brzuch kobiety w ciąży
Flickr/Omer Ziv/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia

Jesteś w ciąży? Sprawdź normy krzywej cukrowej i upewnij się, że jesteś zdrowa

Krzywa cukrowa, inaczej krzywa glikemiczna jest badaniem umożliwiającym ocenę tolerancji organizmu na obciążenie glukozą. Pomaga określić, czy dostarczony cukier jest właściwie metabolizowany przez organizm. Badanie to jest pomocne w diagnostyce cukrzycy typu 2 – insulinozależnej.

Krzywa cukrowa, inaczej krzywa glikemiczna jest badaniem umożliwiającym ocenę tolerancji organizmu na obciążenie glukozą. Pomaga określić, czy dostarczony cukier jest właściwie metabolizowany przez organizm. Badanie to jest pomocne w diagnostyce cukrzycy typu 2 – insulinozależnej.

Wskazania do wykonania badania krzywej cukrowej

Krzywą cukrową wykonuje się u pacjentów z grup ryzyka (m.in. rodzinne występowanie cukrzycy, nadwaga, nadciśnienie tętnicze), u osób, u których lekarz podejrzewa zachorowanie na cukrzycę (np. gdy w badaniu stężenia glukozy na czczo stwierdzono stan przedcukrzycowy, tj. powyżej 100 mg) oraz rutynowo u kobiet ciężarnych między 24. a 28. tygodniem ciąży. Każdy, kto ukończył 45 lat, powinien badanie krzywej glikemicznej wykonywać co 3 lata.

Jak się przygotować do badania krzywej cukrowej?

Badanie krzywej glikemicznej wykonuje się na czczo po około 12-godzinnej przerwie w spożywaniu posiłków. Kobiety w ciąży nie muszą być na czczo. Przed wykonaniem testu na krzywą glikemiczną należy utrzymać normalną dietę, natomiast dzień przed wieczorem należy nie jeść słodkich oraz bardzo tłustych potraw. Aby uzyskać jak najbardziej wiarygodne wyniki krzywej cukrowej wskazane jest, aby na 24 godziny przed testem nie wykonywać ciężkiej pracy fizycznej, powstrzymać się od palenia papierosów i picia alkoholu – co w przypadku kobiet w ciąży jest oczywiste. Należy pamiętać, aby wszelkie zmiany w funkcjonowaniu przed badaniem omówić wcześniej z lekarzem!

Kasia gotuje z Polki.pl: muffinki świąteczne

Przebieg badania krzywej cukrowej

Na badanie krzywej cukrowej należy zgłosić się w godzinach porannych i zarezerwować na nie dwie godziny. Na czczo pobiera się próbę krwi żylnej, z której oznacza się wyjściowy poziom glukozy. Następnie otrzymuje się 250-300 ml wody z rozpuszczoną glukozą, którą należy wypić w ciągu 5 min. Po 2 godzinach pobrana zostaje kolejna próbka krwi. W czasie trwania testu nie należy opuszczać poczekalni laboratorium oraz trzeba pozostać w pozycji siedzącej. Wszelka aktywność fizyczna wpływa na zmiany w przetwarzaniu podanej przed badaniem glukozy, co może zafałszować wynik krzywej glikemicznej.

Normy krzywej cukrowej

Prawidłowa wartość stężenia cukru we krwi na czczo nie powinna przekraczać 100 mg/dl,. Poziom glukozy powyżej 100 mg/dl może oznaczać stan przedcukrzycowy, a ponad 126 mg/dl – to prawdopodobnie cukrzyca. Drugi odczyt po dwóch godzinach jest wynikiem bardziej rzetelnym, choć pierwsze wyniki na czczo już powinny dać nam do myślenia. Jeżeli po dwugodzinnym czekaniu wskaźnik krzywej cukrowej nie przekracza więcej niż 140 mg/dl, wtedy możemy mówić o normalnym stężeniu cukru we krwi. Na cukrzycę wskazuje wynik powyżej 200 mg/dl. Warto pamiętać, że kształt krzywej i poszczególne wartości oznaczanych poziomów glukozy we krwi powinny być zawsze poddane interpretacji lekarza prowadzącego. Samo badanie można wykonać bezpłatnie ze skierowaniem od lekarza prowadzącego – diabetyka lub w przypadku ciąży – ginekologa-położnika, lub prywatnie – wtedy koszt takiego badania waha się pomiędzy 15-30 złotymi.


Test obciążenia glukozą
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Krzywa cukrowa po obciążeniu glukozą pozwala zdiagnozować cukrzycę. W tym cukrzycę ciążową
Krzywa cukrowa po obciążeniu glukozą pokazuje, jak organizm radzi sobie z trawieniem cukru. Badanie służy do diagnozy cukrzycy. Test zajmuje dwie godziny, polega na dwukrotnym pobraniu krwi i zbadaniu poziomu cukru. Nie wolno nic jeść ani pić na 8h przed badaniem.

Krzywa cukrowa po obciążeniu glukozą pokazuje, jak organizm radzi sobie z trawieniem cukru. Badanie służy do diagnozy cukrzycy. Test zajmuje dwie godziny, polega na dwukrotnym pobraniu krwi i zbadaniu poziomu cukru. Nie wolno nic jeść ani pić na 8h przed badaniem.   Test obciążenia glukozą polega na dwukrotnym oznaczeniu poziomu cukru we krwi: przed i po podaniu wody z 75 gramów glukozy. Wynik pozwala potwierdzić lub obalić podejrzenie cukrzycy. Wykonuje się go m.in. w celu rozpoznania cukrzycy ciążowej.   Na badanie należy przyjść na czczo, nie przed nim nawet pić czystej wody. Trwa ono ok. 2,5-3 godziny. Na tydzień przed badaniem nie powinno się zmieniać ilości cukrów (węglowodanów) w codziennej diecie. Kiedy przeprowadza się doustny test obciążenia glukozą Wykonanie testu obciążenia glukozą jest zalecane wtedy, kiedy u danej osoby występuje podejrzenie cukrzycy . Pozwala ono na weryfikację wyników badania glikemii (stężenia glukozy we krwi) na czczo. Badanie wykonuje się też u kobiet w ciąży, u których występuje ryzyko cukrzycy ciążowej. W jaki sposób wykonuje się test obciążenia glukozą Test obciążenia glukozą polega na dwukrotnym pobraniu próbek krwi żylnej i oznaczeniu w niej stężenia glukozy. Pierwszą próbkę krwi pobiera się na czczo. Następnie osoba badana powinna wypić ok. szklanki (250 ml) wody z rozpuszczoną w niej dawką 75 gramów glukozy.   Przez kolejne dwie godziny badany powinien pozostawać w pozycji siedzącej . Nie może wtedy ani jeść, ani pić. Po tym czasie pobiera się od niej drugą próbkę krwi. Jak przygotować się do testu obciążenia glukozą Niektóre laboratoria wymagają, by badany przyniósł ze sobą kupioną w aptece glukozę. Warto upewnić się, jakie są wymogi w laboratorium, do którego...

Fiolki z krwią, w tle pielęgniarka pobiera krew pacjentowi
©Big Face/Fotolia
Styl życia
Doustny test tolerancji glukozy, czyli badanie OGTT
Badanie krzywej cukrowej znane jest także jako badanie obciążenia glukozą, doustny tekst tolerancji glukozy (DTTG) oraz OGTT (ang. Oral Glucose Tolerance Test). Badanie umożliwia wczesne zdiagnozowanie cukrzycy. Przeprowadzane jest na czczo. Przed badaniem należy unikać niektórych leków, stresu i wysiłku fizycznego Wynik testu może też zaburzyć dieta uboga w węglowodany.

Badanie krzywej cukrowej znane jest także jako badanie obciążenia glukozą, doustny tekst tolerancji glukozy (DTTG) oraz OGTT (ang. Oral Glucose Tolerance Test). Badanie umożliwia wczesne zdiagnozowanie cukrzycy. Przeprowadzane jest na czczo. Przed badaniem należy unikać niektórych leków, stresu i wysiłku fizycznego Wynik testu może też zaburzyć dieta uboga w węglowodany.   Badanie OGTT przeprowadzane jest, gdy wyniki potrzebne do rozpoznania cukrzycy nie są jednoznaczne po przeprowadzeniu innych badań (np. glikemii na czczo) lub, gdy stężenie cukru we krwi ma wartość graniczną (poziom glukozy utrzymuje się na poziomie 100 -125 mg%). Na czym polega badanie OGTT? Badanie krzywej cukrowej sprawdza w jaki sposób organizm radzi sobie z dużą dawką (75 g) glukozy spożytej w krótkim czasie. Po wprowadzeniu do organizmu glukozy, organizm powinien wytworzyć taką ilość insuliny, by cukier nie pozostawał w krwioobiegu, a mógł być przetransportowany do tkanek. Wysoki poziom cukru we krwi powoduje hiperglikemię (przecukrzenie) . O czym pamiętać przed wykonaniem badania krzywej cukrowej? Badanie przeprowadzane jest na czczo. Na 8 do 14 godzin przed wykonaniem doustnego testu tolerancji glukozy nie należy jeść żadnych posiłków, palić papierosów, pić alkoholu, mocnej kawy ani herbaty. Można jedynie pić niegazowaną wodę mineralną. Na kolację – dzień przed badaniem – nie zaleca się jedzenia owoców ani słodyczy. Przed zabiegiem (co najmniej na 3 dni) nie należy stosować diety ubogiej w węglowodany. Taka dieta wpływa na poziom glukozy w organizmie i zaburza wyniki testu. Na wynik testu wpływ mają także: wysiłek fizyczny – dzień przed badaniem obciążenia glukozą nie należy obciążać organizmu. Zmęczone mięśnie szybciej absorbują cukier z krwi, co obniża glikemię (stężenie glukozy we krwi),...

Pomiar glukozy
© 7activestudio/Fotolia.com
Styl życia
W jaki sposób bada się poziom cukru we krwi
Glukoza zapewnia organizmowi energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania. Jej poziom we krwi można badać na czczo lub w podwójnej próbie. Warto go oznaczyć m.in. w przypadku podejrzenia cukrzycy, niewydolności nerek oraz niedoczynności tarczycy. Badanie poziomu glukozy przeprowadza się także standardowo u kobiet w ciąży.

Glukoza zapewnia organizmowi energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania. Jej poziom we krwi można badać na czczo lub w podwójnej próbie. Warto go oznaczyć m.in. w przypadku podejrzenia cukrzycy, niewydolności nerek oraz niedoczynności tarczycy. Badanie poziomu glukozy przeprowadza się także standardowo u kobiet w ciąży.   Glukozę bada się na podstawie próbki krwi pobranej tylko na czczo albo na czczo i po przyjęciu pewnej dawki glukozy . Chorzy na cukrzycę jej poziom sprawdzają kontrolnie także po posiłkach. Co to jest glukoza i dlaczego oznacza się jej poziom Glukoza należy do cukrów prostych, do których rozkładane są przyswajane z pożywieniem węglowodany. Stanowi ona podstawowy surowiec energetyczny organizmu, niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych , pracy narządów wewnętrznych i mięśni. Glukoza wchłaniana jest z jelita cienkiego, skąd trafia do krwi. Dla komórek krwi oraz neuronów mózgu stanowi ona jedyne źródło energii.   Po posiłku poziom glukozy we krwi wzrasta, osiągając maksimum po ok. 60 minutach od rozpoczęcia jedzenia. Po ok. 2-3 godzinach poziom cukru we krwi u zdrowych osób z powrotem przyjmuje wartość taką, jaką miał przed posiłkiem. Nieprawidłowy poziom glukozy jest jednym z kryteriów diagnostycznych wielu chorób , np. cukrzycy, niewydolności nerek, chorób wątroby oraz tarczycy. Prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo – normy Poziom glukozy we krwi można badać na czczo, najczęściej rano. Potrzebne jest do tego pobranie próbki krwi w laboratorium lub badanie glukometrem .   Prawidłowy poziom cukru we krwi u zdrowego człowieka na czczo powinien wynosić od 70 do 99 mg/dl. Jeśli wynik badania wskazuje od 100 do 125 mg/dl, mamy do czynienia z hiperglikemią , która może...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik