Cmentarz
East News

Cmentarze jednak zostaną zamknięte? Szef Ministerstwa Zdrowia zwraca uwagę na ważną rzecz!

Cmentarz
East News

Czy w Święto Zmarłych cmentarze będą otwarte? Czy w dobie pandemii koronawirusa będziemy mogli odwiedzić groby swoich bliskich? Takie pytania z pewnością zadają sobie wszyscy. Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami, jednak ze względu na rosnącą liczbę zachorowań na koronawirusa w Polsce są wprowadzane kolejne obostrzenia. Ostatnio wiceszef Ministerstwa Zdrowia przyznał, że najprawdopodobniej będą wydawane zalecenia, aby w okresie Wszystkich Świętych ograniczyć podróże Polaków. Czy to oznacza, że powtórzy się sytuacja sprzed kilku miesięcy, kiedy zamykano cmentarze? Jest komentarz!

Maseczki na cmentarzach

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza i niestety w ostatnich dniach Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych rekordowych liczbach zakażeń w naszym kraju. Wczoraj (6 października) MZ podało, że w ciągu minionej doby wykryto 2236 przypadków koronawirusa - niestety, zmarło aż 58 osób. Łącznie od początku pandemii w Polsce koronawirusa stwierdzono u 104 316 osób, a 2717 osób zmarło (dane z dnia 6 października). Od kilku dni liczba dziennych przypadków waha się w okolicach 2 tysięcy osób- w związku z tym Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od soboty (10 października) zostaną wprowadzone nowe obostrzenia. Czy w związku z rosnącą liczbą zachorowań będą również zamykane cmentarze przed Świętem Zmarłych? Niestety, wciąż nie ma jednoznacznej i pewnej odpowiedzi ze strony władz. 

Wolałbym, abyśmy w tym czasie po prostu byli bardzo ostrożni, ale by te spotkania przy grobach bliskich jednak się odbywały- rzecznik rządu mówił na antenie Polsat News. 

Ministerstwo Zdrowia stale obserwuje sytuację sanitarno-epidemiologiczną, dotyczącą zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i analizuje dynamikę przyrostu zachorowań. Jednak jest zbyt wcześnie, żeby już wydawać zalecenia na dzień Wszystkich Świętych- w rozmowie z portalem money.pl mówi z kolei Jarosław Rybarczyk z biura komunikacji resortu zdrowia.

Na decyzję władz czekają również zarządcy cmentarzy. 

Czekamy na decyzję rządu w tym zakresie. Jeśli nie będzie żadnej decyzji o ograniczeniach, to będziemy normalnie funkcjonować w tym okresie. Oczywiście obostrzenia, które są wpisane w rozporządzeniu, będą obowiązywać - portal money.pl cytuje Bartosza Jasińskiego, rzecznika prasowego warszawskiego Zarządu Cmentarzy Komunalnych.

Sam minister zdrowia podczas ostatniej konferencji prasowej zwrócił uwagę na ważną kwestię. Chodzi o noszenie maseczek! Adam Niedzielski przypomniał, że według obecnie obowiązujących przepisów na cmentarzach obowiązuje nakaz zasłaniania ust  i nosa.

W tej chwili, jeśli państwo przeanalizujecie bieżące przepisy, dotyczące obostrzeń w tym zakresie, to na cmentarzu jest obowiązek noszenia maseczki i on jest niezależny od strefy - powiedział szef MZ.

Myślicie, że podobnie jak wiosną cmentarze jednak zostaną zamknięte?

Zobacz także: Będą nowe obostrzenia? Jeszcze większy wzrost zachorowań przewidywany jest na Boże Narodzenie!

Adam Niedzielski przypomniał, że na cmentarzu obowiązuje nakaz noszenia maseczki.

Adam Niedzielski na konferencji prasowej
East News

Czy władze będą zamykać cmentarze przed Świętem Zmarłych?

Wszystkich świętych
East News

 

Więcej na temat koronawirus
Przeładuj

Rafał Brzozowski miał jedno marzenie związane z Krzysztofem Krawczykiem! Podjął nawet pierwsze próby

zobacz 00:48