katedra Notre Dame została podpalona?
East News

W Paryżu trwa akcja ratunkowa katedry Notre Dame, która zaczęła płonąć po godzinie 18. Ogień błyskawicznie rozprzestrzenił się i strawił dach, który zawalił się do środka. Według doniesień, płonie teraz całe drewniane wnętrze i nie wiadomo czy uda się je uratować. Struktury katedry zostały naruszone, część rzeźb, obrazy, dzieła sztuki, słynne witraże zostały spalone. 

- Nie jesteśmy pewni, czy uda nam się powstrzymać ogień przy północnej dzwonnicy. Jeśli się zawali, mogą sobie państwo wyobrazić skalę zniszczenia - powiedział rzecznik paryskiej straży pożarnej.

TVN24 informuje, że obecnie zostały tylko same mury zewnętrzne. Poznajcie bliżej historię katedry Notre Dame poniżej. 

1/6
wnętrza katedry Notre Dame
East News

Katedra Notre Dame to jedna z najpopularniejszych budowli w Europie i jeden z najważniejszych symboli Paryża. Nazwa katedry tłumaczy się jako "Nasza Pani" i odnosi się do Matki Boskiej. Jej budowa trwała ponad 180 lat i odbywała się w latach 1163-1345. 

2/6
katedra Notre Dame wnętrze
East News

Katedra Notre Dame to oczywiście nie tylko wspaniała konstrukcja, która przetrwała wieki, ale także prawdziwe dzieło sztuki. W katedrze znajdowały się rzeźby, obrazy, witraże. Cała szerokość fasady katedry została podzielona na trzy portale, a środkowy z nich był najszerszy. To właśnie na nim wyrzeźbiono scenę Sądu Ostatecznego. Lewy portal został poświęcony Matce Boskiej i przedstawia sceny z jej życia. Prawy portal z kolei został poświęcony św. Annie. W katedrze znajdowała się także płaskorzeźba Matki Boskiej Tronującej z Dzieciątkiem.

3/6
katedra Notre Dame witraże
East News

Nad środkowym portalem umieszczono słynną 13-metrową rozetę, która rozświetlała wnętrze świątyni. W całej budowli znajdowało się wiele wspaniałych witraży. To właśnie one oddzielały od siebie pomieszczenia w katedrze. Pojawiły się także głosy, że w katedrze znajdowała się autentyczna korona cierniowa Chrystusa. Na razie nie wiadomo, czy udało się ją wynieść z płonącego budynku. 

 

4/6
katedra Notre Dame organy
East News

W katedrze znajdowały się także słynne wielkie organy, posiadające największą liczbę piszczałek na świecie, bo aż 7374.  Organy zostało stworzone aż przez 9 twórców. 

5/6
pożar katedry Notre Dame
East News

Katedra Notre Dame była w stanie pomieścić około 10 tys. osób naraz. Podczas jej budowy zakładano, że powinna pomieścić wszystkich ówczesnych mieszkańców Paryża. Na szczęście w czasie pożaru nikt nie ucierpiał. Udało się w porę ewakuować ludzi przebywających w katedrze i w jej okolicy.

6/6
katedra Notre Dame płonie
East News

Na razie nie są znane oficjalne przyczyny pożaru. Nie jest jednak tajemnicą, że jakiś czas temu zaczął się remont dachu katedry. Prawdopodobnie doszło więc do tragicznego wypadku, który był związany z remontem. Niestety, strażacy wciąż nie są w stanie ugasić pożaru i pojawią się głosy, że katedra zawali się i po nocy zostaną tylko jej ruiny.

Więcej na temat Katedra