Tomasz Mackiewicz
East News
Pilne!
1/4
Tomasz Mackiewicz
East News

Na początku 2018 roku cała Polska śledziła dramatyczne wydarzenia na Nanga Parbat. Tomasz Mackiewicz i Elizabeth Revol próbowali zdobyć szczyt góry, jednak ich wspinaczka zakończyła się prawdziwą katastrofą. Jak wynika z relacji Revol, po zdobyciu Nanga Parbat Tomasz Mackiewicz miał poważne problemy ze zdrowiem. Himalaiści próbowali razem zejść ze szczytu jednak pogarszający się stan Polaka i fatalna pogoda uniemożliwiała im schodzenie z góry. Elizabeth podjęła bardzo trudną decyzję o pozostawieniu Tomasza Mackiewicza na wysokości około 7220 metrów i rozpoczęła samotne zejście. Z pomocą ruszyli Adam Bielecki i Denis Urubko, którzy przeprowadzili brawurową akcję ratowniczą. Niestety, Tomasza Mackiewicza nie udało się uratować. Polak został na Nanga Parbat... 

 

Ostatnio ogromne emocje wywołała relacje czeskich wspinaczy, którzy po zdobyciu Nanga Parbat w lipcu, widzieli namiot Polaka. Teraz himalaiści zdradzili znacznie więcej! Dlaczego nie otworzyli namiotu Polaka i kto zrobił wyjątkowy pomnik dla Tomasza Mackiewicza pod Nanga Parbat? 

 

Zobaczcie co powiedzieli! 

 

Zobacz także: To jeden z ostatnich wywiadów Tomasza Mackiewicza. Wellman zapytała: "Ile można poświęcić dla tych gór? Masz troje dzieci..." Co odpowiedział?

2/4
Tomasz Mackiewicz

Czescy himaliści udzielili ostatnio wywiadu w którym powiedzieli, że podczas drogi na szczyt widzieli namiot Tomasza Mackiewicza. Okazało się jednak, że nie ma żadnych dowodów na to, że rzeczywiście stali obok namiotu z ciałem Polaka. Teraz w rozmowie z portalem WP SportoweFakty  himalaiści Lukas Dubsky i Pavel Burda zdradzili znacznie więcej szczegółów. uczestnicy lipcowej wyprawy przyznają, że przed wyprawą na Nanga Parbat odezwała się do nich Elizabeth Revol, która przekazała im informacje, gdzie może znajdować się ciało Polaka. 

Eli przekazała nam wszelkie wskazówki, szczegóły i opis miejsca, w którym po raz ostatni widziała Tomka. Wiedzieliśmy mniej więcej, czego mamy "szukać" pod drodze- w rozmowie z WP SportoweFakty przyznał Lukas Dubsky.

Dlaczego nie otworzyli namiotu i nie zrobili zdjęcia na dowód, że znaleźli namiot Tomasza Mackiewicza? Czescy himalaiści nie ukrywają, że był to dla nich wyjątkowo trudny moment.

Można było tam skręcić i nawet lekko odkopać pokrywę śnieżną i próbować zajrzeć do środka. To dało się zrobić. Fizycznie nie byliśmy aż tak wyczerpani. Jednak proszę nas zrozumieć. Emocjonalnie to był cholernie trudny moment. Przez kilka minut patrzyłem na ten namiot, nie znałem Tomka osobiście, ale tam i w tym momencie czułem, jakbym stracił najlepszego przyjaciela. Tomek osierocił trójkę dzieciaków, ja mam dwójkę. Rozkleiłem się. Po drugie, schodząc z okrutnej Nangi, naprawdę ostatnią rzeczą, jaką chcesz zobaczyć, jest ciało innego człowieka- przyznaje Pavel Burda.

Himalaiści opowiedzieli również o poruszającym pomniku, jaki pojawił się na pod Nanga Parbat! 

Zobacz także: "Na szczycie zostawił foliową torebkę. Po 8 latach wyznał, że to były prochy jego syna Xawerego" Poznaj tajemnice Tomasza Mackiewicza

 

 

3/4
Tomasz Mackiewicz
Facebook

Czescy himalaiści pokazali zdjęcie i opowiedzieli o niezwykłym pomniku, jaki dla Tomasza Mackiewicza postawili Pakistańczycy. Na wysokości ok. 3600 m n.p.m znajduje się prowizoryczny, zrobiony z kamieni i patyków pomnik.

Pakistańczycy "zbudowali" coś na kształt pomnika dla Tomka. Z kamieni. To oczywiście bardzo prowizoryczny monument, ale świadczy o tym, jak ważny dla nich był Mackiewicz- w rozmowie z portalem WP SportoweFakty zdradził Pavel Burda.

 

Nikt z nas nie znał osobiście Tomka. Jego historia jest jednak wpisana w tę górę już na stałe. Na każdym kroku można to usłyszeć. Albo wręcz zobaczyć- przyznał Dubsky. 

Zobaczcie pomnik na Nanga Parbat.

 

 

Zobacz także: Elisabeth Revol: „Jestem po środkutej burzy. Jak żyć po tej tragedii?”

4/4
Tomasz Mackiewicz
East News
Więcej na temat Tomasz Mackiewicz