Książę Filip nie żyje, zmarł w wieku 99 lat. W tym roku skończyłby 100 lat. Informację o śmierci przekazał oficjalny komunikat z Windsoru. Mąż królowej Elżbiety II żył zawsze w cieniu swojej żony, dlatego nie wiemy o nim tak wiele jak o królowej. Poznajcie jego największe tajemnice.

Reklama

Zobacz także: Książę Filip nie żyje. Mąż królowej Elżbiety II miał 99 lat. Poznali się, gdy ona miała zaledwie 13 lat!

Tajemnice księcia Filipa

1. Książę Filip urodził się... na stole!

Niewielu o tym wie, ale książę pochodził z duńskiego rodu Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Urodził się… na stole w sali jadalnej w Grecji, na wyspie Korfu. Był najmłodszym dzieckiem księcia Andrzeja i księżnej Alicji Battenberg. Kiedy Filip miał zaledwie półtora roku, jego rodzina uciekła z kraju do Francji - po przegranej wojnie z Turcją. Matka Filipa wylądowała w szpitalu psychiatrycznym - kiedy z niego wyszła, zerwała kontakt z synem.

EastNews

2. Nieślubne dziecko księcia Filipa

Jakiś czas temu media obiegła plotka o tym, że książę Filip miał nieślubne dziecko. Filip słynął z tego, że w młodości lubił dobrze się zabawić, a o jego rzekomych romansach rozpisywały się media w całej Wielkiej Brytanii - ostatecznie nic nigdy mu nie udowodniono, choć plotek nie brakowało. Mówiło się, że ponoć sama Elżbieta II przyłapała go na zdradzie.

Książę miał przed wojną i podczas służby kilka romansów oraz wiele przelotnych znajomości w portach takich jak Melbourne i Sydney. Dziewczyny żądne znajomości z nim ustawiały się same w kolejce. Ciekawość, „jak to jest być z księciem”, bywa przemożna (jeszcze w XIX wieku Albert „Bertie”, syn Wiktorii, późniejszy Edward VII, pozwalał ją zaspokoić i bił w tej konkurencji rekordy olimpijskie). Od czasu do czasu na koniec zabawy Filip wskazywał dyskretnie na partnerkę, którą był zainteresowany, a potem gdzieś znikał. Wszystko odbywało się w absolutnej dyskrecji - pisał w swojej książce Marek Rybarczyk.

Rybarczyk poszedł o krok dalej i zasugerował w książce, że Filip miał nieślubne dziecko.

Zobacz także

Owocem podróży Filipa na antypody mogło być nawet… nieślubne potomstwo (...) - pisze wprost Rybarczyk powołując się na słowa damy bliskiej rodzinie królewskiej.

Barbara Cartland miała mówić:

Książę bynajmniej nie prowadził podczas wyjazdu żywota mnicha. (...) Wiem wszystko o jego córce w Melbourne, ale nie zamierzam zdradzać szczegółów - ale nie chciała ponoć więcej zdradzić.

Czy ta plotka o nieślubnym dziecku jest prawdziwa? Barbara Cartland nic więcej zdradzić nie chciała.

3. Elżbieta II i książę Filip nie spali w jednym łóżku

Elżbieta II i książę Filip nie dzielili już od jakiegoś czasu małżeńskiego łoża, co więcej każde z nich miało swoją sypialnię. Pamiętać jednak należy, że to nic szokującego dla Brytyjczyków, tak żyją klasy wyższe:

W Anglii wyższe klasy zawsze miały oddzielne sypialnie. Nie chcesz, by przeszkadzało Ci czyjeś chrapanie lub trącanie nogą. Jeśli masz ochotę, to dzielisz swój pokój. To wspaniale, gdy ma się wybór - wyznała Lasy Pamela Hicks królewskiej biografce Sally Bedell Smith.

Królowa Elżbieta i książę Filip

4. Elżbieta II i Filip myśleli o rozwodzie?

Brytyjskie media od jakiegoś czasu donosiły, że królowa Elżbieta II i jej mąż książę Filip żyli przez ostatnie lata w separacji! Jak do tego doszło? Plotki o tym, że małżeństwo żyje w separacji pojawiły się, kiedy Elżbieta II obchodziła 93. urodziny. Na oficjalnych obchodach zabrakło Filipa. Okazuje się, że od kiedy Filip był na emeryturze, dużo rzadziej widywał się z małżonką. Elżbieta II mieszka w pałacu Buckingham i codziennie wykonuje mnóstwo obowiązków związanych z byciem głową rodziny królewskiej. Z kolei książę Filip nie chciał siedzieć w głośnym Londynie i woli odpoczywać poza miastem.

Zobacz także: Filip wcale nie chciał poślubić Elżbiety! Wolał nocne kluby i... inne kobiety! Oto burzliwa historia ich związku

Niektórzy uważają, że już wtedy można było oficjalnie mówić o separacji, bo książę Filip pojawiał się w pałacu i u boku żony tylko podczas rodzinnych uroczystości takich jak święta czy wesela. Myślicie, że Elżbieta II i książę Filip byli wtedy małżeństwem już tylko na papierze?

EastNews
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama