Pałac Buckingham przekazał informacje o śmierci królowej Elżbiety II. Na czym dokładnie polega Operacja London Bridge, która została wdrożona w życie tuż po odejściu brytyjskiej monarchini?

Reklama

Królowa Elżbieta II nie żyje. Co teraz będzie działo się w Wielkiej Brytanii?

Śmierć królowej Elżbiety II bez wątpienia jest końcem pewnej epoki. Jej odejście zgodnie z założeniami było utrzymywane w tajemnicy przed światem jeszcze przez kilka godzin. Wszystko przez skomplikowaną procedurę, która została zaplanowana już w latach 60. XX wieku. O tym, że królowa Elżbieta II nie żyje jako pierwszy spoza członków rodziny królewskiej dowiedział się Edward Young, prywatny sekretarz monarchini. Następnie smutną wiadomość skierował do aktualnie urzędującego premiera, czyli niedawno mianowanej Liz Truss, w krótkim zaszyfrowanym komunikacie: "The London Bridge is down" (Most Londyński runął - tłum. red.). Wówczas premierka wprowadziła w życie tzw. Operację London Bridge. Potrwała ona piętnaście minut - w tym czasie rządy państw, w których królowa była głową, zostały poinformowane o jej śmierci.

East News Tim Rooke / Shutterstock

Kolejno wiadomość została przekazana pozostałym państwom członkowskim Wspólnoty Narodów. Zaraz potem na bramie Pałacu Buckingham została wywieszona tablica z informacją o śmierci królowej Elżbiety II, a na najważniejszych budynkach w kraju - posiadłościach królowej oraz budynku Whitehall (tam siedzibę ma angielski rząd) - zostały opuszczone flagi. Przewiduje się, że wykonanie tego punktu scenariusza zajęło 10 minut. Jednocześnie informacja o śmierci monarchini została przekazana brytyjskim mediom. Wszystkie programy w stacji BBC zostały zatrzymane, a telewizja aż do dnia pogrzebu Elżbiety II będzie emitować programy newsowe i filmy dokumentalne na cześć królowej.

East News

Zobacz także: Pałac Buckingham wydał drugi komunikat! Wystawiono tabliczkę

Podczas gdy cały świat oswaja się z myślą, że monarchini nie żyje, książę Karol natychmiast został okrzyknięty królem. Jego żona, zgodnie z wolą Elżbiety II, królową małżonką. I choć na koronację Karol będzie musiał trochę poczekać, to oficjalnie będzie pełnił funkcję nowego monarchy od chwili śmierci matki.

Zobacz także

Następnego dnia po śmierci królowej trumna z jej ciałem zostanie przewieziona do Pałacu Buckingham, gdzie rodzina będzie mogła się z nią pożegnać. Kolejno trumna zostanie przeniesiona do Westminister Hall, gdzie przez kilka dni fani brytyjskiej rodziny królewskiej będą mogli oddawać jej hołd.

Rex Features/East News

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Po upływie dziesięciu dni od śmierci, ciało królowej zostanie przeniesione do Opactwa Westministerskiego, gdzie odbędzie się państwowy pogrzeb Elżbiety II. W pogrzebie wezmą udział urzędnicy państwowi z całego świata. W południe w całym kraju zapanuje dwuminutowa cisza. Kondukt żałobny najpierw przejdzie Londyn oraz Windsor. Końcowa ceremonia z uroczystym nabożeństwem ku pamięci monarchini odbędzie się w kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor, a królowa zostanie pochowana w zamkowej kaplicy Króla Jerzego VI.

Steve Parsons/Press Association/East News

Zobacz także:

Reklama

Tekst Gabrieli Czerneckiej

Reklama
Reklama
Reklama