Premier Mateusz Morawiecki
East News
Newsy

Zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i restauracje otwarte! Uczniowie wrócą do szkół, zobaczcie którzy

Zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i restauracje otwarte! Uczniowie wrócą do szkół, zobaczcie którzy

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Co dokładnie zostanie odmrożone - czy zdejmowanie obostrzeń obejmie, zgodnie z zapowiedziami, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Czy już w najbliższych dniach otworzą się restauracje? Zobaczcie szczegóły dzisiejszej konferencji. Co zapowiedział Mateusz Morawiecki?

Tak jak te tygodnie za nami nauczyły nas żyć z koronawirusem, tygodnie przed nami mają nam umożliwić powrót do życia gospodarczego - mówił premier.

Zobacz także: Kiedy wszystkie dzieci wrócą do szkoły? Padła wstępna data!

Natalia Kukulska szczerze o nauczaniu zdalnym w dobie pandemii koronawirusa "Moja córka marzy o powrocie do szkoły"

Premier Morawiecki o otwarciu fryzjerów i restauracji

Po długim weekendzie wszedł w życie 2. etap odmrażania gospodarki - od poniedziałku 4 maja zdjęto szereg ograniczeń związanych z koronawirusem - m.in. działalność wznowiły hotele, szybciej niż zapowiadano otwarte zostały galerie handlowe (miały zostać otwarte w 3. etapie). Nie zdecydowano się wówczas jednak - wbrew oczekiwaniom branży - na otwarcie zakładów fryzjerskich, salonów kosmetycznych, czy restauracji. Od kilku dni spekulowano, że mają one ruszyć od 18 maja.

Dziś do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki. Co powiedział?

Jak mówił premier, poza woj. śląskim, liczba zakażeń jest niewielka. Dlatego rząd przedstawia trzeci etap odmrażania.

Od 18 maja:

- Otwarte zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne w rygorze sanitarnym zapewniającym bezpieczeństwo.

- Możliwa będzie działalność restauracji, kawiarni i barów - też z utrzymaniem reżimu sanitarnego w środku i na zewnątrz. To min 2 m między stolikami, limit 4 mkw na jedną osobę, dezynfekcja stolików. Ważne! Gość będzie mógł zjeść posiłek zarówno na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym.

- Zwiększenie limitu pasażerów w środkach transportu publicznego. 

- Już od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

- Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób plus 2 trenerów; na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – maksymalnie 22 osoby plus 4 trenerów.

- Wznowienie zajęć na uczelniach artystycznych.

- Wznowienie zajęć praktycznych w szkołach policealnych.

Od 25 maja

- Klasy 1-3 szkół podstawowych opieka nad dziećmi. Będą to zajęcia opiekuńcze.

- Konsultacje z nauczycielami dla maturzystów i ósmoklasistów.

Od 1 czerwca

- Konsultacje z nauczycielami dla wszystkich uczniów.

Uwaga! Dodatkowo, jak wynika ze strony gov.pl, od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna!

Dziennikarze zapytali ministra zdrowia co ze zorganizowanymi wyjazdami letnimi dla dzieci i młodzieży?

- Potrzebujemy mieć pewność, że paramatry epidemiczne spadaja. Wtedy możemy podjąć decyzję w tej sprawie. To możemy przekazać w najbliższym tygodniu czy dwóch - mówił Łukasz Szumowski.

A co z podróżami zagranicznymi?

Granice są utrzymywane w takim samym reżimie do 12 czerwca, ogłosimy co dalej - mówił premier.

Co ze spotkaniami towarzyskimi, czy są dopuszczalne?

- Jeżeli spotkania są z pewnym dystansem, jeżeli osoby nie są zarażone, nie są też narażone na poważne powikłania. Przy zdrowym rozsądku, przy zachowaniu tego dystansu - zalecał minister zdrowia.

Co z organizacją wesel?

Pozwólmy ruszyć sektorowi gastronomicznemu, zanim pozowlimy ruszyć z imprezami jak wesela. Dajmy sobie trochę czasu, zobaczmy jak to funkcjonuje - mówił Szumowski.

Premier zapowiedział również, że nie zamierza zamykać woj. śląskiego w związku z dużą liczbą nowych przypadków, które tam się odnotowuje. Przy okazji podziękował górnikom.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce: Szczyt epidemii dopiero przed nami? Jest komentarz ministra zdrowia! 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział znoszenie kolejnych obostrzeń:

Premier Mateusz Morawiecki
East News

Szkoła klasa lekcje koronawirus
EastNews
Newsy
Już 25 maja pierwsi uczniowie wrócą do szkół! Którzy i na jakich zasadach? 
Już w maju uczniowie klas 1-3 będą mogły wrócić do szkoły!

Premier Mateusz Morawiecki poinformował podczas konferencji prasowej o kolejnym etapie odmrażania gospodarki. Od 18 maja swoją działalność wznowią zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz restauracje . Z kolei od 25 maja w szkołach będą świadczone zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne dla uczniów z klas 1-3. Jak podkreślił premier rodzice decydują, czy chcą skorzystać z takiej opieki. Dla tych, którzy nie zdecydują się na tę formę nadal dostępny będzie zasiłek opiekuńczy nawet po 24 maja: W klasach od 1 do 3 zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne. To rodzice w przypadku dzieci decydują czy skorzystają z tej opieki. Nadal utrzymany jest zasiłek opiekuńczy - powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.  Na jakich zasadach będą prowadzone zajęcia? Kto wróci do szkół? Minister edukacji, Dariusz Piontkowski poinformował, że zajęcia w klasach 1-3 będą wyglądały podobnie jak te wprowadzone w przedszkolach. To oznacza, że w szkołach będą świadczone przede wszystkim zajęcia opiekuńcze, a w miarę możliwości ma być realizowana również podstawa dydaktyczna: Rodzice, którzy mają młodsze dzieci, aby miały możliwość posłać dzieci do szkoły. (...) Częściowo będzie realizowana podstawa dydaktyczna, tam gdzie jest to możliwe. Dariusz Piontkowski zapowiedział również, że od 18 maja będą się odbywać również zajęcia praktyczne w szkołach policealnych oraz placówkach rehabilitacyjno–dydaktycznych: Od 18 maja umożliwimy odbycie zajęć praktycznych dla słuchaczy w szkołach policealnych. (...) oraz odbywania indywidualnych zajęć rehabilitacyjno-dydaktycznych. - powiedział minister edukacji. Konsultacje w szkołach dla dzieci! Od 18 maja rząd wprowadza też konsultacje w szkołach z nauczycielami dla uczniów najstarszych klas. Z kolei od 1...

East News
Newsy
Jest data II etapu odmrażania gospodarki! Galerie handlowe, hotele i przedszkola będą otwarte! [AKTUALIZACJA]
Premier Mateusz Morawiecki podał datę i zakres wprowadzenia II etapu znoszenia obostrzeń.

Premiera Mateusz Morawiecki podał datę i zakres wprowadzenia II etapu odmrażania gospodarki i znoszenia obostrzeń, które zostały wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Jakie restrykcje znikną już w najbliższym czasie? Pojawiło się sporo nowych szczegółów. Zobaczcie poniżej: Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy zasad dystansowania społecznego. W domu wychodzimy do pracy, po zakupy i w życiowo niezbędnych sprawach. Trzymajmy się w tych sprawach - przestrzegał w środę premier. Zobacz także:  Kiedy odmrożenie gospodarki? Minister rozwoju podała wstępny termin! "Pojawią się kolejne poluzowania" Premier o szczegółach odmrażania gospodarki Polski Rząd zdecydował się podzielić odmrożenie gospodarki na cztery etapy. Pierwszy z nich został wprowadzony w życie już 20 kwietnia. Wtedy też została zwiększona liczba osób przebywających w sklepach czy kościołach, otwarto parki i lasy.  W środę 29 kwietnia premier Mateusz Morawiecki poinformował o wdrożeniu II etapu odmrażania gospodarki. To bardzo ważne wiadomości m.in. dla handlu i  branży turystycznej. Jakie inne obostrzenia zostaną zniesione w najbliższym czasie?  Szczegóły II etapu odmrażania gospodarki  Jak ogłosił premier Mateusz Morawiecki: Od 6 maja  - możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli Od 4 maja (po przerwie majowej) - otwieranie hoteli i miejsc noclegowych. Ograniczona pozostanie działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych (siłownie, sale pobytu, baseny) - otwarcie galerii handlowych , ale w reżimie obostrzeń - na 15 mkw może przebywać jeden klient, jedna osoba.  - możliwe będą zabiegi rehabilitacyjne . - otwarte zostaną instytucje kultury. Co z kolejnymi etapami? Bardzo...

Minister Łukasz Szumowski i premier Mateusz Morawiecki na ekranach
East News
Newsy
Jutro konkretna data kolejnego etapu odmrażania gospodarki! Które obostrzenia znikną?
Jutro konkretna data kolejnego etapu odmrażania gospodarki! Które obostrzenia znikną?

Mimo wcześniejszych zapowiedzi nie dzisiaj, a jutro mamy poznać szczegóły dalszego odmrażania gospodarki. Na informację rządu czekają tysiące pracowników i właścicieli biznesów, którzy w wyniku ograniczeń związanych z koronawirusem stanęli przed widmem poważnych strat, czy nawet bankructwa. Co ogłosi w środę premier Mateusz Morawiecki? Czy tym razem będzie mowa o otwarciu handlu, punktów usługowych czy np. hoteli? Rąbka tajemnicy uchylił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak mówił, padnie konkretna data! Zobaczcie szczegóły. Zobacz także:   Kiedy odmrożenie gospodarki? Minister rozwoju podała wstępny termin! Data następnego etapu odmrażania gospodarki Jak zdradził w programie "Koronawirus" na wp.pl minister, na konferencji poznamy szczegóły odmrażania gospodarki.  - Tak, tematy związane z handlem na pewno, z szeroko pojętą gospodarką, tak jak obiecywaliśmy. Po pierwszych danych, które spłynęły dzisiaj będziemy wiedzieli, że kolejne nasze działania nie spowodowały gwałtownego wzrostu, więc możemy przejść do kolejnych - mówił w wp.pl Łukasz Szumowski. Jak mówił, rząd chce żeby gospodarka coraz szybciej działała, ale w reżimie sanitarnym. Co ze sklepami i galeriami handlowymi? - Pamiętajmy, że i sklepy i galerie mają różne funkcje, szczególnie te duże formy handlowe. Na pewno chcemy, by to się odbywało w sposób ostrożny i pod kontrolą. Jak zapowiedział na konferencji poznamy datę zdejmowania kolejnych ograniczeń. Jutro poznamy datę, to mogę zdradzić - zapowiedział Szumowski w wp.pl.  Ale nie wszystkich trzech pozostałych etapów, a tylko kolejnego. Zobacz także:   Kiedy szczyt zachorowań na koronawirusa w Polsce? Minister Szumowski podał nowy termin!  Konferencja...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner