Core stability: utrzymaj stabilność ogólną dzięki ćwiczeniom
Core stability to ćwiczenia pomagające usprawnić stabilność ogólną. Oddziałują przede wszystkim na mięśnie utrzymujące kręgosłup i pomagają funkcjonować w codziennym życiu.
Core stability to ćwiczenia pomagające usprawnić stabilność ogólną. Oddziałują przede wszystkim na mięśnie utrzymujące kręgosłup i pomagają funkcjonować w codziennym życiu.
Core stability to ćwiczenia mięśni kręgosłupa, głównie lędźwiowych, które utrzymują tułów w odpowiedniej pozycji podczas każdego ruchu. Te mięśnie to:
- poprzeczne mięśnie brzucha,
- skośne wewnętrzne mięśnie brzucha,
- mięśnie dna miednicy,
- mięsień wielodzielny.
Trening core stability składa się z kilku prostych ćwiczeń, które wprawiają w ruch wyżej wymienione mięśnie, tworzące pierścień mięśniowy ochraniający dolną część tułowia od zewnątrz i wewnątrz.
Trening core stability: przykłady ćwiczeń
Ćwiczenia na utrzymanie stabilności ogólnej powinny być poprzedzone krótką rozgrzewką (ok. 10 minut intensywnego ruchu: przysiady, podskoki, pajacyki, pompki). Następnie można wykonywać ćwiczenia:
1. Połóż się na plecach. Zegnij nogi w kolanach, tak, aby stopy stabilnie postawić na podłodze. Ćwicz pełne oddychanie – wciągnij dużo powierza nosem, podnosząc sam brzuch i opuść go wypuszczając powietrze ustami. Powtórz 10 razy.
2. Klęknij na jednym kolanie, a drugą nogę ustaw z przodu zgiętą w kolanie tak, aby stopa stała stabilnie na podłodze. Wypychaj miednicę do przodu. Powtórz to ćwiczenie 10 razy i zmień nogę.
3. Stań naprzeciwko lustra. Narysuj w linii prostej miejsce na brodę, mostek, pępek i krocze. Staraj się stanąć przed lustrem na baczność tak, aby te elementy rzeczywiście ustawiały się w linii prostej.
Trening core stability możesz wykonywać codziennie, sam trening nie powinien trwać dłużej niż pół godziny, ponieważ ćwiczy mięśnie, które funkcjonują podczas całego dnia.