Universal Music Polka tłumaczy dlaczego z TikToka zostały wycofane utwory artystów tworzących pod szyldem wytwórni Uniwersal Music Group. Całe zajście skomentował Michał Wiśniewski, który nie ukrywa swojej niechęci do koncernu, z którym w czasach świetności zespołu "Ich Troje" wydawał albumy:

Reklama
Walczycie o pieniądze przede wszystkim dla siebie - nie dla artystów. Jestem tego najlepszym przykładem.

Muzyk nie gryzł się w język.

Michał Wiśniewski ostro o decyzji Uniwersal Music Group ws. Tik Toka

Wytwórnia Uniwersal Music Group wycofuje miliony utworów z TikToka, powodem jest brak porozumienia w płatnościach. Na profilu Universal Music Polska pojawił się list otwarty do artystów, w której wytwórnia tłumaczy się z takiej decyzji działaniem dla ich dobra. Warunki dotychczasowej umowy z TikTokiem wygasły z dniem 31 stycznia 2024 roku. Universal Music Polska pisze, że nie dogadali się z koncertem TikToka w kwestiach "odpowiedniego wynagradzania artystów, ochrony praw prawdziwych artystów przed szkodliwymi aspektami AI oraz cyberbezpieczeństwa użytkowników Tik Toka".

Michał Wiśniewski postanowił odpowiedzieć na list otwarty Uniwersal Music Polska, wyrażając swoje oburzenie:

Universal Music Polska ograniczył możliwość komentowania tego posta, więc pozwalam sobie odezwać się w sprawie na własnym profilu. Walczycie o pieniądze przede wszystkim dla siebie - nie dla artystów. Jestem tego najlepszym przykładem.
- napisał na Facebooku.
28.01.2006 Warszawa Krajowy final Konkursu Eurowizji , koncert w studio TVP n/z zespol Ich Troje Michal Wisniewski , Real , Magda Femme , Anna Swiatczak , Justyna Majkowska , Jacek Lagwa Fot. Piotr Fotek/REPORTER
Piotr Fotek/REPORTER PIOTR FOTEK/REPORTER

Zobacz także: Pola Wiśniewska bladym świtem ogłosiła takie wieści. „Marzenia się spełniają”

Zobacz także

W dalszej części wpisu Michał Wiśniewski postanowił wyrazić swoje niezadowolenie ze współpracy z Universal Music Polska, zarzucając wytwórni m. in. niedotrzymane obietnice, czy złe doradztwo w sprawie nie rejestowania się w ZAiKS, co skutkowało tym, że nie miał wpływów ze swoich koncertów:

Podstępem przed laty namówiliście mnie na podpisanie umowy publishingowej obiecując złote góry i doradzając nie rejestrowanie się w ZAiKS co spowodowało, że nie miałem wpływów z koncertów itp aż do 2020 roku kiedy to zostałem w końcu jego członkiem. Ufałem wtedy swojej wytwórni, która sprzedała miliony moich płyt. Do tej pory nie ma w cyfrowej dystrybucji 2 krążka zespołu Ich Troje. Kiedy w 2016 roku próbowałem otrzymać licencję na wydanie jubileuszowego Boxa dla swoich fanów ze wszystkimi swoimi płytami otrzymałem warunek wpłaty 20.000 zaliczki na każdy z albumów co przy fizycznej sprzedaży albumów było warunkiem nie do zaakceptowania (max. 1.000 boxów kolekcjonerskich). Nikt z Was przez ostatnie lata nie próbował niczego zrobić z dorobkiem moim ani zespołu a próby umówienia się na spotkanie kończyły się informacją: Nie jesteśmy zainteresowani.
Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski

Zobacz także: Michał Wiśniewski wyjedzie z kraju w obliczu kłopotów? Mówi o dzieciach

Michał Wiśniewski podważa "list otwarty do Artystów" opublikowany na Facebooku Universal Music Polska, na swoim przykładzie zarzucając, że nie interesowali się dobrem artystów.

Jak dopinaliście jakikolwiek umowy z jakikolwiek serwisami streamingowymi lub sklepami internetowymi nie pytaliście nas ani o zgodę ani nawet o zdanie. Reedycje nośników, jakiekolwiek działania marketingowe po wyssaniu artysty w trakcie jego 5 minut czy choćby: cześć jak się czujesz po latach, to fikcja.Nie wstyd Wam publicznie piexxxxić takie farmazony w trosce o artystów?A powinno.Amen.

Czy wytwórnia zdecyduje się odpowiedzieć na jego oświadczenie? "List otwarty do Artystów" odnośnie końca współpracy z TikTokiem znajdziecie poniżej.

Reklama

Oświadczenie TikToka ws. sporu z Universal Music Polska

W sieci dostępne jest również oficjalne stanowisko TikToka w sprawie decyzji Universal Music Group o wycofaniu utworów z platformy.

To smutne i rozczarowujące, że Universal Music Group przedłożyła własną chciwość ponad interesy swoich artystów i autorów piosenek. Abstrahując od fałszywej narracji i retoryki Universalu faktem jest, że firma zdecydowała się odejść od potężnego wsparcia platformy z ponad miliardem użytkowników, która służy jako bezpłatne narzędzie promocji i odkrywania ich talentów. TikTok był w stanie zakontraktować umowy z każdą inną wytwórnią i wydawcą, zachowując koncentrację na dobry artystów. Jest oczywiste, że egoistyczne działania Universalu nie leżą w najlepszym interesie muzyków, autorów piosenek i fanów
Reklama
Reklama
Reklama