.

Rozmiar smoczków dla noworodka

Przy podejmowaniu decyzji o tym jaki smoczek dla noworodka wybrać, należy zwrócić uwagę także na rozmiar smoczka. Zbyt duży smoczek może utrudniać oddychanie dziecku. Rozmiary odpowiadają określonym przedziałom wiekowym noworodków. Zwykle smoczki dostępne są w rozmiarach:

  • 0-6 miesięcy – ten rodzaj smoczków oznaczany jest cyfrą 1 lub literą A;
  • 6-18 – oznaczane cyfrą 2 lub literą B;
  • 18+ - oznaczenie 3 lub C.
 

Więcej na temat opieka nad dzieckiem
Przeładuj

Co Basia Kurdej Szatan sądzi o nowej prowadzącej "Dance, dance, dance"? "To już mnie..."

zobacz 01:44