malutka stopa niemowlaka
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak niemowlak przez 12 miesięcy rozwija się psychicznie?

Rozwój psychiczny dziecka w okresie dwunastu pierwszych miesięcy jest najbardziej dynamiczny. To w tym czasie kształtuje się podstawowa tożsamość dziecka, pojmuje ono, że jest jednostką odrębną od rodziców.

Rozwój psychiczny dziecka w okresie dwunastu pierwszych miesięcy jest najbardziej dynamiczny. To w tym czasie kształtuje się podstawowa tożsamość dziecka, pojmuje ono, że jest jednostką odrębną od rodziców.

Jak rozwija się dziecko przez pierwszy rok życia

1-2 miesiącw tym czasie dziecko przeważnie śpi i nie reaguje na czynniki z zewnątrz. Niemowlę skupia się na swoich doświadczeniach i potrzebach. Poznaje czym jest ból, ciepło, zimno i głód. Na tym etapie maluszek potrzebuje bliskości matki i poczucia bezpieczeństwa. Należy często mówić do niego, tulić go i głaskać.

3-4 miesiąc – maluszek zaczyna uśmiechać się i rozpoznawać głos matki. W tych miesiącach można zauważyć zainteresowanie dziecka światem zewnętrznym. Zaczyna wykształcać się pamięć i koordynacja ruchowo-wzrokowa.

5-6 miesiąc – w tych miesiącach dziecko reaguje na każdą osobę w inny sposób, raz się śmieje, raz piszczy, a czasem i wymachuje rączkami. W szóstym miesiącu niemowlę zaczyna odróżniać obce twarze i niekiedy boi się nieznajomych osób. Jest radosne, kiedy widzi koło siebie znane twarze.

7-8 miesiąc – to okres, w którym dziecko doskonale już rozpoznaje obce osoby. Przeważnie odczuwa lęk i na ich widok zaczyna płakać. Sympatię wobec tych osób, jak i antypatię wyraża poprzez mimikę i postawę ciała. Na dźwięk znajomego głosu uśmiecha się, macha rączkami i zaczyna gaworzyć.

9-10 miesiąc – maluszek w dziewiątym miesiącu zaczyna przytulać, całować i dotykać mamę. Wobec innych, obcych osób, kiedy próbują zaczepić maluszka, reaguje płaczem. Dziecko obawia się samotnych chwil, a kiedy zostawisz go samego wybucha płaczem, aby zwrócić tym samym na siebie uwagę.

11-12 miesiąc – to okres, w którym dziecko podejmuje swoje pierwsze wybory, np. podczas ubioru czy mycia się. Potrafi stanowczo powiedzieć „nie”, jeśli nie ma na coś ochoty. Roczny maluszek uwielbia spędzać czas z rodzicami i osobami znanymi mu na co dzień. Wobec nieznajomych przyjmuje dystans. Jeśli chodzi o inne dzieci, obserwuje je, ale nie umie się z nimi bawić. 

niemowlę przytulone do misia
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak rozwija się dziecko przez pierwsze 6 miesięcy?
Pierwszy rok życia dziecka to czas zmian zachodzących z tygodnia na tydzień. W okresie niemowlęcym dziecko przekształca się z noworodka w niemowlaka, który rozumie słowa rodziców i zaczyna mówić. Dziecko rozwija się fizycznie, umysłowo i psychicznie.

Pierwszy rok życia dziecka to czas zmian zachodzących z tygodnia na tydzień. W okresie niemowlęcym dziecko przekształca się z noworodka w niemowlaka, który rozumie słowa rodziców i zaczyna mówić. Dziecko rozwija się fizycznie, umysłowo i psychicznie . Pierwszy miesiąc W pierwszym miesiącu życia dziecko ma cienką i różową skórę, przez którą kontaktuje się z otoczeniem. Odczuwa dotyk, reaguje na bodźce prostowaniem i naprężaniem kończyn. Na pogładzenie po policzku reaguje odwróceniem głowy i otwarciem ust jak do karmienia. Odruch ten zanika po 3-4 miesiącach. Głowa dziecka jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do ciała i niekształtna. Powieki są opuchnięte. Można odnieść wrażenie, że dziecko ma zeza, to jednak nieskoordynowane jeszcze ruchy gałek ocznych. Może w tym czasie przybrać na wadze około pół kilograma. Drugi miesiąc Dziecko przestaje być noworodkiem. Zmienia się płodowe ułożenie ciała dziecka. Jeśli położy się je na brzuchu, to podniesie główkę na wysokość 5 centymetrów i utrzyma ją w tej pozycji 10 sekund. Niemowlę patrzy na twarze ludzi i rozpoznaje twarz matki . Niektóre dwumiesięczne dzieci same dopominają się o jedzenie. Na koniec drugiego miesiąca życia niemowlę wypowiada pierwsze samogłoski. Trzeci miesiąc Niemowlę reaguje na dźwięki, odwracając głowę w kierunku ich źródła. Poznaje swoje ciało, dotykając poszczególnych jego części i wkładając palce do ust. Można u niego już zaobserwować głużenie ( dziecko wydaje krótkie gardłowe dźwięki ). W trakcie trzeciego miesiąca życia, dziecko przybiera na wadze około 700 gramów. Ciemiączko tylne powinno w tym miesiącu zarosnąć. Czwarty miesiąc W czwartym miesiącu życia dziecko podnosi główkę i klatkę piersiową. Wyciąga ręce w kierunku zabawek, które wiszą nad jego łóżkiem. Rytm dnia niemowlęcia jest usystematyzowany: obejmuje 3-4 drzemki...

maluszek uśmiecha się
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak niemowlę rozwija się w pierwszych dwunastu miesiącach?
Rozwój fizyczny dziecka kształtuje się z miesiąca na miesiąc. W ciągu pierwszego roku życia dziecko uczy się, w jaki sposób poznawać otoczenie, jak stawiać pierwsze kroki i wypowiadać słowa.

Rozwój fizyczny dziecka kształtuje się z miesiąca na miesiąc.  W ciągu pierwszego roku życia dziecko uczy się, w jaki sposób poznawać otoczenie, jak stawiać pierwsze kroki i wypowiadać słowa. Rozwój fizyczny niemowlaka miesiąc po miesiącu 1 miesiąc życia dziecka – maleństwo po urodzeniu ma zaczerwienione policzki i podpuchnięte powieki. Wszystkie te objawy z czasem zanikają, dlaczego nie masz się czym martwić. Nóżki i rączki maleństwa są charakterystycznie zgięte w stawach . Wzrok niemowlaka nie jest jeszcze rozwinięty i skupiony jest głównie na rodzicach. Maluch nie odróżnia jeszcze kolorów, z wyjątkiem bieli i czerni. Miesięczne dziecko rozpoznaje już dźwięki i unosi główkę do góry.   2 miesiąc życia dziecka – w drugim miesiącu życia niemowlę potrafi kontrolować ustawienie główki i unieść ją z pozycji na brzuszku na wysokość 5 cm. Coraz częściej jego uwagę przykuwają zabawki i widzi już z większej odległości. Bobas zaczyna reagować na mimikę twarzy i głosy ludzi z otoczenia. Uwielbia noszenie na rękach. W drugim miesiącu życia pojawia się często kolka żołądkowa, przez co dziecko często płacze.   3 miesiąc życia dziecka – niemowlę unosi główkę coraz wyżej. Coraz częściej obraca się z boku na bok i śledzi ruchy swoich rodziców. Przy tym zaczyna gruchać i bawić się grzechotką.   4 miesiąc życia dziecka – maluszek waży dwa razy więcej niż zaraz po urodzeniu. W tym czasie zaczyna też sięgać rączką po interesujący go przedmiot i przewraca się z boku na bok. Możemy usłyszeć częsty śmiech malca, jak i jego cmokanie. W nocy śpi nawet 7 godzin, a w dzień upomina się regularnie, czyli co 3-4 godziny o jedzenie .   5 miesiąc życia dziecka – niemowlę urosło około 2-2,5 cm i przytyło 0,5 kg. Oprócz przekręcania się z brzucha na plecy i na odwrót potrafi też unieść...

nóżki dziecka
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak rozwija się dziecko od 7. do 12. miesiąca życia?
Okres niemowlęcy obejmuje pierwsze 12 miesięcy życia dziecka. Pierwszy z nich to stadium noworodka. Po 6. miesiącu życia dziecka, rozpoczyna się okres jego indywidualnego rozwoju, który może przebiegać inaczej w przypadku każdego niemowlęcia.

Okres niemowlęcy obejmuje pierwsze 12 miesięcy życia dziecka. Pierwszy z nich to stadium noworodka. Po 6. miesiącu życia dziecka, rozpoczyna się okres jego indywidualnego rozwoju, który może przebiegać inaczej w przypadku każdego niemowlęcia. Siódmy miesiąc W tym miesiącu życia, dziecko nabywa umiejętność pełzania, siadania i podciągania się do przodu. Potrafi ono utrzymać przedmiot w dwóch dłoniach. Umie również nim się bawić i obracać go. Czasami siedmiomiesięczne dziecko reaguje już na swoje imię. W tym miesiącu uczy się żuć i gryźć. Ósmy miesiąc W ósmym miesiącu niemowlę potrafi obrócić się wokół własnej osi. Umie też siedzieć samodzielnie, ale zdarzają mu się problemy z utrzymaniem prostych pleców. Nadal chwyta zabawki rękoma, nie opuszkami palców. Ósmy miesiąc to czas, kiedy można zacząć próbować uczyć dziecko klaskać i machać. Dziewiąty miesiąc W dziewiątym miesiącu życia dziecko waży około 6 kilogramów. Zdarza się, że umie raczkować . Potrafi też siedzieć wyprostowane, ale tylko około minuty. Dziecko umie naśladować zabawy manualne, na przykład „idzie rak nieborak”, pokazać zwierzę na obrazku, na przykład kota czy psa. Dziewięciomiesięczne dziecko powtarza świadomie sylaby, na przykład „ma-ma”. Dziesiąty miesiąc W dziesiątym miesiącu dziecko jest sprawne: siedzi wyprostowane i raczkuje. Ćwiczy także utrzymanie równowagi. Z chęcią bawi się niewielkimi przedmiotami, naśladuje gesty i mimikę innych osób. Jedenasty miesiąc Niemowlę umie samodzielnie wstać i przytrzymać się mebli. Sprawnie raczkuje i potrafi turlać piłkę. W tym miesiącu powinno już jeść owoc pokrojony na kawałki, na przykład jabłko. Dwunasty miesiąc Po upływie roku od urodzin waga dziecka jest 3-krotnie większa. Niemowlę ma już około sześciu zębów. Próbuje chodzić samodzielnie. Wypowiada...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner