Party Stories
Wielkanocny stół
EastNews
Newsy

Czy mogę odwiedzić rodzinę w Wielkanoc? Czy policja może ci wlepić mandat? Jak duży?

Czy w związku z pandemią koronawirusa mogę odwiedzić moją rodzinę Wielkanoc, żeby zjeść na przykład razem świąteczny obiad? Czy policja może mnie zatrzymać i może za to wlepić mi mandat?

Czy mogę odwiedzić moją rodzinę Wielkanoc, żeby zjeść na przykład razem świąteczny obiad? Czy policja może mnie zatrzymać i może za to wlepić mi mandat? To jedno z najczęściej zadawanych pytań w internecie w ostatnich dniach, po ogłoszeniu zaostrzeń przepisów w związku z pandemią koronawirusa w Polsce. My postanowiliśmy na nie odpowiedzieć. Co może ci grozić, jeśli złapie cię policja? Jak wysokie mogą być kary?

Zobacz także: Co grozi za wyjazd na Wielkanoc? Kary mogą być naprawdę surowe! Jak będzie reagować policja?

Natalia Kukulska szczerze o nauczaniu zdalnym w dobie pandemii koronawirusa "Moja córka marzy o powrocie do szkoły"

Kiedy można się przemieszczać? 

Jest kilka sytuacji, kiedy możesz się przemieszczać. Oto one:

- Kiedy jedziesz do pracy i kiedy z niej wracasz, możesz oczywiście się przemieszczać.
Kiedy jesteś wolontariuszem na rzecz walki z koronawirusem (czyli np. udzielasz pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu), wtedy również możesz się przemieszczać.
- Możesz również się przemieszczać, kiedy musisz np. zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, musisz iść do lekarza czy zapewnić opiekę nad osobami bliskimi, które jej potrzebują.
- Czwarty wymieniony powód to wykonywanie czynności związanych z realizacją zadań określonych w ustawie prawo łowieckie i ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz zakupu towarów i usług z nimi związanych.

Przypominamy również, że poza dom nie mogą wychodzić bez opieki osoby poniżej 18. roku życia. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy i tylko w określonych przypadkach.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Galerie handlowe i salony fryzjerskiej będą otwarte! Znamy daty i wstępny plan rządu

Wśród wyżej wymienionych punktów nie ma świątecznych odwiedzin rodziny, co świadczy o tym, że w Wielkanoc nie możesz odwiedzać rodziny. Kary mogą wynosić od 5 tys. złotych do nawet 30 tys. złotych. Oczywiście o tym, czy dostaniesz mandat czy nie, zdecyduje policja po tym jak usłyszy, jaki jest powód twojego przemieszczania się.

Dodajmy, że rozporządzenie z 31 marca 2020 w § 14 zakazuje nam „imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem spotkań danej osoby z jej osobami najbliższymi […] lub z osobami najbliższymi osobie, z którą pozostaje we wspólnym pożyciu".

Osoby najbliższe definiuje art. 115 § 11 kodeksu karnego. Są to:

  • małżonek;
  • wstępny (czyli np. matka, dziadek, prababka, itd.);
  • zstępny (czyli dziecko, wnuk, prawnuk, itd.);
  • rodzeństwo;
  • powinowaty w tym samym stopniu (czyli np. teściowa, szwagier);
  • osoba pozostająca w stosunku przysposobienia (dziecko lub rodzic adopcyjny);
  • osoba pozostająca we wspólnym pożyciu (w tym także partner tej samej płci).

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Już za 10 dni liczba zachorowań będzie maleć?! Ekspert zdradził, do kiedy potrwa kwarantanna

Mimo wszystko chcesz odwiedzić rodzinę w Wielkanoc? My radzimy - lepiej zadzwoń do swoich bliskich albo umów się z nimi na wideokonferencję. To trudny czas dla nas wszystkich. Pamiętaj jednak o bezpieczeństwie i zdrowiu tych, których kochasz! Dzięki temu, że zostaniesz w domu, szybciej będziemy mogli wrócić do normalnego życia.

Kontrole policji w związku z koronawirusem
East News

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Kontrole policji w związku z koronawirusem
East News
Newsy
Co grozi za wyjazd na Wielkanoc? Kary mogą być naprawdę surowe! Jak będzie reagować policja?

Czy możemy wyjechać do rodziny na Wielkanoc? Premier, minister zdrowia, a za nimi wielu lekarzy i pracowników służby zdrowia apeluje: w tym roku na Wielkanoc zostańcie w domu! W ten sposób pomagacie walczyć z epidemią koronawirusa. W ostatni czwartek rząd ogłosił kolejne obostrzenia. Również te dotyczące przemieszczania się. Jak doprecyzowuje rządowy portal gov.pl, dotyczą one przemieszczania się, podróżowania, przebywania w miejscach publicznych. Zgodnie z nimi, wyjścia z domu powinno się ograniczyć do absolutnego minimum.  Zobacz także:  Koronawirus w Polsce. Galerie handlowe i salony fryzjerskiej będą otwarte! Znamy daty i wstępny plan rządu Kiedy można się przemieszczać?  - Oczywiście jest to dopuszczalne w przypadku dojazdu do pracy i powrotu z niej (a także zakupów związanych z działalnością zawodową), - Rządowy portal wymienia też  wolontariat na rzecz walki z koronawirusem (czyli np. pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu), - a także załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (tu portal wymienia niezbędne zakupy , wykupienie lekarstw, wizytę u lekarza, czy opiekę nad osobami bliskimi), - czwarty powód wymieniony przez rząd to wykonywanie czynności związanych z realizacją zadań określonych w ustawie prawo łowieckie i ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz zakupu towarów i usług z nimi związanych. Ograniczenie w poruszaniu obowiązuje do 19 kwietnia. Co grozi za przemieszczanie się bez ważnego powodu? Kary za nieprzestrzeganie tych mogą być surowe. Grozi nam mandat, albo kara - jak piszą media, w niektórych wypadkach w wysokości od 5 tys. złotych do nawet 30 tys. złotych. O tym, że tak surowe kary są już wymierzane "w rażących...

Rząd wprowadza zakaz wychodzenia z domów. Co to oznacza?
East News
Newsy
Koronawirus w Polsce. Wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się. Co to oznacza w praktyce? 
Wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się. Czy będzie można chodzić do sklepu? Co oznacza zakaz przemieszczania się? Nowe wytyczne.

Polski rząd wprowadza kolejne obostrzenia w sprawie koronawirusa. Obejmuje to również zakaz wychodzenia z domu oraz przemieszczania się. Nowe zasady obowiązują od dzisiaj do 11 kwietnia. Co to oznacza dla nas w praktyce?  Zobacz także:  Polski rząd wprowadza kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa! Zakaz wychodzenia z domu! Koronawirus w Polsce. Zakaz wychodzenia z domu. Co to oznacza? Zakaz wychodzenia z domu to kolejne drastyczne obostrzenie wprowadzone przez polski rząd. Nie oznacza to bowiem, że nie będziemy mogli wychodzić w ogóle. Są sytuacje, w których ten zakaz nie obowiązuje:  Zostań w domu - wprowadzamy praktycznie w życiu. Będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza potrzebnymi sytuacjami - kiedy idziemy do pracy, sklepu, lekarza.  - powiedział minister Łukasz Szumowski. Zakaz dotyczy także gromadzenia się w miejscach publicznych takich jak parki czy place zabaw. Właściciele psów będą mogli wyprowadzać je na spacer.  Oczywiście rozumiemy takie rzeczy jak wychodzenie z psem, ale prosimy o brak gromadzenia się w parkach czy placach zabaw. Wydaję mi się, że jesteśmy w stanie tyle dać innym służbom, które się nami opiekują Wprowadzono również zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób. Co z pomocą osobom starszym oraz najbliższym? Czy będziemy mogli odwiedzać rodzinę?  Zakaz nie obejmuje pomocy najbliższym. Pomoc osobom starszym i najbliższym jest dozwolona. Wszyscy rozumiemy, jaka jest intencja wprowadzenie tych reguł. Mam nadzieję, że wiele osób będzie reagowało na zachowanie sprzeczne. [...] Za gromadzenia będą kary w postaci mandatów do 5000 zł. Kontrolę nad nowymi ograniczeniami będzie sprawowała policja:  Policja będzie sprawdzać, czy Polacy przestrzegają zakazu: Policja...

Maseczki ochronne przeciwko koronawirusowi. Kto i kiedy musi je nosić?
Newsy
Czy w samochodzie musisz nosić maseczkę ochronną? Co grozi za jej brak? Ta odpowiedź cię zaskoczy 
Czy kierowcy muszą zasłaniać usta i nos? Maseczka ochronna podczas jazdy prywatnym samochodem jest obowiązkowa?

Czy kierowcy muszą zasłaniać usta i nos? Maseczka ochronna podczas jazdy prywatnym samochodem jest obowiązkowa? Te pytania już od kilku dni zadają sobie chyba wszyscy - teraz odpowiedział na nie podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Janusz Cieszyński w rozmowie z mediami powiedział, czy kierowcy nawet w prywatnych samochodach muszą zakładać maseczkę ochronną. Kiedy kierowca może zdjąć maseczkę ochronną? Zaledwie kilka dni temu minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że w związku z pandemią koronawirusa od 16 kwietnia zostanie wprowadzony nakaz zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Oznacza to, że wychodząc z domu musimy zakryć się maseczką ochronną, szalikiem lub innym kawałkiem materiału. Kiedy minister zdrowia poinformował o nowych obostrzeniach kierowcy zaczęli zastanawiać się, czy muszą nosić maseczkę ochronną nawet podczas jazdy własnym samochodem. Teraz wszystko stało się jasne! Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia w wywiadzie dla Wirtualnej Polski powiedział, kiedy kierowca ma obowiązek zakrycia ust i nosa, a kiedy może zdjąć maseczkę. To zależy. Zależy z kim będziemy w tym samochodzie jechali. Mówiąc w skrócie, jeżeli jedziemy z osobami z którymi mieszkamy, z osobami najbliższymi, z którymi mieszkamy, z osobami z którymi prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe, wtedy oczywiście, ponieważ przebywamy z tymi osobami na co dzień, to taki obowiązek nie jest zasadny - czyli w takiej sytuacji nie musimy mieć maseczki na twarzy. A kiedy musimy zakładać maseczkę, kiedy jedziemy autem? Ale na przykład, kiedy jedziemy do pracy wspólnie z kolegą, który pracuje w tej samej firmie, ale może nie w tym samym dziale co my, no to już powinnyśmy mieć na sobie te maseczki, ponieważ taka sytuacja sprzyja temu, aby był ten kontakt. Wiadomo - są takie sytuacje, kiedy...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner