East News

Minister Zdrowia o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek: "Jak będzie szczepionka"!

East News

Podczas konferencji prasowej, na której premier Mateusz Morawiecki zaprezentował plan znoszenia obostrzeń,  wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa, minister zdrowia Łukasz Szumowski odpowiedział na pytanie dotyczące zniesienia nakazu noszenia maseczek. Okazuje się, że nie nastąpi to szybko. Co więcej, stan epidemii może potrwać nawet przez rok lub dwa! 

Musimy nauczyć się żyć z epidemią przez najbliższy czas. Przez najbliższy rok, albo nawet dwa. Jedyną datą, która jest pewna to pojawienie się szczepionki i leków. (...) Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii. Powrót do pełnej normalności będzie, kiedy zniknie epidemia.

Od dziś (16 kwietnia) w całej Polsce obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej. Podczas konferencji dotyczącej znoszenia obostrzeń padło pytanie, kiedy ten obowiązek może zostać anulowany i Minister Zdrowia powiedział wprost:

Jak będzie szczepionka - powiedział zdecydowanie Szumowski.

Od czego uzależnione jest znoszenie kolejnych obostrzeń?

Zdejmowanie kolejnych obostrzeń zgodnie z zaprezentowanymi etapami będzie uzależnione od ilości zarażeń koronawirusem, liczby wolnych respiratorów i łóżek w szpitalach. 

Przejście z jednego etapu do drugiego będzie zależało od ilości osób zarażonych koronawirusem. Specjalnie nie wpisaliśmy dat, odstępy między etapami mogą być tygodniowe, albo nawet trzytygodniowe. Nie wolno nam doprowadzić do sytuacji, że funkcjonowanie w kraju będzie złe. W perspektywie roku czy półtora musimy zachować zasady bezpieczeństwa. Pewne poluzowania zaczną obowiązywać od poniedziałku. Używajmy ich z rozsądkiem! Cały czas powinniśmy się maksymalnie izolować! - dodał Minister Zdrowia. 

Łukasz Szumowski dodał też, że wszyscy muszą nauczyć się żyć w czasie epidemii, która może potrwać nawet rok. Wyliczył sześć punktów, które powinniśmy na stałe wdrożyć w nasze życie:

1. maseczki, 2. dezynfekcja, 3.dystans 4. opieka nad starszymi 5. kwarantanna, izolacja 6. praca zdalna na tyle, na ile jest możliwa.

Zobacz także: Od dziś obowiązek noszenia maseczek! Ale w niektórych sytuacjach będziemy MUSIELI je zdjąć! Kiedy?

Jaka kara za brak maseczki ochronnej przeciw koronawirusowi?

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował plan wychodzenia z obostrzeń. 

Szpital, walka z koronawirusem
East News

 

 

Więcej na temat koronawirus
Przeładuj

Doda o karierze Viki Gabor i Roksany Węgiel. Która z młodych artystek ma szansę na karierę zagraniczną?

zobacz 01:31