Reklama

O tym, czy warto połączyć kuchnię z salonem decyduje przede wszystkim metraż pomieszczeń oraz zwyczaje domowników. Aranżacja wnętrz wymaga też uwzględnienia tego, czy np. często odwiedzają nas goście, a jeśli tak, to czy możemy pozwolić sobie na to, aby oglądali naszą kuchnię.

Reklama

Zalety połączenia kuchni z salonem

Wiele osób, które aranżując wnętrze, zdecydowało się połączyć kuchnię z salonem, chwali sobie takie rozwiązanie. Oto najważniejsze korzyści:

  • Komunikacja. Połączenie kuchni i salonu pozwala rozmawiać z bliskimi w trakcie przygotowania posiłku. Kiedy odwiedzą cię goście, a tobie zależy nie tyle na reprezentacyjnym wrażeniu, co rozmowie, aranżacja wnętrz, w którym kuchnia tworzy jedność z salonem to doskonałe rozwiązanie.
  • Przestrzeń. Ciasne pomieszczenia to zmora wielu osób. Jeśli aranżacja wnętrz pozwala dwukrotnie powiększyć przestrzeń, to jest to propozycja co najmniej kusząca. Brak ściany działowej oraz drzwi pomiędzy kuchnią i salonem sprawi, że oba pomieszczenia będą wyglądały na większe.
  • Oświetlenie. Aranżacja wnętrz kuchni z salonem wydobędzie oświetlenie. Takie rozwiązanie docenią zwłaszcza użytkownicy ciemnych kuchni.
  • Wygoda. Możesz jednocześnie przygotowywać posiłek i oglądać telewizję. Kiedy odwiedzą cię znajomi, nie musisz ich zostawiać samych nawet na chwilę. Zaoszczędzisz również czas na obsłudze domowników i gości.

Minusy łączenia kuchni z salonem

Niestety, połączeniu kuchni z salonem bywa kłopotliwe. Kiedy na przykład znajomi pojawią się u ciebie wcześniej niż zapowiadali, to zobaczą bałagan. Wad połączenia kuchni i salonu jest więcej.

  • Przykre zapachy. Jeśli często przygotowujesz posiłki w domu, to niestety, ale połączenie kuchni z salonem nie będzie najlepszym pomysłem. Smażenie mięsa czy ryb pozostawia często na kilka dni niemiły zapach, którego nie da się zupełnie usunąć za pomocą odświeżaczy powietrza (aranżując wnętrze kuchni z salonem, nie zapomnij o okapie).
  • Nieporządek widoczny dla wszystkich. Aranżacja wnętrz wymaga przemyślenia, gdy nie lubisz, kiedy ktoś cię obserwuje podczas przygotowania posiłków oraz sprzątania po nich. Musisz wziąć pod uwagę, że będą to nie tylko domownicy, ale także goście – mniej lub bardziej mile widziani.
  • Hałas. Jeśli wybierzesz połączenie kuchni z salonem, przygotuj się na to, że nie w każdym momencie, będzie można odpocząć na kanapie. Przygotowanie schabowych może utrudnić relaks, nie wspominając już o drzemce. Połączenie kuchni z salonem jest bardzo problematyczne, gdy domownicy przygotowują i spożywają posiłki o różnych porach.

Jeśli po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw dalej masz mętlik w głowie, wybierz rozwiązanie kompromisowe. Kuchnię oddziel od salonu wyspą, barkiem, stołem lub przesuwaną ścianką.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama