Zapalenie pęcherza
© praisaeng/Fotolia.com
Styl życia

Ból pęcherza oznacza stan zapalny w układzie moczowym

Ból pęcherza i pieczenie to objawy zapalenia pęcherza moczowego. Leczenie odpowiedzialnej za te dolegliwości infekcji opiera się na antybiotykach i lekach przeciwbólowych oraz rozkurczowych, a także na wypłukiwaniu bakterii z dróg moczowych.

Ból pęcherza i pieczenie to objawy zapalenia pęcherza moczowego. Leczenie odpowiedzialnej za te dolegliwości infekcji opiera się na antybiotykach i lekach przeciwbólowych oraz rozkurczowych, a także na wypłukiwaniu bakterii z dróg moczowych.

 

Przyczyną bólu pęcherza w wyniku rozwoju stanu zapalnego jest w od 70 do 90% przypadków zakażenie pałeczką okrężnicy. Występuje ona naturalnie w ludzkim organizmie w układzie pokarmowym, ale w układzie moczowym powoduje stan chorobowy.

Ból pęcherza jako objaw stanu zapalnego dróg moczowych

Na skutek infekcji bakteryjnej w pęcherzu moczowym tworzy się bolesny stan zapalny. Zapalenie pęcherza moczowego najczęściej występuje u kobiet prowadzących aktywne życie seksualne lub niewystarczająco dbających o higienę. Choroba ta dotyka też mężczyzn po pięćdziesiątce. Przyczyną bólu pęcherza może być też jego przeziębienie i wynikający z tego stan zapalny.

 

Zapalenie daje objaw bólu pęcherza i uczucia pieczenia podczas mikcji, czyli oddawania moczu. Dolegliwości związane z dyskomfortem podczas oddawania moczu to dyzuria.

 

Oprócz bólu pęcherza symptomami stanu zapalnego dróg moczowych są:

 • krew w moczu,
 • częste wizyty w toalecie i oddawanie niewielkich ilości moczu,
 • nieprzyjemny zapach moczu,
 • parcie na pęcherz,
 • stan podgorączkowy lub gorączka,
 • ból brzucha,
 • wymioty i nudności.

Metody leczenia bólu pęcherza

Aby złagodzić przykre dolegliwości zapalenia pęcherza, chory powinien przyjmować leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Kluczowe jest też przyjmowanie antybiotyków i wspomagające usunięcie bakterii z dróg moczowych częste oddawanie moczu. W trakcie leczenia trzeba pić nawet 3 litry płynów w ciągu doby. Antybiotyki powinny być dobrane przez lekarza na podstawie wyników posiewu z moczu. To badanie pozwala określić, jakie bakterie wywołały infekcję, i odpowiednio ukierunkować leczenie.

 

Leczenie farmakologiczne warto wspomagać domowymi metodami na ból pęcherza, w tym:

 • wygrzewaniem się,
 • noszeniem ciepłej i nieuciskającej bielizny,
 • robieniem nasiadówek z dodatkiem ziół (np. rumianku, szałwii i krwawnika),
 • piciem soku żurawinowego, który działa moczopędnie i zakwasza mocz, utrudniając rozwój bakterii.

 

Nieleczone zapalenie pęcherza moczowego może wywołać odmiedniczkowe zapalenie nerek, w wyniku którego nerki mogą ulec uszkodzeniu.

 

Kobieta trzyma termofor przy brzuchu
© absolutimages/Fotolia.com
Styl życia
Zabić bakterie i oczyścić drogi moczowe – leczenie zapalenia cewki moczowej i pęcherza
Jeśli stan zapalny jest skutkiem kamicy moczowej bądź zastoju moczu z innego powodu, należy przede wszystkim udrożnić drogi moczowe. Niezbędna może okazać się nawet operacja.

Jeśli stan zapalny jest skutkiem kamicy moczowej bądź zastoju moczu z innego powodu, należy przede wszystkim udrożnić drogi moczowe. Niezbędna może okazać się nawet operacja.   Leczenie polega też na pozbyciu się bakterii, które są bezpośrednią przyczyną zapalenia cewki moczowej i pęcherza. Leczenie niedrożności w zapaleniu cewki moczowej i pęcherza Gdy zapalenie cewki moczowej i pęcherza następuje na skutek podrażnienia przez kamienie w przewodach moczowych bądź w cewce , problem może zostać rozwiązany poprzez usunięcie przeszkody. Tym samym niweluje się zastój moczu i usuwa ciało drażniące ścianki układu, co sprzyja namnażaniu się bakterii. Bakterie bytują też na samych kamieniach . Zobacz także: leki na zapalenie pęcherza . Usuwanie objawów zapalenia cewki moczowej i pęcherza Dolegliwości spowodowane stanem zapalnym w obrębie układu moczowego są bardzo nieprzyjemne, dlatego leczenie polega m.in. na pozbyciu się ich. Częste, nagłe i bolesne parcie na pęcherz i oddawanie niewielkiej ilości moczu mogą zniknąć w wyniku przeprowadzenia terapii farmakologicznej połączonej ze stosowaniem się do zaleceń: picie minimum 2 litrów płynów w ciągu doby, leżenie, dbanie o higienę osobistą, regularne oddawanie moczu, rezygnacja z przyjmowania leków obciążających nerki, np. przeciwbólowych, prawidłowe wypróżnianie. W celu przyspieszenia procesu oczyszczenia dróg moczowych podaje się leki i zioła moczopędne . Zapewniają one regularne usuwanie bakterii z organizmu. Leczenie zapalenia cewki i pęcherza antybiotykami Uporczywe i szkodliwe bakterie wywołujące zapalenie cewki moczowej oraz pęcherza można pokonać dzięki zażywaniu antybiotyków. Jeśli bakterie są jedyną przyczyną choroby, takie leczenie okaże się skuteczne. Objawy ustąpią już po jednym dniu, ale leczenie musi trwać 5 dni do...

Kobieta siedzi na toalecie
© Jane Doe/Fotolia.com
Styl życia
Zapalenie cewki moczowej i pęcherza objawia się bolesnym parciem na mocz
Gdy często odczuwa się potrzebę wizyty w toalecie, a parcie na mocz pojawia się nagle i towarzyszy mu ból, oznacza to zapalenie cewki moczowej i pęcherza. Moczu oddaje się niewiele i jest to bardzo nieprzyjemne.

Gdy często odczuwa się potrzebę wizyty w toalecie, a parcie na mocz pojawia się nagle i towarzyszy mu ból, oznacza to zapalenie cewki moczowej i pęcherza. Moczu oddaje się niewiele i jest to bardzo nieprzyjemne. Gorączka, ból podbrzusza i parcie na pęcherz w zapaleniu cewki moczowej i pęcherza Zapalenie cewki moczowej i pęcherza objawia się bólem podbrzusza, nagłym parciem na pęcherz i oddawaniem niewielkiej ilości moczu. Podczas oddawania moczu odczuwane są ból , pieczenie i szczypanie . Stany zapalne wywołują bakterie, które przez cewkę moczową dostają się do pęcherza i wywołują wymienione symptomy. Kolor moczu w stanach zapalnych cewki i pęcherza zazwyczaj pozostaje niezmieniony, rzadko może być jednak zabarwiony krwią.   Czasem podczas choroby nieznacznie wzrasta temperatura ciała, do około 37-38 stopni Celsjusza. Gdy gorączka jest większa i sięga nawet 40 stopni Celsjusza, może to oznaczać, że stan zapalny dotknął także nerek. Różnicą między zapaleniem cewki i pęcherza a zapaleniem nerek jest również to, że w tej drugiej chorobie występuje oprócz gorączki ból pleców w odcinku lędźwiowym. Badanie moczu w zapaleniu cewki moczowej i pęcherza Objawem zapalenia cewki moczowej i pęcherza jest też obecność w moczu dużej ilości białka , a także podwyższona liczba limfocytów przy mniejszej ilości erytrocytów. W badaniach laboratoryjnych moczu osoby chorej widoczne są też bakterie i złuszczone komórki nabłonka. Czasem bakterie w układzie moczowym nie powodują żadnych dolegliwości, a o ich obecności osoba zarażona dowiaduje się dopiero z badania moczu. Zaleganie moczu w pęcherzu prowadzi do stanów zapalnych. Dolegliwość ta może też  powodować choroby nerek .  Stan zapalny cewki moczowej i pęcherza to wynik...

Zapalenie pęcherza w ciąży
© Elena Kharichkina/Fotolia.com
Styl życia
Przypadłości w ciąży: zapalenie pęcherza moczowego
Zapalenie pęcherza jest jedną z częstszych przypadłości na jakie cierpią kobiety w ciąży. Jest spowodowane infekcją bakteryjną. Może mieć wpływ na rozwój dziecka.

Zapalenie pęcherza jest jedną z częstszych przypadłości na jakie cierpią kobiety w ciąży. Jest spowodowane infekcją bakteryjną. Może mieć wpływ na rozwój dziecka.   Zapalenie pęcherza dotyka około 2% kobiet ciężarnych. Pojawia się zwykle w trzecim trymestrze ciąży. Jest bolesne i uciążliwe. Przyczyny zapalenia pęcherza w ciąży Zapalenie pęcherza jest jedną z postaci zakażenia układu moczowego. Przyczyną zapalenia pęcherza jest zwykle infekcja bakteryjna wywoływana przez bakterie jelitowe , szczególnie pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) oraz gronkowiec. Bakterie przedostają się do pęcherza przez cewkę moczową. Infekcja pęcherza moczowego może być też efektem zmian hormonalnych zaburzających odczyn pH w okolicach układu moczowego, częstego współżycia seksualnego, niewłaściwej higiena miejsc intymnych, noszenia sztucznej bielizny, korzystania z basenu lub jacuzzi .   Kobiety w ciąży narażone są na częstsze problemy z zapaleniem pęcherza, ponieważ macica naciska na pęcherz i moczowód, spowalniając przepływ moczu. Wahania hormonalne wpływają na zmianę pH, przez co powstają warunku sprzyjające rozwojowi bakterii, które powodują zapalenie. Przyczyną zapalenia może być też niska odporność, cukrzyca, i kamienie nerkowe. Objawy zapalenia pęcherza moczowego w ciąży Zapalenie objawia się częstą potrzebą oddawania moczu – mimo dużego parcia na pęcherz i uczucia pilnej potrzeby, w rzeczywistości oddawane są bardzo małe ilości moczu (kilka kropel).   Zapaleniu towarzyszy: uporczywy ból w dolnych partiach brzucha; uczucie swędzenia, kłucia i pieczenia w cewce moczowej i przy oddawaniu moczu stan podgorączkowy oraz krew w moczu. Leczenie zapalenia pęcherza w ciąży Leczenie farmakologiczne zapalenia dróg moczowych w ciąży...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner