Reklama

Papież Franciszek od 14 lutego 2025 roku przebywa w rzymskiej Poliklinice Gemelli z powodu obustronnego zapalenia płuc. Stan zdrowia 88-letniego przywódcy Kościoła katolickiego jest stabilny, choć złożony. Lekarze wdrożyli intensywną terapię, a Watykan regularne informuje o przebiegu leczenia.

Reklama

Co się dzieje z papieżem Franciszkiem?

Watykan do tej pory regularnie informował o stanie zdrowia 88-letniego Ojca Świętego, publikując dwa komunikaty dziennie- rano i wieczorem. Dotychczasowe raporty wskazywały na stabilny, choć złożony stan zdrowia papieża, który od 14 lutego przebywa w Poliklinice Gemelli z powodu obustronnego zapalenia płuc.

Jednak w piątek, 7 marca, po raz pierwszy nie opublikowano wieczornego biuletynu medycznego. Watykan wyjaśnił, że wynika to ze stabilizacji klinicznej papieża, jednak brak standardowej aktualizacji wzbudził niepokój wśród wiernych, którzy z niecierpliwością oczekują nowych informacji o stanie zdrowia Ojca Świętego. Wcześniej podano, że stan papieża Franciszka pozostaje stabilny, choć nadal wymaga szczególnej uwagi ze względu na złożony obraz kliniczny. Podkreślono, że rokowania są ostrożne.

Pomimo informacji, że biuletyn medyczny nie zostanie dziś opublikowany, to Watykan w piątek wieczorem przekazał, że rano papież modlił się przez 20 minut w kaplicy znajdującej się w pobliżu jego pokoju, a następnie podjął pewne obowiązki. Zgodnie z zaleceniami lekarzy, w ciągu dnia korzysta z wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej, natomiast w nocy stosowana jest nieinwazyjna wentylacja mechaniczna.

Watykan zapowiedział, że kolejny biuletyn medyczny zostanie opublikowany w sobotę, 8 marca.

Papież Franciszek przerwał milczenie. Pierwsze słowa po trzech tygodniach hospitalizacji

Po trzech tygodniach pobytu w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc, papież Franciszek po raz pierwszy zwrócił się do wiernych. W specjalnym nagraniu audio podziękował za modlitwy i wsparcie. Nagranie zostało odtworzone na placu Świętego Piotra, gdzie zgromadzeni wierni przyjęli je z aplauzem.

Dziękuję z całego serca za wasze modlitwy na placu o moje zdrowie, towarzyszę wam stąd
- usłyszeli wierni.
Niech Bóg was błogosławi, a Dziewica chroni. Dziękuję
- dodał papież.

Czy papież Franciszek planuje abdykację?

Mimo trwającej hospitalizacji, papież Franciszek podjął decyzję o zwołaniu konsystorza – oficjalnego spotkania Kolegium Kardynalskiego, podczas którego omówiona zostanie kanonizacja dwóch błogosławionych: Giuseppe Gregorio Hernandeza Cisnerosa z Wenezueli oraz Bartolo Longo z Włoch. Dokładna data tego wydarzenia nie została jeszcze wyznaczona, co wynika z trwającego leczenia papieża, który od 14 lutego przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc.

Ogłoszenie konsystorza wywołało falę spekulacji na temat możliwej abdykacji papieża Franciszka. Podobna sytuacja miała miejsce w 2013 roku, gdy papież Benedykt XVI ogłosił swoją rezygnację podczas konsystorza dotyczącego kanonizacji męczenników z Otranto.

Jednak watykański sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin, który odwiedził papieża w szpitalu, odniósł się do tych doniesień. Podkreślił, że spekulacje na temat rezygnacji Ojca Świętego są bezpodstawne i niepotrzebne, co ma uciąć wszelkie wątpliwości na ten temat.

Zobacz także:

Reklama
Maria Grazia Picciarella/Shutter
Reklama
Reklama
Reklama