Jakie łyżwy kupić dziecku?
© bakharev/Fotolia.com
Styl życia

Jakie łyżwy wybrać dla dziecka, które zaczyna stawiać pierwsze kroki na lodowisku? Zbiór najważniejszych porad

Łyżwy dla dziecka można wypożyczyć na lodowisku, ale gdy maluch zechce trenować jazdę, nie obędzie się bez zakupu własnych. Dobrze jest postawić na jakość, bo tani sprzęt zwiększa ryzyko kontuzji. Najważniejsze, by odpowiednio dopasować rozmiar i zwrócić uwagę, czy łyżwy dobrze usztywniają kostkę.

Łyżwy dla dziecka można wypożyczyć na lodowisku, ale gdy maluch zechce trenować jazdę, nie obędzie się bez zakupu własnych. Dobrze jest postawić na jakość, bo tani sprzęt zwiększa ryzyko kontuzji. Najważniejsze, by odpowiednio dopasować rozmiar i zwrócić uwagę, czy łyżwy dobrze usztywniają kostkę.

 

Oprócz łyżew małemu miłośnikowi szusowania koniecznie trzeba kupić kask i ochraniacze na kolana. Przyda się też odzież termoaktywna, bo na lodowisku łatwo zarówno zmarznąć, jak i przegrzać organizm.

Kiedy można zabrać dziecko na łyżwy po raz pierwszy?

Jazda na łyżwach to sport przyjazny nawet dla małych dzieci, które dopiero nauczyły się chodzić. Nic nie stoi na przeszkodzie, by swoich sił na lodowisku spróbowały czterolatki, o ile będą pod stałym nadzorem rodzica. Opiekun sam powinien czuć się pewnie na lodzie, inaczej może przenieść swoje obawy na dziecko i zniechęcić je do jazdy albo – co gorsze – narazić malucha na niebezpieczeństwo.

Łyżwy dla dzieci: saneczkowe (dwupłozowe)

Znalezienie łyżew dla dzieci w rozmiarze mniejszym niż 25 to nie lada wyzwanie, a poza tym przy ich zakupie trzeba liczyć się z ryzykiem, że maluch po kilku wyjściach na lodowisko nie zechce kontynuować nauki. Dlatego producenci wprowadzili wynalazek przypominający łyżwy, który można kupić „na próbę” (w cenie ok. 40 zł). Są to specjalne nakładki na buty zimowe, umożliwiające przytwierdzenie do podeszwy podwójnej płozy. Dzięki niej stopy bardzo stabilnie trzymają się na lodzie, tak jakby stały na maleńkich saniach. Oczywiście warunkiem bezpieczeństwa dziecka na takich quasi-łyżwach jest mocne zaciśnięcie pasków – to one odpowiadają za to, by buty nie wysuwały się z nakładek.

Łyżwy dla dzieci: hokejowe czy figurowe?

Starsze dzieci, które nie mają już trudności z koordynacją ruchową, raczej nie będą czerpały przyjemności z jazdy na łyżwach saneczkowych. Co więcej, jeśli zaczną wykonywać na nich ryzykowne manewry, narażą się na kontuzję: paski utrzymujące buty mogą się poluzować, a nieusztywniona kostka – ulec skręceniu. Dlatego już pięcio-/sześciolatków warto wyposażyć w tradycyjny sprzęt łyżwiarski – figurowy albo hokejowy. To, jakie łyżwy najlepiej wybrać na pierwszą poważną jazdę, jest przedmiotem sporów i tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji. Wielu profesjonalnych łyżwiarzy optuje raczej za skórzanym obuwiem i płaską, długą płozą zakończoną ząbkami (to wyróżnik łyżew figurowych). Taki wybór gwarantuje stabilizację osiąganą dzięki dużej powierzchni styku płozy z lodem, wygodę użytkowania, trwałość i świetne dopasowanie obuwia do stopy. Jednak skóra nie usztywnia kostki tak dobrze jak plastikowe nakładki, którymi zabezpiecza się hokejówki. Łyżwy hokejowe, jeśli nie są pozałamywane w okolicach kostki, dają pewność, że noga nie będzie się ruszała na boki, lecz nie znaczy to wcale, że gwarantują mniejszą liczbę upadków. Przeciwnie – utrudniają złapanie równowagi, bo mają płozy o lekko łukowatym kształcie (zakrzywione na obydwu końcach). Zapewniają one hokeistom utrzymanie dużej szybkości jazdy i maksymalną zwrotność łyżew, ale dla osoby początkującej mogą stanowić prawdziwą zmorę.

Łyżwy dla dzieci: jakie powinny mieć zapięcie?

Łyżwom figurowym nad hokejowymi przewagę daje także zapięcie. Choć z pewnością dzieci ze względu na wygodę zakładania wolałyby te drugie, zapinane na zaciski lub rzepy, rodzice powinni zachęcać młodych łyżwiarzy do wybierania sznurowanych. Te lepiej „pracują” na stopie, bo przylegają do niej tak samo w każdym miejscu, i minimalizują ryzyko powstania otarć. Natomiast łyżwy hokejowe naciskają na stopę punktowo (w miejscach, w których znajdują się regulacje), więc jeśli będą choć odrobinę zbyt luźne – pęcherze murowane.

Łyżwy dla dzieci: z regulacją rozmiaru

W wielu sklepach można spotkać się z łyżwami dla dzieci nadającymi się do jazdy przez cały okres dorastania. Mają zamontowany regulowany mechanizm, który umożliwia dostosowanie rozmiaru do wielkości stopy każdego roku na nowo. Choć taki zakup to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, żaden instruktor jazdy z pewnością go nie zaleci. Powód? Łyżwy z regulacją rozmiaru są źle sprofilowane – nie mają zachowanych proporcji między długością buta a długością płozy. To prowadzi np. do sytuacji, w której płoza jest o wiele dłuższa od stopy, przez co sterowanie łyżwami staje się praktycznie niewykonalne. Odpowiedni rozmiar łyżew to minimum, o które należy zadbać przy zakupach. Zwykle odpowiada on rozmiarowi butów, ale by mieć pewność, że w środku nie ma zbyt dużo luzu, trzeba poprosić dziecko, by wysunęło stopę jak najdalej do przodu, a następnie ugięło nogi w kolanach. Jeśli za piętę jesteśmy wówczas w stanie włożyć więcej niż jeden palec, to znak, że trzeba wybrać mniejsze łyżwy.

Łyżwy dla dzieci: ile kosztują?

Pierwsze łyżwy dla dziecka to wydatek rzędu 200–300 zł, chociaż oczywiście znajdą się również takie, które będą kosztowały 60 zł i kilka tys. zł – wszystko zależy od rodzaju użytych materiałów, staranności wykonania i prestiżu marki. Te najtańsze, supermarketowe łyżwy, najczęściej nadają się do jednorazowego użytku, natomiast z zakupem najdroższych, dla profesjonalistów, lepiej wstrzymać się, aż dziecko opanuje umiejętność jazdy na tyle, by mogło wystartować w zawodach.

kobieta z łyżwami
©petunyia/Fotolia
Styl życia
Pierwsze kroki na lodowisku, czyli instrukcja dla początkujących łyżwiarzy
Jak jeździć na łyżwach, żeby nie upaść, nie nauczy żaden instruktaż. Utrata równowagi może się zdarzyć nawet najbardziej wprawionym łyżwiarzom, lecz nie powinno to zniechęcać, bo opanowanie techniki – które, wbrew pozorom, nie jest trudne – minimalizuje ryzyko.

Jak jeździć na łyżwach, żeby nie upaść, nie nauczy żaden instruktaż. Utrata równowagi może się zdarzyć nawet najbardziej wprawionym łyżwiarzom, lecz nie powinno to zniechęcać, bo opanowanie techniki – które, wbrew pozorom, nie jest trudne – minimalizuje ryzyko.   Wywrotki na łyżwach bywają bolesne i niebezpieczne, dlatego prócz samej jazdy, trzeba opanować też sztukę upadania i podnoszenia się. Jazda na łyżwach: jak się przygotować? Najważniejszy dla początkującego łyżwiarza jest wybór odpowiednich łyżew . Muszą one idealnie przylegać do stopy – zarówno zbyt luźne, jak i nadmiernie uciskające, mogą spowodować bolesne otarcie, które uniemożliwi kontynuowanie nauki. Podczas zakładania łyżew trzeba pamiętać, by szczelnie je zacisnąć (jak najwyżej się da). Przy większości lodowisk obrzeże wyłożone jest gumową matą, po której można chodzić na łyżwach. Naukę jazdy dobrze jest zacząć od spaceru po niej – taka rundka oswoi stopy z łyżwami (jest to ważne zwłaszcza dla osób, które nigdy nie jeździły na rolkach). Nauka jazdy na łyżwach krok po kroku Bezpiecznie wejść na lodowisko można dopiero wtedy, gdy chodzenie po macie nie sprawia większych trudności. Na początku trzeba trzymać się barierki i, stojąc przy niej, próbować sunąć nogami po lodzie, wzdłuż krawędzi lodowiska. Dobrze jest uczyć się w towarzystwie kogoś, kto potrafi jeździć – pomóc mogą nie tylko jego rady, ale możliwość przytrzymania się go za rękę podczas odchodzenia od barierki. Podczas samodzielnej nauki jazdy na łyżwach, pierwsze próby lepiej rozpocząć od puszczenia barierki i pozostania w takiej odległości, by móc – w razie potrzeby – ponownie za nią złapać.   Stojąc na lodzie bez podtrzymywania się, warto spróbować wykonać kilka przysiadów (to pomoże w koordynacji ruchów). Potem trzeba zacząć iść do przodu...

Ludzie na łyżwach
©photo 5000/Fotolia
Styl życia
Który rodzaj łyżew wybrać?
Rodzaj łyżew zależy od tego, jaki styl jazdy chcemy opanować. Doboru łyżew można też dokonać w zależności od umiejętności jazdy na nich. Dla początkujących polecane są hokejowe, a bardziej zaawansowani powinni sięgać już po łyżwy figurowe lub panczeny. Łyżwy różnią się budową, ale również materiałem, wykonaniem oraz przeznaczeniem.

Rodzaj łyżew zależy od tego, jaki styl jazdy chcemy opanować. Doboru łyżew można też dokonać w zależności od umiejętności jazdy na nich. Dla początkujących polecane są hokejowe, a bardziej zaawansowani powinni sięgać już po łyżwy figurowe lub panczeny. Łyżwy różnią się budową, ale również materiałem, wykonaniem oraz przeznaczeniem.   Nie mamy wielkiego wyboru jeżeli chodzi o rodzaje łyżew. Mamy ich tylko 3 modele: hokejówki, figurówki, panczeny.   Najłatwiej opanować jazdę na łyżwach do hokeja. Dlatego hokejówki często polecane są dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z łyżwiarstwem. Figurówki to sprzęt dla osób bardziej zaawansowanych , a panczeny to łyżwy do szybkiej jazdy. Rodzaj łyżew: hokejowe Łyżwy hokejowe (potocznie nazywane hokejówkami) są najczęściej wykonane z nylonu i skóry, są szerokie i wysokie (aż za kostkę ). Mają wzmocnienie na pięcie i kostce , co chroni początkujących łyżwiarzy przed upadkiem. Podeszwa najczęściej jest plastikowa. Rodzaj łyżew: figurowe Łyżwy figurowe (potocznie nazywane figurówkami) mają buty wykonane wyłącznie ze skóry. Są większe i cięższe do hokejówek oraz o wiele wyższe (sięgają aż do połowy łydki ). Sama łyżwa posiada ząbki z przodu, aby amortyzować poślizg podczas wykonywania akrobacji figurowych. Przeznaczone są raczej dla osób zaawansowanych w łyżwiarstwie, próby uczenia się jazdy na figurówkach przez osoby niedoświadczone powodują często upadki i grożą kontuzją. Rodzaj łyżew: panczeny Panczeny to również model dostosowany do umiejętności osób zaawansowanych w łyżwiarstwie. Są o wiele mniejsze od dwóch poprzednich modeli, krótsze oraz nie posiadają żadnych wzmocnień. Uszyte z cienkiej skóry buty są lekkie, a sama łyżwa jest o wiele mniejsza. Panczeny przeznaczone są do szybkiej jazdy.  

Dziewczyna na rolkach
© ZoomTeam/Fotolia.com
Styl życia
Rodzaje rolek: fitnessowe, hokejowe, freestylowe, szybkościowe, agresywne
Jeśli jesteś początkujący, sięgnij po rolki rekreacyjne, a gdy lubisz szybką jazdę, po rolki hokejowe bądź szybkościowe. Do jazdy po rampach i skateparkach wybierz rolki freestyle.

Jeśli jesteś początkujący, sięgnij po rolki rekreacyjne, a gdy lubisz szybką jazdę, po rolki hokejowe bądź szybkościowe. Do jazdy po rampach i skateparkach wybierz rolki freestyle.   Rolki do jazdy rekreacyjnej nadają się zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. Osoby lubiące adrenalinę wybiorą rolki wyczynowe, do szybkiej jazdy albo freestylowe. Na co zwrócić uwagę kupując rolki? Wybierając rolki przede wszystkim dobrze dopasuj but. Nie powinien on być za duży. Jego zadaniem jest stabilizacja i utrzymanie stopy w miejscu, bez gniecenia jej. Jeśli masz problemy z dopasowaniem długości buta, wypróbuj rolki różnych marek. But powinien być wygodny i przewiewny. To on odpowiada za kontrolę i przyjemność z jazdy na rolkach.   Bardzo istotna część rolek to kółka. Są one produkowane z syntetycznego kauczuku. Kółka różnią się twardością oraz wielkością (oznaczaną w milimetrach). Im większe kółka, tym mniej są zwrotne. Do jazdy szybkiej używa się rolek z dużymi kółkami, natomiast do agresywnej, gdzie potrzebna jest duża zwrotność, tych z małymi kółkami. Małe kółka obejmują rozmiary od 48 do 70 mm, natomiast duże oscylują w granicach 84-110 mm. Twardość kółek wpływa na ich żywotność. Niezbyt twarde kółka są mało odporne na ścieranie, ale zmniejszają wibracje wytwarzane przy jeździe.   Płynność i szybkość jazdy na rolkach zależy od zastosowanych w nich łożysk. Do wyboru są łożyska ABEC i SG. Różnią się one wytrzymałością i sposobem czyszczenia. Najczęściej używane łożyska ABEC możesz rozłożyć, kiedy chcesz je wyczyścić. Są jednak nieco mniej odporne na zniszczenia niż łożyska SG. Jakość łożysk w rolkach oznaczana jest numerami: im wyższy numer, tym szybsze są użyte łożyska. ABEC 5 i ABEC 7 stosuje się w rolkach fitnessowych, rekreacyjnych i freestylowych. Łożyska ABEC 3...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik