Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

Prezerwatywa
Flickr/Morgan/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Antykoncepcja dla mężczyzn – która metoda jest najlepsza?

Prezerwatywa jest najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji mechanicznej wśród mężczyzn. Zaletami prezerwatyw są: dostępność, łatwość użytkowania, zmniejszenie ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, niska cena oraz szeroki wybór.

Prezerwatywa jest najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji mechanicznej wśród mężczyzn. Zaletami prezerwatyw są: dostępność, łatwość użytkowania, zmniejszenie ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, niska cena oraz szeroki wybór.

 

Pierwsze prezerwatywy robione były z jelit zwierząt lub rybich pęcherzy już 3000 lat przed naszą erą. Te, które znamy obecnie pojawiły się dopiero w XIX wieku.

Kasia gotuje z Polki.pl: surówka z marchewki

 

Wśród wad prezerwatyw wymieniane jest przede wszystkim zmniejszenie doznań podczas stosunku oraz konieczność przerwania gry miłosnej na czas założenia prezerwatywy.

 

Alternatywy dla prezerwatywy – metody antykoncepcji dla mężczyzn:

  • wazektomia
  • stosunek przerywany
  • wstrzemięźliwość
  • zastrzyki hormonalne
  • tabletki: hormonalne i inne

Wazektomia – skuteczna metoda zapobiegania ciąży

Obecnie wazektomia, czyli podwiązanie nasieniowodów, jest już legalna w Polsce. Można powiedzieć, że jest to sterylizacja mężczyzny. Wazektomia polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów w wyniku czego sperma nie będzie zawierała plemników. Są dwa rodzaje tego zabiegu – wazektomia bez skalpela WBS czyli rozwarstwienie skóry bez zakładania szwów oraz Total Vasectomy polegająca na wycięciu kilku milimetrów nasieniowodów oraz zasklepieniu ich ujścia. Jest to najskuteczniejsza metoda antykoncepcji mężczyzn (99,9% ). Zabieg ten jest uważany za odwracalny, jednak kosztowna operacja podczas której przywraca się płodność nie zawsze kończy się sukcesem.

Stosunek przerywany

Jest chętnie stosowaną przez mężczyzn metodą zapobiegania ciąży. Polega on na przerwaniu stosunku seksualnego tak, aby wytrysk nasienia odbył się poza drogami rodnymi kobiety. Skuteczność tej metody jest niewielka. Należy pamiętać, że przed wytryskiem pojawia się preejakulat - wydzielina, zawierająca plemniki tak samo jak sperma. Ponadto uważa się, że stosowanie tej formy antykoncepcji może doprowadzić do zaburzeń seksualnych na tle nerwicowym z powodu dużego dyskomfortu na jaki narażona jest para.

Wstrzemięźliwość – seksualna abstynencja

Jak powszechnie wiadomo jest to najskuteczniejsza i w pełni naturalna metoda antykoncepcji, jednak najtrudniejsza do zastosowania.

Zastrzyki hormonalne dla mężczyzn

Metoda ta nie jest jeszcze dostępna. W fazie badań polegała na co miesięcznej iniekcji 200 mg jednej z odmian testosteronu, co miało spowodować zanik plemników w spermie. Tak też się działo większości przypadków, jednak pozostawała niewielka grupa badanych, u których zastrzyk nie przynosił oczekiwanych rezultatów. Zastrzyki hormonalne dla mężczyzn są nadal metodą przyszłości, gdyż żadne z przeprowadzonych do tej pory badań nie dały 100% skuteczności.

Tabletki hormonalne i inne – antykoncepcja dla mężczyzn

Tak samo, jak zastrzyki również pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn to metoda antykoncepcji, która nie jest jeszcze dostępna. Proponowane są tabletki zawierające lewonorgestrel (preparat stosowany też w tabletkach dla kobiet), jako antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn wspomagana dodatkowo cotygodniowym zastrzykiem z testosteronu.

 

Prowadzone są również badania nad środkiem (tabletką), którego działanie będzie polegało na blokadzie jednego z enzymów odpowiedzialnych za przedostanie się plemnika do jajowodu. Stopień zaawansowana prowadzonych badań pozwala nam sądzić, iż wkrótce na rynku pojawią się te preparaty.

 

Mężczyźni nie mają szerokiego wyboru metod antykoncepcji przeznaczonych jedynie dla nich, zastrzyki oraz tabletki są jeszcze w fazie badań, jedyne, co im pozostaje to wstrzemięźliwość, prezerwatywa i wazektomia – z tych bardziej skutecznych, oraz stosunek przerywany, który mimo swej popularności najczęściej zawodzi. Jeżeli dołączymy do metod męskich również żeńskie okazuje się, że metod antykoncepcji jest niemało, co mogłoby sugerować znaczą redukcję przypadkowości zapłodnień. Jednak w dalszym ciągu większość kobiet zachodzi w ciążę nie z własnego wyboru, ale z powodu błędów w stosowaniu antykoncepcji. Przypuszcza się, że problem ten dotyczy około 90% ciężarnych.


©pololia/Fotolia
Styl życia
Podwiązanie nasieniowodów – zabieg wazektomii jako skuteczna metoda męskiej antykoncepcji. Na czym polega?
Podwiązanie nasieniowodów, czyli wazektomia, jest skuteczną metodą antykoncepcji dla mężczyzn. Zabieg wazektomii uniemożliwia przepływ plemników przez nasieniowody, co zapewnia współżycie bez ryzyka niechcianej ciąży. Minusem jest jednak ryzyko nieodwracalności.

Podwiązanie nasieniowodów, czyli wazektomia, jest skuteczną metodą antykoncepcji dla mężczyzn. Zabieg wazektomii uniemożliwia przepływ plemników przez nasieniowody, co zapewnia współżycie bez ryzyka niechcianej ciąży. Minusem jest jednak ryzyko nieodwracalności.   Podwiązanie nasieniowodów jest jedną z form antykoncepcji stosowanej u mężczyzn. Metoda ta w żaden sposób nie wpływa na jakość potencji. Zabieg wazektomii jest bezbolesny - wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Jest jednak ryzyko nieodwracalności skutków takiego zabiegu, dlatego powinni go rozważać mężczyźni zdecydowani, że nie chcą mieć więcej potomstwa. Na czym polega podwiązanie nasieniowodów? Wazektomia jest chirurgicznym zabiegiem urologicznym, który polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów – przewodów, które są drogą przepływu plemników. Przeprowadzony zabieg skutkuje tym, że plemniki nie mogą dostać się do ejakulatu, czyli spermy. Mężczyzna w trakcie stosunku ma wytrysk, jednak jest on pozbawiony plemników . Zabieg podwiązania nasieniowodów ma charakter odwracalny. Oznacza to, że istnieje możliwość zespolenia nasieniowodów. Wówczas jest szansa na to, że plemniki pojawiają się w ejakulacie. Prawdopodobieństwo odwrócenia zabiegu wazektomii jest zależne od czasu, który upłynął od jej przeprowadzenia – szansa maleje wraz z upływem czasu od zabiegu podwiązania nasieniowodów. Zalety zabiegu podwiązania nasieniowodów Zabieg podwiązania nasieniowodów uznawany jest za jeden z tańszych i bezpiecznych metod antykoncepcji dla mężczyzn. Wśród zalet wazektomii można wyróżnić: wysoką skuteczność – całkowicie zabezpiecza przed niechcianą ciążą , brak wpływu na czynność hormonalną...

listek czerwonych tabletek
Pixabay/jarmoluk/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Antykoncepcja mechaniczna, chemiczna czy hormonalna – jak się zabezpieczać?
Żadne środki antykoncepcyjne nie dają całkowitej gwarancji – wskaźnik Pearla to nie wyrocznia. Oprócz skuteczności, warto zwrócić uwagę na inne kryteria wyboru antykoncepcji, bo niechciana ciąża nie jest największym zagrożeniem płynącym ze źle zabezpieczonego seksu.

Żadne środki antykoncepcyjne nie dają całkowitej gwarancji – wskaźnik Pearla to nie wyrocznia. Oprócz skuteczności, warto zwrócić uwagę na inne kryteria wyboru antykoncepcji, bo niechciana ciąża nie jest największym zagrożeniem płynącym ze źle zabezpieczonego seksu. Czym się kierować przy wyborze antykoncepcji? Dla większości partnerów najważniejsza jest skuteczność antykoncepcji, czyli prawdopodobieństwo, że stosunek seksualny nie doprowadzi do ciąży. Określa ją wskaźnik Pearla, który przedstawia liczbę niepożądanych ciąż na sto par stosujących daną metodę. Jeśli wartość nie przekracza 2, mamy do czynienia z prawie niezawodnym środkiem antykoncepcyjnym. Prawie, bo żaden nie daje stuprocentowej pewności. Są pary, które nie akceptują pewnych metod ze względów religijno-światopoglądowych. Odrzucają wszelkie nienaturalne sposoby zapobiegania ciąży, bazujące na zabijaniu plemników i ingerowaniu w biologiczne procesy, które zachodzą w organizmie. Kolejną grupę stanowią ci, dla których najważniejsze jest zdrowie. Nie będą oni sięgać po środki obciążone jakimkolwiek ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Są też tacy, którzy decydując się na antykoncepcję, będą kierować się przede wszystkim ceną. Antykoncepcyjne środki mechaniczne Najczęściej stosowaną grupą środków antykoncepcyjnych są metody mechaniczne. Mają one tworzyć barierę uniemożliwiającą plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Najpopularniejsze są prezerwatywy, na które stawia aż 65% Polaków . Wskaźnik Pearla tej formy zabezpieczenia waha się od 3 do 7. Zaletą tej metody jest fakt, iż nie zakłóca ona płodności w trwały sposób. Stanowi także ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niczyich możliwości nie powinna przekraczać również cena...

prezerwatywy w opakowaniach
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jakie środki antykoncepcyjne można stosować po porodzie?
Antykoncepcja po porodzie to coś, o czym powinnaś pomyśleć zanim jeszcze wróci ci okres. Na rynku dostępne są skuteczne, bezpieczne dla karmiącej mamy i jej dziecka środki antykoncepcyjne.

Antykoncepcja po porodzie to coś, o czym powinnaś pomyśleć zanim jeszcze wróci ci okres. Na rynku dostępne są skuteczne, bezpieczne dla karmiącej mamy i jej dziecka środki antykoncepcyjne. Kiedy po porodzie wraca płodność? Jeśli niedawno urodziłaś dziecko, prawdopodobnie masz teraz na głowie dużo innych spraw niż planowanie dalszego potomstwa. Tymczasem w kolejną ciążę możesz zajść wcześniej niż ci się wydaje. Po urodzeniu dziecka jeszcze przez pewien czas pozostajesz niepłodna. To, jak długo trwa ten okres, zależy przede wszystkim od sposobu, w jaki karmisz swoje dziecko. Jeśli karmisz je wyłącznie piersią, często i regularnie, z dokładnością niemal co do minuty, a dobowy czas poświęcony na karmienie wynosi przynajmniej 100 minut, masz szansę na dosyć długo powstrzymać owulację. Płodność wraca jednak wraz z ograniczeniem karmienia piersią i włączeniem do diety dziecka innych pokarmów . Kiedy po porodzie zacząć stosować antykoncepcję? Owulacji, która pojawia się około dwóch tygodni przed okresem, możesz nie zauważyć. Dlatego, jeśli chcesz mieć pewność, że jesteś zabezpieczona przed kolejną ciążą, powinnaś rozpocząć stosowanie środków antykoncepcyjnych już na krótko po porodzie . Istnieje kilka metod antykoncepcji, które są bezpieczne dla matek karmiących piersią. Należą do nich: prezerwatywy, wkładki domaciczne, minipigułki oraz zastrzyki z progesteronu. Prezerwatywy Są najpopularniejszym środkiem antykoncepcyjnym. Można kupić je bez recepty. Warunkiem ich skuteczności jest jednak prawidłowe stosowanie. Prezerwatywa musi być dokładnie założona na całą długość penisa. Nie może znajdować się w niej powietrze, musi zostać też trochę miejsca na nasienie. Prezerwatywa może być stosowana tylko raz, po użyciu należy zdjąć ją ostrożnie i wyrzucić do kosza na śmieci. Jej...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik