Ciekawych i nieźle płatnych zawodów dla ludzi znudzonych pracą jest coraz więcej na rynku pracy. Wiele nowych zawodów ma dziwne nazwy: sekser, groomer, personal shopper, taksator, czy coolhunter.

Reklama

Najnowsze i ciekawe zawody na rynku pracy

1) Groomergroomer to specjalista od stylizacji psich i kocich fryzur. Aby zostać psim fryzjerem należy ukończyć kurs na groomera, który przeprowadzany jest pod okiem doświadczonego stylisty. W Polsce zawód ten niedawno wszedł na rynek, inaczej jest w innych krajach, gdzie jest znany i popularny. Gromerzy oprócz strzyżenia zwierząt zajmują się ich pielęgnacją, np. obcinaniem pazurów, czy czyszczeniem uszu. Groomer miesięcznie zarabia od 4 do 5 tysięcy złotych.

2) Seksersekser zajmuje się rozpoznawaniem płci u nowo narodzonych piskląt. Płeć piskląt trudno jest rozpoznać, dlatego osoby w tym zawodzie muszą mieć doskonały wzrok i małe dłonie. Za rozpoznanie płci u jednego pisklaka płaci się od 10 do 12 gr. Przez godzinę sekser jest w stanie zbadać płeć u około 1000 kurcząt.

Zobacz także

3) Taksatortaksator zajmuje się kalkulowaniem wartości konkretnego przedmiotu, czy nieruchomości i sporządza opisy taksacyjne. W trakcie tych opisów bierze pod uwagę budowę, wiek, strukturę i skład gatunkowy przedmiotu. Taksator nieruchomości wycenia drzewostan, domy i działki. Ponadto doradza klientom przy wyborze i zakupie przedmiotu, a także oblicza opłacalność wkładu pieniędzy. Miesięcznie taksator zarabia około 10 tysięcy złotych brutto.

4) Personal Shopperwykonujący ten zawód jest indywidualnym stylistą, który dobiera ubrania do sylwetki konkretnej osoby. Oprócz tego, personal shopper doradza przy zakupach modowych. Za jednorazową pomoc personal shopper może zarobić od 200 do 1000 zł. Osobom o takim zawodzie przydaje się wiedza z dziedziny malarstwa lub rzeźby, gdyż ważna w tej pracy jest znajomość budowy i proporcji ludzkiego ciała. Ponadto indywidualny stylista szyje ubrania u najlepszych krawców i dobiera kreacje gwiazdom. Personal shopperzy muswzą dobrze znać trendy w modzie.

Reklama

5) Coolhunter (łowca trendów)Osoby go wykonujące pracują przede wszystkim dla przedsiębiorstw kosmetycznych, obuwniczych i odzieżowych. Coolhunter wyszukuje co jest trendy, np. przeglądając blogi, fora dyskusyjne i serwisy społecznościowe, obserwuje też zachowania młodzieży w różnych sytuacjach, np. w klubie, w barze, czy kawiarni. Stara się też zaobserwować jakim językiem posługują się i jakich słów używają młode osoby, jak się ubierają i jakie mają najczęściej fryzury. Następnie zebrane pomysły i informacje wykorzystywane są przez marketingowców przy wprowadzaniu nowego produktu i nowej marki. Coolhunter zarabia miesięcznie około 4 tysięcy złotych brutto.

Reklama
Reklama
Reklama