Objawy alergii pokarmowej u niemowląt: biegunka i wysypka
Alergia pokarmowa u niemowlaka objawia się na wiele sposobów, często występuje kilka objawów jednocześnie.
Alergia pokarmowa u niemowlaka objawia się na wiele sposobów, często występuje kilka objawów jednocześnie.
Reakcja alergiczna może być ogólnoustrojowa, dochodzi do problemów z układem trawiennym, wysypki na skórze, obrzęków, a w skrajnych przypadkach do groźnego wstrząsu anafilaktycznego, który może zakończyć się nawet śmiercią.
Alergia pokarmowa – objawy reakcji na alergen
Reakcja organizmu na alergen najczęściej obejmuje jednocześnie kilka układów i narządów, takich jak:
- układ pokarmowy: wymioty, biegunki, zaparcia, kolki, mdłości, obrzęk i swędzenie języka,
- układ oddechowy: obrzęk błony śluzowej gardła, śluzówki nosa, duszności, świszczący oddech, kaszel, nadmierne kichanie, obfity wodnisty katar (katar sienny), zapalenie oskrzeli,
- skóra: obrzęk np. twarzy, wysypki, swędzenie, zaczerwienienie,
- układ krwionośny: przyspieszenie akcji serca, podniesienie ciśnienia krwi.
Ogólne objawy uczulenia to najczęściej kłopoty z zasypianiem, omdlenia, nadpobudliwość i rozdrażnienie.
Alergia pokarmowa – wstrząs anafilaktyczny
Wstrząs anafilaktyczny to bardzo ciężka i gwałtownie przebiegająca reakcja organizmu na kontakt z alergenem. Anafilaksja często zdarza się w przypadku uczulenia na konkretny pokarm lub jego składnik. Symptomy wstrząsu spowodowanego reakcją na produkt spożywczy występują w ciągu około 2 godzin i są to najczęściej: obrzęki – twarzy, języka, gardła, trudności z oddychaniem, wysypka, rumień, pokrzywka, pieczenie i swędzenie skóry, katar, ból brzucha, biegunka, wymioty.
Z powodu niedotlenienia i trudności z oddychaniem może dojść do zasinienia skóry. Wstrząs anafilaktyczny częściej pojawia się u dzieci z atopowym zapaleniem skóry lub astmą. Anafilaksja bardzo obciąża organizm ze względu na gwałtowny przebieg. Z uwagi na to bardzo ważne jest właściwe jej rozpoznanie i szybka reakcja. Często konieczne jest podjęcie działań ratunkowych. Leczenie polega na podaniu domięśniowo epinefryny (adrenaliny). Jeżeli istnieje ryzyko wystąpienia anafilaksji (ponieważ zdiagnozowana została silna alergia pokarmowa) lub dziecko wcześniej doznało już wstrząsu należy zaopatrzyć się w autostrzykawki z epinefryną na wypadek nawrotu.
- Masz bardzo suchą skórę? Pomoże ektoina na alergię.
- Farbujesz włosy? Co robić przy uczuleniu na farbę do włosów?
- Masz alergię pokarmową? Na czym polega odczulanie - leczenie alergii pokarmowej u dorosłych?