Jak spędzać czas z dzieckiem wiosną?
© Halfpoint/Adobe Stock

Wiosna - jak ciekawie spędzać czas z dzieckiem? Propozycje aktywności na świeżym powietrzu

Jak spędzać czas z dzieckiem wiosną?
© Halfpoint/Adobe Stock

W okresie wiosny najlepszym pomysłem na spędzanie wolnego czasu z dzieckiem jest wyjście na dwór. Jest to okazja do aktywności na świeżym powietrzu, np. jazdy na rowerze lub rolkach. Ciekawymi propozycjami są również wyprawy do lasów, zabawa w poszukiwaczy skarbów czy zorganizowanie toru przeszkód. 

 

Wiosna jest idealna porą roku na zabawy i aktywność na świeżym powietrzu. Rodzice powinni zachęcać swoje pociechy do wyjścia na dwór, gdyż wszelki kontakt z przyrodą sprzyja harmonijnemu rozwojowi i rozbudza ciekawość świata. 

Wiosna - spędzaj czas z dzieckiem aktywnie

Nadejście wiosny i pierwsze ciepłe, słoneczne dni budzą radość w każdym, również w dzieciach. Jest to doskonała pora na oderwanie maluchów od gier komputerowych, telewizora czy tabletu i zachęcenie ich do aktywności na świeżym powietrzu. Ruch stanowi ważny element w prawidłowym rozwoju dziecka. Przyczynia się do wzmocnienia odporności, kształtuje mięśnie, układ kostno-stawowy oraz sprzyja kształtowaniu i zachowaniu właściwej postawy ciała. Jednym z pomysłów na spędzenie wiosennego czasu z dzieckiem jest zorganizowanie rajdu rowerowego. Taka forma aktywności pozwala na poprawę kondycji, a dodatkowo poznawanie najbliższego otoczenia dziecka. Innym pomysłem na aktywność jest jazda na rolkach, która przynosi wiele radości, ale co najważniejsze kształtuje całe ciało. Jeżdżąc na rolkach, rozwija się koordynację ruchową, równowagę, prawidłową postawę ciała i orientację w przestrzeni. 

Wiosna - relaks na świeżym powietrzu 

Doskonałą propozycją spędzania wolnego czasu w ciepłe, wiosenne dni jest również rodzinny piknik, np. na łące. Obowiązkowo w ekwipunku powinny pojawić się: zdrowe przekąski, picie oraz piłka, którą można wykorzystać do różnych zabaw. Ciekawym doświadczeniem dla dziecka, zwłaszcza mieszkającego w mieście, będzie wizyta na wsi, gdzie będzie mogło obserwować różne zwierzęta gospodarcze znane z ulubionych książeczek. Inną propozycją spędzania czasu z dzieckiem wiosną jest wyprawa do lasu, spacerowanie i poszukiwanie skarbów, np. szyszek, kamyczków, kory, żywicy. Jest to również doskonała okazja do nauki i pobudzania ciekawości świata u malca. Dużo radości sprawi dzieciom popołudnie nad wodą, niekoniecznie kąpiąc się. Zamiast tego rozrywką mogą być spacery, tworzenie budowli z piasku i karmienie kaczek czy łabędzi. 

Wiosna - pomysły na spędzanie czasu z dzieckiem na miejscu

Wiosną wolny czas z dzieckiem można spędzić bez znacznego oddalenia się od domu. Już samo wyjście na dwór jest okazją do podziwiania przyrody. Kontakt dziecka ze środowiskiem naturalnym rozbudza jego ciekawość poznawczą, rozwija zmysły, a także działa relaksująco i przynosi wiele radości. Mając przydomowy ogródek lub wykorzystując doniczkę z ziemią, można wspólnie z dzieckiem posadzić rośliny, np. kwiaty lub warzywa. W ten sposób u dziecka rozwija się poczucie odpowiedzialności, gdyż jego zadaniem stanie się obserwacja roślin i ich podlewanie pod okiem rodzica. Doskonałym pomysłem na spędzenie ciepłego dnia jest zabawa w podchody lub poszukiwaczy skarbów. Wystarczy przygotować mapę skarbów z różnymi zadaniami do wykonania, które ostatecznie doprowadzają dziecko do nagrody. Inną propozycja jest zbudowanie toru przeszkód, wykorzystując rozmaite przedmioty, który będą pokonywać kolejno członkowie rodziny. 

Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17