Fiolki z krwią, w tle pielęgniarka pobiera krew pacjentowi
©Big Face/Fotolia
Styl życia

Doustny test tolerancji glukozy, czyli badanie OGTT

Badanie krzywej cukrowej znane jest także jako badanie obciążenia glukozą, doustny tekst tolerancji glukozy (DTTG) oraz OGTT (ang. Oral Glucose Tolerance Test). Badanie umożliwia wczesne zdiagnozowanie cukrzycy. Przeprowadzane jest na czczo. Przed badaniem należy unikać niektórych leków, stresu i wysiłku fizycznego Wynik testu może też zaburzyć dieta uboga w węglowodany.

Badanie krzywej cukrowej znane jest także jako badanie obciążenia glukozą, doustny tekst tolerancji glukozy (DTTG) oraz OGTT (ang. Oral Glucose Tolerance Test). Badanie umożliwia wczesne zdiagnozowanie cukrzycy. Przeprowadzane jest na czczo. Przed badaniem należy unikać niektórych leków, stresu i wysiłku fizycznego Wynik testu może też zaburzyć dieta uboga w węglowodany.

 

Badanie OGTT przeprowadzane jest, gdy wyniki potrzebne do rozpoznania cukrzycy nie są jednoznaczne po przeprowadzeniu innych badań (np. glikemii na czczo) lub, gdy stężenie cukru we krwi ma wartość graniczną (poziom glukozy utrzymuje się na poziomie 100 -125 mg%).

Na czym polega badanie OGTT?

Badanie krzywej cukrowej sprawdza w jaki sposób organizm radzi sobie z dużą dawką (75 g) glukozy spożytej w krótkim czasie. Po wprowadzeniu do organizmu glukozy, organizm powinien wytworzyć taką ilość insuliny, by cukier nie pozostawał w krwioobiegu, a mógł być przetransportowany do tkanek. Wysoki poziom cukru we krwi powoduje hiperglikemię (przecukrzenie).

O czym pamiętać przed wykonaniem badania krzywej cukrowej?

Badanie przeprowadzane jest na czczo. Na 8 do 14 godzin przed wykonaniem doustnego testu tolerancji glukozy nie należy jeść żadnych posiłków, palić papierosów, pić alkoholu, mocnej kawy ani herbaty. Można jedynie pić niegazowaną wodę mineralną. Na kolację – dzień przed badaniem – nie zaleca się jedzenia owoców ani słodyczy. Przed zabiegiem (co najmniej na 3 dni) nie należy stosować diety ubogiej w węglowodany. Taka dieta wpływa na poziom glukozy w organizmie i zaburza wyniki testu. Na wynik testu wpływ mają także:

  • wysiłek fizyczny – dzień przed badaniem obciążenia glukozą nie należy obciążać organizmu. Zmęczone mięśnie szybciej absorbują cukier z krwi, co obniża glikemię (stężenie glukozy we krwi),
  • stres – sprawia, że organizm uwalnia glukozę do krwi,
  • niektóre leki – np. sterydy, doustne środki antykoncepcyjne, leki moczopędne.

Przebieg badania obciążenia glukozą

Badanie zwykle odbywa się rano. Przed wypiciem dawki glukozy, pobierana jest krew, która służy jako próbka kontrolna. Porcja 75 g glukozy rozpuszczana jest w 150 ml wody. Tak przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 5 minut. Po wypiciu glukozy można odczuwać mdłości, zawroty głowy i wzmożoną potliwość. W przypadku wystąpienia takich objawów, trzeba zwrócić się do personelu medycznego z prośbą o możliwość położenia się na leżance. Przez kolejne 2 godziny nie należy jeść, zaleca się jedynie picie niegazowanej wody mineralnej. Nie zaleca się też przemęczania organizmu – kilkuminutowy spacer może zwiększyć czułość tkanek i zafałszować wynik badania. Krew zostaje pobrana po godzinie i po dwóch godzinach od wypicia roztworu.

 

Test tolerancji glukozy jest badaniem refundowanym. Można go też wykonać na własną rękę w prywatnej placówce opieki medycznej. Cena badania to około 20-30 zł, zależnie od cennika obowiązującego w przychodni. 

brzuch kobiety w ciąży
Flickr/Omer Ziv/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Jesteś w ciąży? Sprawdź normy krzywej cukrowej i upewnij się, że jesteś zdrowa
Krzywa cukrowa, inaczej krzywa glikemiczna jest badaniem umożliwiającym ocenę tolerancji organizmu na obciążenie glukozą. Pomaga określić, czy dostarczony cukier jest właściwie metabolizowany przez organizm. Badanie to jest pomocne w diagnostyce cukrzycy typu 2 – insulinozależnej.

Krzywa cukrowa, inaczej krzywa glikemiczna jest badaniem umożliwiającym ocenę tolerancji organizmu na obciążenie glukozą. Pomaga określić, czy dostarczony cukier jest właściwie metabolizowany przez organizm. Badanie to jest pomocne w diagnostyce cukrzycy typu 2 – insulinozależnej. Wskazania do wykonania badania krzywej cukrowej Krzywą cukrową wykonuje się u pacjentów z grup ryzyka (m.in. rodzinne występowanie cukrzycy, nadwaga, nadciśnienie tętnicze), u osób, u których lekarz podejrzewa zachorowanie na cukrzycę (np. gdy w badaniu stężenia glukozy na czczo stwierdzono stan przedcukrzycowy , tj. powyżej 100 mg) oraz rutynowo u kobiet ciężarnych między 24. a 28. tygodniem ciąży. Każdy, kto ukończył 45 lat, powinien badanie krzywej glikemicznej wykonywać co 3 lata. Jak się przygotować do badania krzywej cukrowej? Badanie krzywej glikemicznej wykonuje się na czczo po około 12-godzinnej przerwie w spożywaniu posiłków. Kobiety w ciąży nie muszą być na czczo. Przed wykonaniem testu na krzywą glikemiczną należy utrzymać normalną dietę, natomiast dzień przed wieczorem należy nie jeść słodkich oraz bardzo tłustych potraw. Aby uzyskać jak najbardziej wiarygodne wyniki krzywej cukrowej wskazane jest, aby na 24 godziny przed testem nie wykonywać ciężkiej pracy fizycznej, powstrzymać się od palenia papierosów i picia alkoholu – co w przypadku kobiet w ciąży jest oczywiste. Należy pamiętać, aby wszelkie zmiany w funkcjonowaniu przed badaniem omówić wcześniej z lekarzem! Przebieg badania krzywej cukrowej Na badanie krzywej cukrowej należy zgłosić się w godzinach porannych i zarezerwować na nie dwie godziny. Na czczo pobiera się próbę krwi żylnej, z której oznacza się wyjściowy poziom glukozy . Następnie otrzymuje się 250-300 ml wody z rozpuszczoną glukozą, którą należy wypić w ciągu 5 min....

Test obciążenia glukozą
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Krzywa cukrowa po obciążeniu glukozą pozwala zdiagnozować cukrzycę. W tym cukrzycę ciążową
Krzywa cukrowa po obciążeniu glukozą pokazuje, jak organizm radzi sobie z trawieniem cukru. Badanie służy do diagnozy cukrzycy. Test zajmuje dwie godziny, polega na dwukrotnym pobraniu krwi i zbadaniu poziomu cukru. Nie wolno nic jeść ani pić na 8h przed badaniem.

Krzywa cukrowa po obciążeniu glukozą pokazuje, jak organizm radzi sobie z trawieniem cukru. Badanie służy do diagnozy cukrzycy. Test zajmuje dwie godziny, polega na dwukrotnym pobraniu krwi i zbadaniu poziomu cukru. Nie wolno nic jeść ani pić na 8h przed badaniem.   Test obciążenia glukozą polega na dwukrotnym oznaczeniu poziomu cukru we krwi: przed i po podaniu wody z 75 gramów glukozy. Wynik pozwala potwierdzić lub obalić podejrzenie cukrzycy. Wykonuje się go m.in. w celu rozpoznania cukrzycy ciążowej.   Na badanie należy przyjść na czczo, nie przed nim nawet pić czystej wody. Trwa ono ok. 2,5-3 godziny. Na tydzień przed badaniem nie powinno się zmieniać ilości cukrów (węglowodanów) w codziennej diecie. Kiedy przeprowadza się doustny test obciążenia glukozą Wykonanie testu obciążenia glukozą jest zalecane wtedy, kiedy u danej osoby występuje podejrzenie cukrzycy . Pozwala ono na weryfikację wyników badania glikemii (stężenia glukozy we krwi) na czczo. Badanie wykonuje się też u kobiet w ciąży, u których występuje ryzyko cukrzycy ciążowej. W jaki sposób wykonuje się test obciążenia glukozą Test obciążenia glukozą polega na dwukrotnym pobraniu próbek krwi żylnej i oznaczeniu w niej stężenia glukozy. Pierwszą próbkę krwi pobiera się na czczo. Następnie osoba badana powinna wypić ok. szklanki (250 ml) wody z rozpuszczoną w niej dawką 75 gramów glukozy.   Przez kolejne dwie godziny badany powinien pozostawać w pozycji siedzącej . Nie może wtedy ani jeść, ani pić. Po tym czasie pobiera się od niej drugą próbkę krwi. Jak przygotować się do testu obciążenia glukozą Niektóre laboratoria wymagają, by badany przyniósł ze sobą kupioną w aptece glukozę. Warto upewnić się, jakie są wymogi w laboratorium, do którego...

Pomiar glukozy
© 7activestudio/Fotolia.com
Styl życia
W jaki sposób bada się poziom cukru we krwi
Glukoza zapewnia organizmowi energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania. Jej poziom we krwi można badać na czczo lub w podwójnej próbie. Warto go oznaczyć m.in. w przypadku podejrzenia cukrzycy, niewydolności nerek oraz niedoczynności tarczycy. Badanie poziomu glukozy przeprowadza się także standardowo u kobiet w ciąży.

Glukoza zapewnia organizmowi energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania. Jej poziom we krwi można badać na czczo lub w podwójnej próbie. Warto go oznaczyć m.in. w przypadku podejrzenia cukrzycy, niewydolności nerek oraz niedoczynności tarczycy. Badanie poziomu glukozy przeprowadza się także standardowo u kobiet w ciąży.   Glukozę bada się na podstawie próbki krwi pobranej tylko na czczo albo na czczo i po przyjęciu pewnej dawki glukozy . Chorzy na cukrzycę jej poziom sprawdzają kontrolnie także po posiłkach. Co to jest glukoza i dlaczego oznacza się jej poziom Glukoza należy do cukrów prostych, do których rozkładane są przyswajane z pożywieniem węglowodany. Stanowi ona podstawowy surowiec energetyczny organizmu, niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych , pracy narządów wewnętrznych i mięśni. Glukoza wchłaniana jest z jelita cienkiego, skąd trafia do krwi. Dla komórek krwi oraz neuronów mózgu stanowi ona jedyne źródło energii.   Po posiłku poziom glukozy we krwi wzrasta, osiągając maksimum po ok. 60 minutach od rozpoczęcia jedzenia. Po ok. 2-3 godzinach poziom cukru we krwi u zdrowych osób z powrotem przyjmuje wartość taką, jaką miał przed posiłkiem. Nieprawidłowy poziom glukozy jest jednym z kryteriów diagnostycznych wielu chorób , np. cukrzycy, niewydolności nerek, chorób wątroby oraz tarczycy. Prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo – normy Poziom glukozy we krwi można badać na czczo, najczęściej rano. Potrzebne jest do tego pobranie próbki krwi w laboratorium lub badanie glukometrem .   Prawidłowy poziom cukru we krwi u zdrowego człowieka na czczo powinien wynosić od 70 do 99 mg/dl. Jeśli wynik badania wskazuje od 100 do 125 mg/dl, mamy do czynienia z hiperglikemią , która może...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner