Chusta do noszenia dziecka czy wózek?
© oksix/Adobe Stock
Styl życia

Czy chusta jest lepsza niż wózek?

Przez ostatnie lata chustonoszenie zyskało ogromne rzesze fanów w Polsce. Najbardziej oddani zwolennicy chust zupełnie rezygnują z używania wózków, powołując się na dobroczynną naturę tych pierwszych. Warto wiedzieć, jak jest naprawdę.

Przez ostatnie lata chustonoszenie zyskało ogromne rzesze fanów w Polsce. Najbardziej oddani zwolennicy chust zupełnie rezygnują z używania wózków, powołując się na dobroczynną naturę tych pierwszych. Warto wiedzieć, jak jest naprawdę.

 

Chusty i nosidła były wykorzystywane w opiece nad dziećmi od zarania dziejów i używanie ich wiąże się z wieloma korzyściami zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Nie należy jednak demonizować przydatności wózków, które również były wielkim odkryciem.

Chustonoszenie i jego zalety

Noszenie dziecka pozwala mu na doświadczanie dużej bliskości z rodzicem, nawet wówczas gdy nie może on poświęcić mu wiele uwagi, bo jest zajęty codziennymi sprawami. Dziecko może przytulać się do rodzica, który gotuje, sprząta czy załatwia inne sprawy. Dobrze zamotane maleństwo doświadcza też korzyści podobnych, jak ludzie podczas hipoterapii – wpływa to na kształtowanie się jego mięśni, ale też mózgu.

 

Korzystanie z chust jest też bardzo praktyczne, ponieważ są one lekkie i łatwo je ze sobą wszędzie zabrać. Pozwalają też na swobodne poruszanie się w trudnym dla wózków terenie, jak las, łąka czy plaża. Rozwiązanie to sprawdza się też podczas podróży, zarówno komunikacją miejską, jak i podczas długiej wyprawy samolotem.

Czy chusta zawsze jest lepsza niż wózek?

Trudno powiedzieć, że chusta zawsze jest lepsza niż wózek. Jest wiele sytuacji, w których bezsprzecznie wózek lepiej się sprawdza:

  • w czasie dużych upałów, kiedy i dziecku i rodzicowi jest za ciepło,
  • kiedy dziecko jest ciężkie, a rodzic ma problemy z kręgosłupem,
  • kiedy dziecko dobrze zasypia w wózku, a podczas wyciągania z chusty się wybudza,
  • kiedy rodzic potrzebuje przynieść ciężkie rzeczy z zakupów,
  • kiedy pada,
  • kiedy rodzic potrzebuje chwili oddechu.

Co kiedy rodzicowi lub dziecku nie odpowiada noszenie w chuście?

Niektóre dzieci nie czują się dobrze w chustach i nosidłach. Czasami mówi się, że to dlatego, że zbyt późno były przyzwyczajane do noszenia, ale niektóre dzieci po prostu nie lubią skrępowania, takiej ilości dotyku czy jest im za ciepło. Również wielu rodziców ma niechęć do korzystania z tego sposobu noszenia dziecka i nie ma żadnego powodu, dla którego muszą to zrobić ani wcale nie świadczy, że maleństwo doświadczy mniej miłości czy bliskości. To, czy korzystanie z chusty będzie dobre dla danej rodziny, zależy zawsze tylko od niej.

Mężczyzna trzyma dziecko w chuście do noszenia dzieci
© Andrey Bandurenko/Fotolia.com
Styl życia
Chusty do noszenia dzieci – wady i zalety
Chusty do noszenia niemowląt pozwalają na ciągły kontakt dziecka z rodzicem. Fizjologicznie naturalne ułożenie ciała niemowlęcia w chuście stymuluje harmonijny rozwój. Czy chusty do noszenia niemowląt mają jakieś wady?

Chusty do noszenia niemowląt pozwalają na ciągły kontakt dziecka z rodzicem. Fizjologicznie naturalne ułożenie ciała niemowlęcia w chuście stymuluje harmonijny rozwój. Czy chusty do noszenia niemowląt mają jakieś wady? Czym są chusty do noszenia niemowląt? Chusta do noszenia dziecka to kawałek materiału o długości około 2,5 do 5 m i splocie krzyżowym lub żakardowym. Splot tkaniny ma duże znaczenie, dzięki niemu chusta - gdy jest umiejętnie zawiązana - nie wrzyna się w ramiona i nie powoduje dyskomfortu podczas użytkowania. Materiały, z których szyte są chusty do noszenia niemowląt to najczęściej bawełna z domieszką wełny, lnu lub kaszmiru. Najpopularniejsza długa chusta tkana może być wykorzystywana do noszenia dziecka w różny sposób: na biodrze, na plecach, z przodu, w pozycji kołyski. W takiej chuście dziecko może być noszone aż do wieku przedszkolnego.   Chusty wykonane z elastycznego materiału , nie muszą już być „dociągane”, czyli niepotrzebne jest już dopasowywanie całej konstrukcji w momencie, gdy dziecko już jest w niej ułożone.   Chusta kieszonkowa jest kupowana na wymiar, można jej więc używać tylko do czasu, gdy dziecko z takiej chusty nie „wyrośnie”. Chusty do noszenia niemowląt – zalety Wbrew pozorom wiązanie chusty nie jest trudne i z czasem nabiera się wprawy. Należy postępować zgodnie z zasadami zawartymi w informacji dołączonej przez producenta unikniemy wtedy ryzyka pojawienia się wad postawy u dziecka lub rodzica. Zaletą chust jest przede wszystkim to, że dziecko ułożone jest w pozycji fizjologicznej , naturalnej, nóżki są w odpowiedni sposób ustawione, a główka podparta. Masaż brzuszka, który wykonywany jest samoistnie podczas noszenia dodatkowo usprawnia pracę przewodu pokarmowego dziecka. Możliwość dyskretnego karmienia piersią , jest niewątpliwie atutem noszenia dziecka w chuście....

niebieskooki bobas
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Chusta do karmienia – wady i zalety
Chusta do karmienia pozwala na bezpośredni kontakt matki z dzieckiem. Kobieta staje się szczęśliwsza, bardziej spokojna i rozluźniona. Chusta do karmienia sprzyja laktacji – mniej stresu oznacza więcej pokarmu. Wszystko za sprawą oksytocyny – hormonu odpowiedzialnego między innymi za wypływanie pokarmu. W sklepach dostępne są różne rodzaje chust: kieszonkowe, kółkowe, tkane, wiązane, elastyczne. Kobieta może karmić dziecko swoim pokarmem lub wykorzystać do tego mleko modyfikowane. Chustę do karmienia nosić może także tata.

Chusta do karmienia pozwala na bezpośredni kontakt matki z dzieckiem. Kobieta staje się szczęśliwsza, bardziej spokojna i rozluźniona. Chusta do karmienia sprzyja laktacji – mniej stresu oznacza więcej pokarmu. Wszystko za sprawą oksytocyny – hormonu odpowiedzialnego między innymi za wypływanie pokarmu. W sklepach dostępne są różne rodzaje chust: kieszonkowe, kółkowe, tkane, wiązane, elastyczne. Kobieta może karmić dziecko swoim pokarmem lub wykorzystać do tego mleko modyfikowane. Chustę do karmienia nosić może także tata. Chusta do karmienia – zalety Chusta do karmienia umożliwia dziecku częste ssanie piersi , co jest korzystne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. W miejscach publicznych różna jest tolerancja dla matek karmiących, dlatego chusta może się wówczas szczególnie przydać – zapewnia matce intymność i dyskrecję . Kolejną zaletą chusty do karmienia jest odizolowanie dziecka od hałasu i światła, co ułatwia chociażby zaśnięcie. Chusta do karmienia pozwala zareagować natychmiast na potrzeby malucha. Chusta do karmienia - wady Chusta do karmienia może się nie sprawdzić w sytuacji, gdy dziecko jest bardzo energiczne. Dziecko, które niedawno nauczyło się chodzić będzie się nieustannie wiercić, męcząc siebie i matkę. Jeśli pociecha waży około 10 kilogramów, to noszenie dziecka jest obciążeniem dla kręgosłupa . Ciężar jest na tyle duży, że nie sposób jednocześnie nieść cokolwiek w rękach. Z dzieckiem w chuście do karmienia może być trudno usiąść, a kiedy mama pije coś gorącego istnieje dodatkowo ryzyko poparzenia malucha. Koszt chusty to wydatek średnio 200 złotych, najlepiej kupić kilka sztuk, chociażby ze względu na konieczność prania.   Chustę do karmienia warto kupić, kiedy dziecko jest małe i spokojne – jest to komfort dla mamy i...

Ania i Grzegorz Bardowscy
Instagram
Newsy
Ania Bardowska przeszła ważne szkolenie! Ma związek z jej córeczką Liwią
Ania Bardowska przeszła ważne szkolenie! Ma związek z jej córeczką Liwią

Ania Bardowska z "Rolnik szuka żony" z wielką chęcią dzieli się na swoim profilu na Instagramie rodzinnymi zdjęciami. Razem z mężem Grzegorzem zajmują się razem gospodarstwem, jednak w związku z tym że para powitała niedawno na świecie ich drugie dziecko - piękną córeczkę Liwię, Ania więcej czasu spędza w domu. Ale nie traci czasu! Ania przeszła właśnie nowe szkolenie dotyczące chustonoszenia: Przeszkolona, Liwia spokojna i zadowolona. Przydadzą mi się wolne ręce, tym bardziej, że Grzesiek jutro wyjeżdża na targi rolnicze. Dziękuję Kasiu za fachowe rady i miło spędzony czas - napisała Ania na Instagramie. Chustonoszenie - Ania Bardowska bardzo to chwali! Chustonoszenie ma coraz więcej fanów w Polsce.  Noszenie dziecka pozwala mu na doświadczanie dużej  bliskości z rodzicem , nawet wówczas gdy nie może on poświęcić mu wiele uwagi, bo jest zajęty codziennymi sprawami, chociażby gotowaniem czy sprzątaniem.  Korzystanie z chust  jest też bardzo praktyczne, ponieważ są one lekkie i łatwo je ze sobą wszędzie zabrać. Fanki Ani Bardowskiej są w zdecydowanej większości zachwycone szkoleniem Ani i widzą w chustonoszeniu zdecydowanie więcej zalet niż wad. A wy co sądzicie o chustonoszeniu? Jesteście zwolenniczkami tego sposobu noszenia dzieci? Zobacz także:  Ania Bardowska z "Rolnik szuka żony" w zimowej stylizacji! Internautki zachwycone kurtką rolniczki Ania Bardowska przeszła nowe szkolenie. Chustonoszenie nie ma przed nią już żadnych tajemnic!  Zwolenniczką chustonoszenia jest również Agnieszka Kaczorowska.  

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner