Reklama

Choroby układu nerwowego mogą wynikać ze stresu i zbyt małej ilości snu. Profilaktyka chorób układu nerwowego opiera się między innymi na ćwiczeniach relaksacyjnych.

Reklama

Dla utrzymania dobrej kondycji układu nerwowego, warto zadbać, by w diecie znalazły się produkty bogate w kwasy omega-3, magnez, cynk oraz witaminy z grupy B. Najlepiej ograniczyć jedzenie tłuszczów zwierzęcych i stosowanie używek.

Higiena układu nerwowego: warunki i ćwiczenia

Dla utrzymania higieny układu nerwowego kluczowy jest zdrowy sen. Powinien być nieprzerywany i trwać w przypadku osób dorosłych od 7 do 8 godzin na dobę. Bardzo ważne jest także zachowanie prawidłowego rytmu dobowego, czyli spanie w nocy, pracowanie w dzień.

Aby sen sprzyjał higienie układu nerwowego, warto podnieść jego jakość. Można to zrobić, wietrząc sypialnię przed pójściem do łóżka, minimalizując hałas z zewnątrz czy powstrzymując się od jedzenia ciężkostrawnych posiłków na kolację.

Ważne jest unikanie negatywnego stresu (stres pozytywny to taki, który jest krótkotrwały i motywuje do działania). Stres negatywny, czyli długotrwały i silny, pogarsza jakość snu i samopoczucie psychiczne oraz fizyczne.

Aby zachować należytą higienę układu nerwowego i zapobiec jego chorobom, warto wykonywać ćwiczenia relaksacyjne i skutecznie wypoczywać. Polegają one na rozciąganiu, rozluźnianiu mięśni i głębokim, powolnym oddychaniu.

Przykładowe ćwiczenie: Ręce kładzie się na brzuchu i klatce piersiowej, a następnie bierze głęboki wdech przez nos. Po sekundzie powietrze powoli wypuszcza się przez usta.

Choroby a higiena układu nerwowego

Nerwice są grupą chorób układu nerwowego wywołanych przez długotrwały i intensywny stres. Objawy nerwic są fizyczne i psychiczne, np. zaburzenia funkcji poznawczych, zaburzenia emocjonalne, natręctwa ruchowe i inne. Odmianą nerwicy natręctw jest zespół o nazwie zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Tego typu choroby układu nerwowego leczy się poprzez psychoterapię wspomaganą niekiedy farmakologicznie.

Chorobą układu nerwowego, na którą wpływ ma także brak należytej higieny psychicznej jest również depresja. Podobnie jak nerwice, depresja daje symptomy psychiczne i fizyczne, w tym zaburzenia snu, apatię, zaburzenia apetytu, myśli samobójcze i obniżenie samooceny. Leczenie depresji opiera się na psychoterapii i przyjmowaniu leków.

Najczęstsze choroby układu nerwowego, niezależne od przestrzegania zasad higieny tego układu to:

  • udar mózgu,
  • epilepsja,
  • choroba Parkinsona,
  • choroba Alzheimera,
  • stwardnienie rozsiane,
  • autyzm,
  • zapalenie mózgu.

W przypadku udaru mózgu czy w stwardnieniu rozsianym, chorobie Parkinsona i chorobie Alzheimera konieczna jest rehabilitacja, która pozwala przywrócić lub jak najdłużej zachować sprawność układu nerwowego. Higiena i ćwiczenia mózgu i nerwów w chorobach neurodegeneracyjnych (polegających na obumieraniu komórek nerwowych) są bardzo istotne dla jakości i długości życia chorych.

Obecny stan wiedzy nie pozwala na leczenie przyczynowe chorób neurodegeneracyjnych. Terapia opiera się zatem na eliminacji objawów i trenowaniu układu nerwowego, by był jak najdłużej sprawny.

Możliwe jest przyczynowe leczenie zapalenia mózgu. W zależności od czynnika wywołującego infekcję choremu podaje się antybiotyki, leki przeciwwirusowe lub przeciwgrzybiczne bądź zwalczające pasożyty.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama