Książę Filip nie żyje. Pałac Buckingham poinformował o jego śmierci 9 kwietnia. Małżonek Elżbiety II zmarł nad ranem, otoczony najbliższymi. Wielka Brytania jest pogrążona w żałobie, jeszcze tego samego dnia wszystkie maszty w kraju zostały opuszczone do połowy. Rodzina królewska także jeszcze w piątek poinformowała, że trwają przygotowania do organizacji pogrzebu. Książę Filip wyraził swoją wolę, dotyczącą pochówku, którą rodzina chce spełnić. Dodatkową trudność sprawia sytuacja pandemiczna. Na pogrzebie będzie więc tylko 30 osób!

Reklama

Pogrzeb Księcia Filipa data ceremonii i miejsce pochówku

Pogrzeb odbędzie się 17 kwietnia o godzinie 15.00. Ceremonia w całości odbędzie się na Zamku Windsor. Z uwagi na ograniczenia z powodu pandemii, w uroczystości weźmie udział zaledwie 30 osób. Na czele z Królową zjawią się jej dzieci z małżonkami i wnuki. Uroczystość powinna mieć charakter państwowy, jednak obostrzenia wykluczają taką możliwość.

Książę zostanie pochowany w kaplicy ks. Jerzego w zamku Windsor. Podano nawet szczegóły przebiegu ceremonii. W procesji za trumną będą szli bliscy Księcia Filipa z wyjątkiem Królowej Elżbiety II, która dotrze na miejsce oddzielnie. Uroczystość zostanie poprzedzona minutą ciszy w całym kraju. Następnie ceremonia, rozpocznie się w kaplicy. Uroczysty korowód odprowadzenia trumny będzie trwał zaledwie 8 minut.

Rodzina królewska apeluje, by Brytyjczycy nie gromadzili się pod zamkiem Windsor. Ceremonia będzie transmitowana w telewizji, więc zachęca się, by w ten sposób uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu Księcia Filipa.

Jak wyglądałaby uroczystość pogrzebowa Księcia Filipa gdyby nie było pandemii?

Zobacz także

Przez pandemię pogrzeb ma charakter prywatny, niepaństwowy. Gdyby uroczystość miała charakter państwowy, odbyłaby się w opactwie westminsterskim. Tam ciało zmarłego zostałoby odsłonięte, żeby poddani mogli oddać mu cześć. Na pogrzeb przybyłoby mnóstwo ważnych postaci ze świata polityki, wojska, a także członkowie zagranicznych rodzin królewskich czy przedstawiciele Wspólnoty Narodów. Ulicami Londynu przeszłaby procesja wojskowa.

Zobacz także: Książę Filip dla Elżbiety II zmienił wyznanie! Z czego jeszcze zrezygnował dla królowej?

Książę Filip nie chciał mieć państwowego pogrzebu. Zależało mu jednak, żeby uroczystość miała charakter wojskowy i prywatny.

East News

Trumna zostanie udekorowana sztandarem książęcym, czapką marynarską i mieczem na szczycie.

East News
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama