Wszystko wskazuje na to, że pierwsi beneficjenci otrzymali już dofinansowania z Funduszu Wsparcia Kultury. Według medialnych doniesień nie są one jednak aż tak duże, jak pierwotnie zakładano. Przypomnijmy, że początkowo przyznano odszkodowania na łączną kwotę aż 400 mln złotych. A jak wygląda to teraz? Sprawdźcie szczegóły.

Reklama

Zobacz także: Bracia Golec - 1,8 mln, Bayer Full - 550 tys.! Tyle gwiazdy miały dostać od rządu: "To festiwal chciwości!"

Pierwsi beneficjenci otrzymali wsparcie finansowe z FWK

W połowie listopada media obiegła informacja, która wywołała mnóstwo kontrowersji. Mowa o gigantycznych odszkodowaniach dla gwiazd, przyznanych ze względu na pandemię koronawirusa. Wtedy też pojawił się komunikat, że Fundusz Wsparcia Kultury przeznacza 400 milionów złotych na wsparcie podmiotów z branży kulturalnej.

Wśród beneficjentów znaleźli się wówczas między innymi Sławomir Świerzyński z zespołu Bayer Full oraz jego żona (w sumie 550 tys. złotych), spółka Golec Fabryka zarządzana przez Pawła Golca (1,89 mln złotych), Beata Kozidrak i jej firma Beata Art Beata Pietras (750 tys), firma Bajm Andrzej Pietras (613 tys.), czy Kamil Bednarek (500 tys. złotych).

Po ogromnej krytyce podjęto decyzję o zmniejszeniu dopłat dla artystów. Jak poinformował portal Pudelek.pl, dotacje zostały obniżone o ok. 10 proc., a pierwsi beneficjenci kilka dni temu otrzymali dopłaty.

Zobacz także

Z kolei na stronie gov.pl możemy przeczytać nowy komunikat w tej sprawie. Tym razem jednak nie zdecydowano się ujawnić beneficjentów i dokładnych kwot, jakie zostały im przyznane.

„Znani i bogaci”, to głównie gwiazdy dużego formatu, czyli tak naprawdę przedsiębiorstwa, mające na utrzymaniu wiele osób (niekoniecznie zatrudnionych na etatach). Ponoszą oni różne koszty, w tym koszty sprzętu, są niejednokrotnie obciążeni wysokimi kredytami, leasingami i muszą utrzymać siedziby firmy. Wysokość dotacji zależała od spadku przychodów w porównaniu rok do roku oraz – oczywiście – od wnioskowanej kwoty. Aż 81 podmiotów otrzymało taką samą kwotę – 664 500 zł - czytamy na stronie gov.pl w zakładce kultura.

Specjalna komisja będzie czuwać, czy podmioty rozdysponowują środki finansowe uzyskane z Funduszu Wsparcia Kultury we właściwy sposób.

Ponadto na beneficjentach ciąży odpowiedzialność karna za fałszywe zeznania w sprawozdaniu finansowym. Dodatkowo powołana zostanie komisja badająca wyrywkowo rozdysponowanie środków wśród podmiotów – drobiazgowo skontrolowanych zostanie co najmniej 30 proc. podmiotów.

Pomimo obniżenia kwot dotacji, artyści i podmioty kulturalne i tak otrzymają duże odszkodowania. Zasłużenie?

EastNews

Wśród beneficjentów znalazła się między innymi Beata Kozidrak

East News

Duże wsparcie miał dodstać również Kamil Bednarek, jak jest teraz?

East News
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama