znaki kierujące do różnych miast
© Sondem/Fotolia.com
Styl życia

Bez paszportu można podróżować do większości krajów europejskich

Przekraczając granicę, nie trzeba okazywać ani dowodu, ani paszportu w krajach należących do strefy Schengen. Nie obowiązuje w nich kontrola graniczna. Na sam dowód można podróżować do europejskich krajów, które nie należą do Schengen, a także do wybranych krajów, które nie należą do Unii Europejskiej, np. Albanii i Czarnogóry.

Przekraczając granicę, nie trzeba okazywać ani dowodu, ani paszportu w krajach należących do strefy Schengen. Nie obowiązuje w nich kontrola graniczna. Na sam dowód można podróżować do europejskich krajów, które nie należą do Schengen, a także do wybranych krajów, które nie należą do Unii Europejskiej, np. Albanii i Czarnogóry.

 

Dłuższy pobyt w krajach nienależących do Unii Europejskiej jest możliwy wyłącznie po uzyskaniu wizy. Bez wizy można w nich przebywać na ogół najwyżej przez 90 dni.

Kraje strefy Schengen – nie wymagane jest okazywanie ani paszportu, ani dowodu

Do strefy Schengen należą 22 kraje członkowskie Unii Europejskiej: Austria, Węgry, Belgia, Czechy, Włochy, Portugalia, Dania, Łotwa, Słowacja, Estonia, Słowenia, Finlandia, Litwa, Hiszpania, Francja, Luksemburg, Szwecja, Niemcy, Malta, Grecja, Holandia, Watykan, San Marino, Monako. Oprócz nich postanowienia układu z Schengen przyjęły: Islandia, Liechtenstein, Szwajcaria, Norwegia. Podczas przekraczania granicy każdego z tych państw nie trzeba okazywać ani paszportu, ani dowodu osobistego. Nie ma tam kontroli granicznej.

Paszport lub dowód osobisty – kraje europejskie spoza strefy Schengen

Paszport lub dowód osobisty należy okazać, kiedy przekracza się granicę 6 krajów należących do Unii Europejskiej, ale nienależących do strefy Schengen. Mowa o Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Rumunii, Irlandii lub Wielkiej Brytanii. Dowód osobisty pozwala też na przekroczenie granicy Gibraltaru, który stanowi brytyjskie terytorium zamorskie.

Kraje, do których można pojechać bez wizy

Do niektórych krajów spoza Unii Europejskiej można podróżować z paszportem lub dowodem osobistym zamiennie i bez wizy. Okres, podczas którego można przebywać w nich bez wizy jest jednak ograniczony. Przykładowo, aby przekroczyć granicę Czarnogóry, wystarczy okazać dowód osobisty, jednak pobyt bez wizy nie może trwać dłużej niż 30 dni. Na podstawie dowodu osobistego przez 90 dni można przebywać w następujących krajach:

 • Albania,
 • Andora,
 • Bośnia i Hercegowina,
 • Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne,
 • Gujana Francuska,
 • Gwadelupa,
 • Martynika,
 • Nowa Kaledonia,
 • Polinezja Francuska,
 • Reunion,
 • Saint Pierre i Miquelon,
 • Serbia,
 • Wallis i Futuna,
 • Wyspy Kanaryjskie,
 • Wyspy Owcze.

Również podczas podróży do Gruzji wystarczy dowód osobisty. Bez wizy można w niej przebywać przez 360 dni.

 

Należy pamiętać, że nawet w krajach strefy Schengen obowiązuje kontrola lotniskowa. Przy lotach samolotem trzema okazać dowód lub paszport.

 

 


Dowód osobisty
©whitelook/Fotolia
Styl życia
Dowód tymczasowy – kiedy można go wyrobić?
Dowód osobisty zasadniczo wydawany jest jedynie osobom, które ukończyły 18 lat. Istnieje jednak możliwość, by osoba, która ukończyła 13 rok życia, uzyskała dowód tymczasowy. W uzasadnionych okolicznościach, dowód może być wyrobiony także przez młodsze osoby. Dowód tymczasowy jest ważny przez pięć lat od momentu jego wydania. Umożliwia przekraczanie granic w strefie Schengen, poświadcza obywatelstwo i zawiera numer PESEL.

Dowód osobisty zasadniczo wydawany jest jedynie osobom, które ukończyły 18 lat. Istnieje jednak możliwość, by osoba, która ukończyła 13 rok życia, uzyskała dowód tymczasowy. W uzasadnionych okolicznościach, dowód może być wyrobiony także przez młodsze osoby. Dowód tymczasowy jest ważny przez pięć lat od momentu jego wydania. Umożliwia przekraczanie granic w strefie Schengen , poświadcza obywatelstwo i zawiera numer PESEL. Wniosek o dowód tymczasowy Wniosek o wydanie tymczasowego dowodu osobistego w imieniu dziecka powinien złożyć jego rodzic lub opiekun prawny . Wniosek musi być podpisany zarówno przez rodzica, jak i małoletniego (jeśli ten umie już pisać). Jeśli dowód będzie wyrabiany dla dziecka młodszego niż 13 lat, przy składaniu wniosku powinni być obecni obydwoje rodzice lub opiekunowie prawni, ewentualnie jeden rodzic lub opiekun z pisemną zgodą drugiego. Zgoda ta powinna być potwierdzona przez notariusza lub organ gminy.   Wniosek składa się w urzędzie gminy, w której jest zameldowany małoletni i opiekunowie. Jeśli nie ma miejsca zameldowania, bierze się pod uwagę ostatnie miejsce stałego pobytu. Dowód tymczasowy jest wydawany przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Czas oczekiwania na dowód wynosi 30 dni. Nie można wyrobić dowodu osobistego za pośrednictwem Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej. Dowód osobisty dla dziecka odbiera rodzic lub opiekun. Jeśli małoletni ukończył 13 lat, może osobiście odebrać swój dowód tymczasowy. Po co wyrabiać dowód tymczasowy? Dowód osobisty jest konieczny do podróżowania w ramach granic Unii Europejskiej, zamiast więc wyrabiać dziecku paszport, można wyrobić tymczasowy dowód osobowy. Oba dokumenty są ważne pięć lat . Dowód osobisty jest także dokumentem...

Dzieci podczas zabawy
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Dokumenty niezbędne przy wyjeździe z dzieckiem za granicę
Kiedyś można było wpisać dziecko w paszporcie rodzica, obecnie przy wyjeździe za granicę dziecko powinno mieć swój własny paszport lub dowód osobisty.

Kiedyś można było wpisać dziecko w paszporcie rodzica, obecnie przy wyjeździe za granicę dziecko powinno mieć swój własny paszport lub dowód osobisty. Poza Polską dziecku mogą też przydać się inne dokumenty, jak choćby dowód ubezpieczenia zdrowotnego. Wyjazd z dzieckiem za granicę: paszport Zasadniczo dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport. W przypadku małoletnich wydaje się go na wniosek rodziców lub opiekunów. Wydaje go wojewoda. Wyjazd z dzieckiem za granicę: wiza Nie zawsze sam paszport wystarczy. Są kraje, w których do przekroczenia granicy trzeba otrzymać jeszcze wizę uprawniającą do pobytu na jego terytorium lub przejazdu przez nie. Tak jest w przypadku Białorusi, Chin, Kuby, Egiptu i większości państw afrykańskich. Wyjazd z dzieckiem za granicę: dowód osobisty Na terenie Unii Europejskiej zarówno dorośli, jak i małoletni mogą poruszać się bez paszportu, mając jedynie dowód osobisty. Dokument ten zasadniczo otrzymuje się wraz z osiągnięciem pełnoletniości, jednak czasem otrzymuje się go wcześniej. Od 15. roku życia należy mieć dowód osobisty, jeśli pozostaje się w stosunku pracy lub nie zamieszkuje się z rodzicami lub opiekunami. Natomiast na uzasadniony wniosek rodziców można wydać dowód osobisty dziecku przed ukończeniem przez nie 13. roku życia. W praktyce dotyczy to także kilkumiesięcznych dzieci. Wyjazd z dzieckiem za granicę: ubezpieczenie zdrowotne Jeśli dziecko ubezpieczone jest w NFZ, wówczas przysługuje mu opieka zdrowotna w krajach UE i EFTA. Trzeba jednak w celu otrzymania bezpłatnych świadczeń zdrowotnych w nagłych wypadkach w tych krajach wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wniosek o jej wydanie składa się w oddziale NFZ. Natomiast jeśli wyjeżdżamy do innego kraju, to warto mieć ze...

Samochód
Pixabay/jaygeorge/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy – procedury krok po kroku
Na przerejestrowanie samochodu sprowadzonego z zagranicy mamy 30 dni. Przed wizytą w wydziale komunikacji, należy jednak przetłumaczyć dokumenty u tłumacza przysięgłego, odwiedzić urząd celny i dokonać opłaty recyklingowej. Dopiero ze wszystkimi dokumentami i zaświadczeniami można udać się do wydziału komunikacji urzędu miasta lub starostwa powiatowego właściwego dla miejsca zamieszkania.

Na przerejestrowanie samochodu sprowadzonego z zagranicy mamy 30 dni. Przed wizytą w wydziale komunikacji, należy jednak przetłumaczyć dokumenty u tłumacza przysięgłego, odwiedzić urząd celny i dokonać opłaty recyklingowej. Dopiero ze wszystkimi dokumentami i zaświadczeniami można udać się do wydziału komunikacji urzędu miasta lub starostwa powiatowego właściwego dla miejsca zamieszkania. Przetłumaczenie dokumentów samochodu na język polski Pierwszą sprawą, którą należy załatwić po sprowadzeniu samochodu do Polski, jest p rzetłumaczenie dokumentów samochodu u tłumacza przysięgłego. Na ogół wystarczy przetłumaczenie dowodu rejestracyjnego, umowy kupna-sprzedaży lub faktury. W przypadku samochodów sprowadzanych z Czech wymagane jest też tłumaczenie dowodu technicznego, a samochodów z Włoch aktu własności. O tłumaczenie potrzebnych do rejestracji dokumentów można spytać telefonicznie w wydziale komunikacji. Cena za tłumaczenie kompletu dokumentów różni się w zależności od języka, w jakim są sporządzone. Na ogół najtańsze jest tłumaczenie dokumentów niemieckojęzycznych i anglojęzycznych (ok. 80 zł za komplet), droższe francuskich (ok. 120 zł), czeskich i włoskich (ok. 140 zł) oraz skandynawskich (ok. 150 zł). Złożenie deklaracji AKC-U w urzędzie celnym W ciągu 14 dni od daty sprowadzenia samochodu do kraju należy złożyć deklarację uproszczonego nabycia wewnątrzwspólnotowego (AKC-U) w urzędzie celnym właściwym dla miejsca zamieszkania. Akcyza, którą należy zapłacić, wynosi 3,1% ceny samochodu, jeśli jego silnik ma pojemność do 2000 cm3, lub 18,6% dla samochodów z większymi silnikami. W niektórych urzędach celnych można dokonać opłaty za pośrednictwem internetu. Badanie techniczne samochodu sprowadzonego z zagranicy – kiedy należy je zrobić?...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak