Raclette, czyli doskonały pomysł na obiad ze znajomymi. Przepis na Raclette z piekarnika
Raclette to pochodzący ze Szwajcarii długodojrzewający ser, który jest kluczowym składnikiem dania o tej samej nazwie, rozpuszczanego i podawanego na specjalnych, małych patelenkach lub zapiekanego w piekarniku. Raclette to znakomity pomysł na oryginalny posiłek w większym gronie.
Raclette to pochodzący ze Szwajcarii długodojrzewający ser, który jest kluczowym składnikiem dania o tej samej nazwie, rozpuszczanego i podawanego na specjalnych, małych patelenkach lub zapiekanego w piekarniku. Raclette to znakomity pomysł na oryginalny posiłek w większym gronie.
Tradycyjne Raclette przyrządzano z całego krążka sera, który roztapiał się w garnku, umieszczonym nad paleniskiem lub na gorących kamieniach umieszczonych wokół ogniska. Następnie zeskrobywano rozpuszczoną wierzchnią warstwę sera i smarowano nim pieczywo.
Jak przygotować Raclette?
Raclette najlepiej przyrządzać, używając specjalnego zestawu składającego się z elektrycznego grilla i dopasowanych do niego kilku (najczęściej sześciu) małych, teflonowych patelni oraz drewnianych łopatek do zeskrobywania sera. Na patelenkach rozpuszcza się grube plastry sera umieszczając je pod płytą grilla, na którym w tym samym czasie opiekają się warzywa, pieczywo lub mięso. Urządzenie to stawia się na środku stołu, dzięki czemu każdy sam komponuje swój posiłek z przygotowanych wcześniej składników.
Raclette można przyrządzić również bez specjalnego oprzyrządowania: ser, warzywa, pieczywo lub mięso podgrzewając w piekarniku, na patelni grillowej, elektrycznym grillu lub w opiekaczu.
Wskazówka: ponieważ ser Raclette jest stosunkowo drogi (około 60 zł za kilogram), do przygotowania tej ciekawej potrawy można użyć innych rodzajów sera. Doskonale sprawdzają się:
- gorgonzola i różnego typu sery pleśniowe, takie jak, np. bleu de Gex.
- sery, które dobrze się topią, np. mozzarella, gouda, tallegio, fontina.
- sery używane do przygotowywania fondue, takie jak: tilsit, beaufort, appenzeller czy gruyère.
Przepis na Raclette z piekarnika z warzywami, czosnkiem i bagietką
Składniki na około 6 porcji:
- około 1,5 kg sera Raclette lub gorgonzola – w kawałku, nie w plasterkach,
- 2 słoiki marynowanych pieczarek,
- 4 czerwone papryki,
- 2 średniej wielkości cukinie,
- zioła prowansalskie,
- 4 ząbki czosnku,
- 0,5 kg pomidorków koktajlowych,
- 2 bagietki,
- świeżo mielony czarny pieprz,
- 10 łyżek oleju,
- 3 łyżki sosu sojowego, jasnego.
Czas przygotowania: około 15-30 minut
Stopień trudności: łatwe
Sposób przygotowania:
- Pokrój ser w grube plastry. Powinno być ich tyle, by na każdą osobę przypadła taka sama ilość.
- Papryki umyj, usuń gniazda nasienne i pokrój w cienkie paski. Cukinie wyszoruj i pokrój w krążki. Ułóż warzywa na blaszce, skrop olejem wymieszanym z sosem sojowym i posiekanym drobno czosnkiem, oprósz ziołami prowansalskimi i włóż na 10 minut do piekarnika.
- Pomidory umyj i przekrój na połówki.
- Pieczarki odcedź z zalewy.
- Wyjmij warzywa z piekarnika.
- Pomidorki, warzywa i pieczarki włóż do osobnych miseczek lub ułóż na kilku talerzykach.
- Pokrój bagietkę na małe kromki i połóż na blaszce, na której piekły się warzywa. Podpiecz do momentu, aż się zarumienią. Wyłóż je na stół, najlepiej w małych, słomianych koszyczkach.
- Ustaw na stole młynek z pieprzem i wszystkie przygotowane dodatki.
- Na blaszce piekarnika rozłóż papier do pieczenia lub folię aluminiową. Ułóż pierwszą partię plastrów sera i podgrzewaj do momentu, aż się roztopią. Jeszcze ciepłe wykładaj na talerze. Gdy zostaną zjedzone, podgrzewaj następne.
Do Raclette doskonałe są wszelkiego rodzaju pikle, gruszki i śliwki w occie, sałatki, dipy i gęste sosy. W przypadku, gdy posiadasz zestaw do Raclette, wszystkie składniki podgrzewaj na elektrycznym grillu, a ser na małych patelenkach.
Smacznego!
- Ser żółty to źródło wapnia i białka, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju kości. Pięć powodów, by jeść ser żółty.
- Kotlet szwajcarski warto przygotować zamiast zwykłego schabowego. Kotlet szwajcarski, czyli cordon bleu. Oryginalny przepis.
- Lekko wyrośnięte, puszyste, słodkie, z dodatkiem rodzynek i cytrynowego lukru. Drożdżówki z serem, rodzynkami i lukrem cytrynowym.