Jogging w ciąży jest dozwolony, o ile lekarz wyrazi zgodę
Można biegać w ciąży, o ile robiło się to już wcześniej, a dystanse i czas i tak powinny zostać skrócone o połowę.
Można biegać w ciąży, o ile robiło się to już wcześniej, a dystanse i czas i tak powinny zostać skrócone o połowę.
Ruch w ciąży jest wskazany, ponieważ pozwala przygotować się do porodu i po nim szybciej wraca się do pełnej sprawności i sylwetki sprzed ciąży. Jogging także nie jest wykluczony, ale to zły pomysł, żeby zaczynać biegać dopiero po zajściu w ciążę.
Zalecane środki ostrożności przy joggingu w ciąży
Kobieta, która nie biegała wcześniej, nie powinna zaczynać uprawiać joggingu w ciąży. Jeśli jednak w ciążę zachodzi kobieta aktywna i nie ma medycznych przeciwwskazań, może nadal uprawiać sport. Ale dystanse i czas joggingu muszą ulec skróceniu o połowę. Ponadto bieganie mogą utrudnić nieprzyjemne dolegliwości pierwszego trymestru, jak zgaga czy mdłości.
Pierwsze trzy miesiące nie są zbyt dobrą porą do biegania także z tego powodu, że w tym czasie dochodzi do 90% wszystkich poronień. To, czy można biegać w ciąży zależy więc od opinii lekarza i chęci ciężarnej. Biegając zimą, kobieta w ciąży powinna mieć towarzystwo, ponieważ nietrudno wówczas o wywrotkę i poturbowanie się. Regułą obowiązującą przy joggingu w ciąży jest to, żeby nie robić nic ponad siły i się nie forsować. Podczas biegu należy szczególnie skupić się na reakcji organizmu i w porę reagować w wypadku zagrożenia np. omdleniem.
Więcej ruchu to więcej kalorii – można biegać w ciąży, ale trzeba więcej jeść
Ciążą to nie czas na odchudzanie, a przybieranie na wadze jest naturalne dla tego stanu. Podczas biegania w ciąży tak samo spala się kalorie, dlatego trzeba je uzupełniać, by i malec, i matka mieli siły. Ujemny bilans kalorii nie jest wskazany dla ciężarnych. Podobnie jeśli chodzi o płyny – trzeba je systematycznie uzupełniać, zwłaszcza latem.
Bieganie w trzecim trymestrze trzeba mocno ograniczyć
W trzech ostatnich miesiącach ciąży obciążenie dla organizmu jest bardzo duże, zwłaszcza jeśli chodzi o stawy, kręgosłup i więzadła. Ponadto duży brzuch sprawia, że coraz trudniej się poruszać, a zmęczenie dopada szybciej. Dlatego biegać w ciąży w trzecim trymestrze mogą tylko te kobiety, które prowadziły bardzo aktywny tryb życia. Najlepszym rozwiązaniem jest natomiast maszerowanie albo spacerowanie. Spacer to ciągle ruch na świeżym powietrzu i nie obciąża dodatkowo, tak jak jogging.
- Jesteś w ciąży i dokuczają ci zaparcia? Poznaj, sprawdzone domowe sposoby na zaparcia w ciąży.
- Przyszła mama oprócz zdrowej diety, powinna zadbać o aktywność fizyczną, ale odpowiedzialnie. Dowiedz się, jak dbać o siebie, będąc w ciąży.
- Kawa wypłukuje z organizmu wapń i magnez, niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Zobacz, jaka kawa w ciąży jest dozwolona.