Reklama

Angina paciorkowcowa może wystąpić w każdym wieku, jednak najczęściej obserwuje się ją u dzieci w wieku szkolnym oraz u nastolatków. Zakażenie chorobą szerzy się drogą kropelkową, a jego źródłem są zwykle osoby chore (zdecydowanie rzadziej nosiciele). W naszym klimacie najczęściej zachorowania odnotowuje się późną jesienią, zimą i wiosną.

Reklama

Objawy anginy

Objawy anginy można zaobserwować od 2 do 5 dni po kontakcie z osobą chorą. Zakaźność schorzenia jest najwyższa w ostrym stadium infekcji, a później w ciągu kilku tygodni stopniowo się zmniejsza.

To początek choroby daje najostrzejsze objawy, do których należą:

  • ból gardła, wysoka gorączka, dreszcze, nudności wymioty;
  • zaczerwienione gardło, rozpulchnione migdałki podniebienne, obecność czopów ropnych;
  • powiększone węzły chłonne podżuchwowe.

Leczenie anginy paciorkowcowej

Leczenie anginy paciorkowcowej nie powinno być bagatelizowane, gdyż choroba może prowadzić do nieprzyjemnych powikłań. Właściwe leczenie polega w głównej mierze na zastosowaniu antybiotyku – szczególnie polecana jest penicylina. Jest ona antybiotykiem, który w przypadku anginy jest wyjątkowo skuteczny ze względu na to, że nie ma paciorkowców odpornych na penicylinę. Inne antybiotyki bywają podawane w przypadku anginy tylko wtedy, gdy stwierdzone jest uczulenie na penicylinę.

Zwykle choroba trwa krótko, objawy anginy paciorkowcowej ustępują po około 5 dniach, a okres choroby skraca przyjmowanie antybiotyków. Bardzo często zdarza się, że po ustąpieniu objawów przerywa się kurację antybiotykową. Jest to ogromny błąd, bo to ona w głównej mierze zapobiega wystąpieniu powikłań. Lek należy bezwzględnie stosować według zaleceń lekarza (zwykle przez 10 dni).

Powikłania po anginie

Powikłania po anginie paciorkowcowej można podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich są powikłania ropne, do których zaliczamy:

  • ropień okołomigdałkowy,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie zatok.

Do powikłań o charakterze nieropnym można zaliczyć:

  • gorączkę reumatyczną,
  • ostre kłębuszkowe zapalenie nerek.

W przypadku wyjątkowo słabej odporności, powikłaniem po anginie paciorkowcowej może być także sepsa.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama