Odsłonięcie pomnika
EastNews
1/9
Odsłonięcie pomnika
EastNews

 

W Warszawie na Placu Piłsudskiego odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 oraz odsłonięcia kamienia w miejscu, w którym stanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego w ramach ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy. 

 

Przyszedł ten dzień, na który czekaliśmy - dzień odsłonięcia pomnika. Zapytajmy jaki jest sens tych wydarzeń? Jaki jest sens tego pomnika, który jest kilkadziesiąt metrów stąd? Pomnika pamięci, pomnika godności... Spójrzmy na napis - tam jest 96 nazwisk, bez żadnych tytułów, bez funkcji, 96 osób Polek i Polaków, osób, które wybrały się do Katynia, by powstrzymać pamięć. I to już powód, żeby ten pomnik stanął, Gdyby to była jakaś miejscowa wycieczka, ludzi którzy nie są sławni, ten pomnik powinien tu stanąć. Powinien stanąć, bo jest wyrazem pamięci o ludziach, którzy chcieli uczynić coś ważnego, nie tylko w wymiarze osobistym, ale i narodowym. [...] - mówił ze sceny Jarosław Kaczyński, brat Lecha Kaczyńskiego. 

 

Zobacz: Andrzej Duda miał lecieć do Smoleńska! Prezydent przeżył dzięki swojej córce!

 

Uroczystość odsłonięcia pomnika rozpoczęła się od hymnu Polski. Udział w symbolicznym odsłonięciu wzięły rodziny ofiar tragedii, m.in. Marta Kaczyńska z córką. Następnie pomnik został poświęcony przez metropolitę warszawskiego, Kazimierza Nycza. 

 

Zobaczcie, jak wygląda pomnik oraz dowiedzcie się, jak wyglądały inne uroczystości związane z ósmą rocznicą katastrofy smoleńskiej.

 

Zobacz: „Poczułam się tak, jakby i moje życie się skończyło”. Marta Kaczyńska o śmierci rodziców

 

 

2/9
Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie - zdjęcia pomnika

 

Tak pomnik wyglądał przed jego odsłonięciem. Pomnik powstał dość szybko - pracowało przy nim kilkuset specjalistów:

Przy budowie pomnika ofiar tragedii smoleńskiej pracowało kilkuset specjalistów; powstał rekordowo szybko. Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków, część placu Piłsudskiego, którą przeznaczono na pomnik, została przebadana pod względem archeologicznym. W czasie wykopalisk znaleziono 72 elementy, m.in. ceramikę, szkło, kafle i kości zwierzęce, a wszystkie te znaleziska są datowane na XVII i XVIII wiek - powiedział PAP kierownik budowy Jacek Brzozowski.

 

Powierzchnia pomnika w rzucie to 14,5 m na 7,5 m.
 

3/9
Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010

 

Symboliczne odsłonięcie pomnika odbyło się z udziałem rodzin ofiar tragedii smoleńskiej, której pomogli harcerze. Pod pomnikiem zostały złożone wieńce - m.in. od rodzin ofiar, ale również prezydenta Andrzeja Dudy. Na miejscu na Placu Piłsudskiego pojawiły się prawdziwe tłumy. 

 

4/9
Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie

 

Uroczystości związane z ósmą rocznicą katastrofy smoleńskiej odbyły się w całej Polsce. Przed uroczystością na Placu Piłsudskiego, Andrzej Duda złożył wieńce w Świątyni Opatrzności Bożej na grobach ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, księdza Józefa Jońca, księdza Zdzisława Króla oraz księdza Andrzeja Kwaśnika, którzy zginęli 10 kwietnia.

 

5/9
Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010

Głos po odsłonięciu pomnika zabrał również Andrzej Duda:

 

To taki dzień słodko-gorzki. [...]  Ludzie muszą wiedzieć, że kto ginie w służbie publicznej, zostanie upamiętniony. Zginęli, bo byli razem zjednoczeni w przekonaniu o absolutnym obowiązku uczczenia pamięci, oddania hołdu polskim oficerom pomordowanym w Katyniu. Zginęli razem, jako reprezentacja naszej polskiej wspólnoty, bez podziału na barwy polityczne i inne przekonania. Byli połączeni tym, że są patriotami, że muszą utrwalić pamięć. [...] Wierzę w to, że ten monument wkrótce stanie się wielkim miejscem naszej wspólnoty - mówił Andrzej Duda. 

 

6/9
Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie - zdjęcia pomnika
7/9
Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie - zdjęcia pomnika
8/9
Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie
9/9
Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie - Agata i Andrzej Dudowie