Najstarszy syn królowej Elżbiety II po jej śmierci automatycznie został królem Wielkiej Brytanii. Jednak, aby tradycji stało się zadość, musi odbyć się również koronacja. Pałac Buckingham wydał oficjalne oświadczenie, w którym poinformowano o dacie ceremonii. Uroczystość ma się odbyć znacznie wcześniej, niż spekulowały media.

Reklama

Koronacja króla Karola III

W czasie pogrzebu Elżbiety II oczy całego świata skupione były na Wielkiej Brytanii, a poddani monarchini na kilka dni zatrzymali się w zadumie. Od jakiegoś czasu spekulowano, kiedy i w jakich okolicznościach odbędzie się koronacja następcy tronu. Okazuje się, że koronacja Karola III ma wyglądać zupełni inaczej niż ta Elżbiety II - ma być dużo skromniejsza, aby pokazać poddanym "uproszczony" model monarchii.

Pool AFP/Associated Press/East News

Zobacz także: Król Karol III ma nieślubnego syna? Mieli piłować mu zęby i zmienić kolor oczu! Pokazał list do Elżbiety II

Do tej pory media spekulowały, że koronacja Karola III odbędzie się 3 czerwca 2023 roku. Według komunikatu Pałacu Buckingham monarcha stanie się prawowitym władcą w sobotę 6 maja w Westminster Abbey. Razem z nim koronowana będzie również jego ukochana, królowa małżonka Camilla.

HENRY NICHOLLS/AFP/East News

Koronacja Elżbiety II, odbyła się 70 lat temu dokładnie 2 czerwca, dlatego pierwsze doniesienia mediów dotyczące daty koronacji jej syna wydawały się prawdopodobne. Król Karol III zdecydował się jednak na wcześniejszą datę. Jeszcze nie wiadomo, jak dokładnie będą wyglądały uroczystości. Pozostaje nam czekać na kolejne oficjalne komunikaty z Pałacu Buckingham.

Zobacz także
Reklama

Zobacz także: Pierwszy portret rodziny królewskiej po śmierci Elżbiety II. Uwagę zwraca gest Karola III

Jane Barlow/WPA Pool/Shutterstock/Rex Features/East News
Reklama
Reklama
Reklama