Party Stories
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Zakaz sprzedaży alkoholu przez koronawirusa w Polsce?
East News
Newsy

Koronawirus. Są nowe rozporządzenia: nowe godziny dla seniorów i brak obowiązku noszenia maseczki w lasach!

Koronawirus. Są nowe rozporządzenia: nowe godziny dla seniorów i brak obowiązku noszenia maseczki w lasach!

Uwaga! W niedzielę poznaliśmy nowe zmiany w rozporządzeniach w związku z pandemią koronawirusa w Polsce. Obowiązują one od poniedziałku, 20 kwietnia 2020 roku. Najważniejsze zmiany, o których musisz wiedzieć, dotyczą godzin dla seniorów, oraz noszenia maseczek. Znajdziesz je poniżej.

Zobacz także: Kiedy powrót do szkół? Wicepremier zapowiada: W tym roku uczniowie raczej nie wrócą!

Natalia Kukulska szczerze o nauczaniu zdalnym w dobie pandemii koronawirusa "Moja córka marzy o powrocie do szkoły"

Oto najważniejsze zmiany

1. Po pierwsze, godziny dla seniorów (godz. 10-12) będą obowiązywały tylko w dni robocze. Przypomnijmy, senior to osoba po 65. roku życia.

2. Druga zmiana dotyczy korzystania z lasów. Od poniedziałku możesz udać się do lasu w celach rekreacyjnych. W lesie nie będziesz miał obowiązku zakrywania twarzy (ale uwaga! Wciąż trzeba mieć maseczkę np. na parkingu przed wejściem do lasu).

3. Maseczek nie musisz również nosić w domach dziecka czy na terenie ogródków działkowych.

Zobacz także: Minister Zdrowia o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek: "Jak będzie szczepionka"!

Przypomnijmy, że zgodnie z wcześniejszymi rozporządzeniami, twarzy nie muszą także zakrywać osoby odprawiające obrzędy religijne, a także kierowcy komunikacji publicznej, którzy są oddzieleni od pasażerów specjalną osłoną (np. w postaci dodatkowej szyby). Zakrywanie twarzy nie obowiązuje również dzieci do lat 4 oraz kierowców, którzy przemieszczają się samochodami w pojedynkę lub z osobami, z którymi mieszkają.

Przypomnijmy jeszcze raz, zapisy wchodzą w życie od poniedziałku 20 kwietnia.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Nowe informacje w sprawie powrotu uczniów do szkół. Ważny komentarz ministra

Maseczki nie będziesz musiał zakładać w lesie.

East News

Pamiętaj o tym, żeby mieć ze sobą zawsze żel antybakteryjny.

Ile kosztuje żel antybakteryjny w Biedronce?
Screen ze strony Biedronki

 

Kinga Rusin maseczka ochronna
Newsy
Maseczki - do kiedy będziemy musieli je nosić? Wyciekł plan rządu
Maseczki - do kiedy będziemy musieli je nosić? Wyciekł plan rządu

Masz już dość noszenia maseczki? Już niebawem rząd przedstawi datę zmiany przepisów dotyczących ich noszenia w przestrzeni publicznej. Jak podaje money.pl, maseczki trzeba będzie nadal nosić w komunikacji miejskiej i zamkniętych przestrzeniach, ale za to nie będziesz musiał jej zakładać na świeżym powietrzu. Szczegóły miały zostać podane we wtorek 26 maja , jednak jak do tej pory rząd nie zajął oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Czekamy na potwierdzenie tych informacji i podanej konkretnej daty. Nieoficjalnie mówi się o dniu 1 czerwca (przyszły poniedziałek). Podkreślmy jednak, że ta data nie została jeszcze potwierdzona. Ostateczne wejście w życie nowych przepisów uzależnione jest od wzrostu liczby nowych zakażeń w Polsce. Jeżeli liczba zakażeń koronawirusem będzie się utrzymywać na stałym poziomie, wówczas zniesienie obowiązku noszenia maseczki ochronnej praktycznie wszędzie zostanie wprowadzone w życie szybciej. Zobacz także:   Edyta Górniak wyzywa ministra zdrowia do publicznej debaty! "Może zmieni Pan zdanie tak jak w temacie maseczek" Jak podaje serwis money.pl, Kancelaria Prezesa Ministrów w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia analizowała kilka wariantów luzowania przepisów dotyczących maseczek. W tym momencie jedno jest pewne - opcja całkowitego zniesienia obowiązku noszenia maseczek nie jest brana pod uwagę. Zobacz także:   Rząd znosi kolejne ograniczenia: wiadomo już, co z weselami! Co zapowiedział minister Szumowski? Gdzie i kiedy będę musiał zakładać maseczkę? W skrócie, kiedy będziesz wychodzić na spacer np. do parku czy na ulicę, maseczki nie będziesz musiał nosić. Kiedy będziesz chciał wejść do sklepu, galerii handlowej, kościoła czy autobusu lub taksówki - wtedy maseczka będzie już obowiązkowa. Zobacz także: ...

Czy w kościele obowiązują maseczki?
EastNews
Newsy
Czy w kościele obowiązują maseczki? Wyjaśniamy!
Czy wchodząc do kościoła, muszę mieć na twarzy maseczkę? Czy to obowiązkowe?

Czy wchodząc do kościoła, muszę mieć na twarzy maseczkę? Czy to obowiązkowe? To pytanie pojawia się wielokrotnie w dyskusjach w sieci w związku z pandemią koronawirusa w Polsce . Przypomnijmy, od czwartku, 16 kwietnia w życie wszedł przepis, który nakazuje w miejscach publicznych zasłanianie ust i nosów. Uwaga! Ten przepis obowiązuje również w kościele. Kościół jest miejscem publicznym, dlatego  będąc w kościele na przykład podczas mszy czy nabożeństwa, musisz mieć nałożoną maseczkę lub inną osłonę twarzy. Ile osób może być w kościele? Od poniedziałku, 20 kwietnia w miejscach kultu religijnego, obowiązują nowe zasady dotyczące liczby osób przebywającym w danym miejscu - jest to 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Jakie kary za brak maseczki? Co grozi ci, jeśli w miejscu publicznym nie będziesz mieć założonej maseczki? Za nieosłonięcie twarzy grozi policyjny mandat, kara sądowa lub kara administracyjna od sanepidu. Za niezasłanianie nosa i ust lub inne naruszenia reżimu antywirusowego grozi: do 500 zł mandatu, a przy zbiegu wykroczeń do 1.000 zł; do 5.000 zł grzywny sądowej, np. gdy ktoś nie przyjmie mandatu; do 30.000 zł kary administracyjnej sanepidu; do roku więzienia, gdy osoba z potwierdzonym zakażeniem oddali się z miejsca, w którym ma przebywać. Zobacz także:  W tym kraju pokonali koronawirusa! Jakie procedury im w tym pomogły? Niektóre są stosowane w Polsce! A wy nosicie maseczki cały czas?    

East News
Newsy
Rząd wprowadza obowiązek zakrywania nosa i ust! Sprawdź od kiedy i gdzie możesz kupić maseczki
Noszenie maseczek jest obowiązkowe! W jakich marketach można je kupić?

W związku z szybko narastającą liczbą osób zakażonych koronawirusem w Polsce rząd wprowadza kolejne zmiany i obostrzenia przed świętami wielkanocnymi. Jednym z nich jest nakaz zakrywania nosa i ust dla wszystkich przebywających w przestrzeni publicznej. Do tej pory w Polsce nie było takiego obowiązku, mimo że w wielu krajach był on wprowadzany już na dużo wcześniejszym etapie walki z koronawirusem. Jak poinformował minister zdrowia, obowiązek ten  wejdzie w życie dopiero po świętach - od czwartku 16 kwietnia . Do tego czasu każdy powinien zdążyć kupić maseczki ochronne lub je samodzielnie uszyć . W ostateczności usta i nos można zakrywać hustą. Noszenie maseczek w Polsce jest obowiązkowe! Do tej pory zdania specjalistów na temat obowiązku noszenia maseczek ochronnych były mocno podzielone. Sam Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski, podkreślał, że najważniejsze jest przede wszystkim mycie i dezynfekowanie rąk, a noszenie maseczek przez osoby zdrowe nie jest koniecznością. Teraz najwyraźniej pojawił się zwrot w tej sprawie i rząd wprowadził obowiązek zakrywania ust i nosa (noszenia maseczek ochronnych) dla wszystkich. Od przyszłego czwartku, 16 kwietnia będzie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.  W jakich marketach można kupić maseczki ochronne i ile kosztują? Maseczki ochronne są już dostępne na rynku. Za maseczkę jednorazową zapłacimy w aptekach między 6,50 a 25 zł. Dostępne są też maseczki wielorazowe, które powinny być wyprane po każdym użyciu i ich koszt zaczyna się od 8 zł. Maseczki ochronne kupimy też w popularnych dyskontach, np. w Biedronce dostaniemy je w trzypaku. Za takie opakowanie zapłacimy 14,99 zł. W sieci jest też mnóstwo pomysłów na to, jak można samodzielnie zrobić maseczkę ochronną z produktów, które każdy z nas ma w domu....

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner