Gala BATFA jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń w światowej kinematografii, a statuetki Brytyjskiej Akademii Filmowej często są traktowane jak przedsmak przed rozdaniem Oscarów. W tym roku wręczenie nagród BAFTA odbyło się 19 lutego - tradycyjnie w Royal Albert Hall w Londynie. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele rodziny królewskiej: następca tronu - książę William oraz jego małżonka, księżna Kate. Jedną z najbardziej podniosłych chwil tej gali było przemówienie ku pamięci królowej Elżbiety II.

Reklama

BAFTA 2023: Helen Mirren oddała hołd Elżbiecie II. Wzruszające słowa aktorki

Jednym z najważniejszych punktów 76. gali brytyjskich nagród filmowych BAFTA, oprócz samego wręczenia statuetek, była uroczysta przemowa, którą w imieniu całej organizacji wygłosiła aktorka Helen Mirren, oddając hołd Elżbiecie II. Gwiazda, która w 2006 roku w filmie biograficznym "Królowa" zagrała rolę właśnie brytyjskiej monarchini, przypomniała zgromadzonym o tym, że przez lata Elżbieta II wspierała brytyjską kinematografię.

- Relacje Jej Wysokości z BAFTĄ były długotrwałe, a BAFTA nie byłaby tym, czym jest dzisiaj, bez jej lojalnego wsparcia. W 1953 roku świat oglądał transmisję z jej koronacji. Od tamtej pory była czołową damą kraju, ale równie tajemniczą, jak gwiazda kina niemego - powiedziała Helen Mirren.

Zobacz także: Berlinale 2023: Joanna Kulig na Berlinale olśniła na kreacją od Chanel 85 tysięcy złotych

Aktorka podkreśliła, że Elżbieta II przez całe swoje panowanie spotykała się z przedstawicielami kina, obserwując, jak zmienia się światowa kinematografia.

- Przez całe swoje 70-letnie panowanie spotkała na swej drodze największe ikony kina i była świadkiem ewolucji złotego wieku Hollywood. [...] Kino w najlepszym wydaniu robi to, co Jej Królewska Mość robiła bez wysiłku - łączy nas. Wasza Wysokość, jesteś naszą narodową gwiazdą - podkreśliła aktorka.

AKPA

Zobacz także: Gwiazdy na wiosennej ramówce TVP: Małgorzata Tomaszewska, Sandra Kubicka i Kaja Paschalska i inni

Zobacz także

Przypomnijmy, że Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku. Była ona najdłużej panującą władczynią w historii całej brytyjskiej monarchii i jednocześnie najdłużej panującą kobietą w ogóle. Rządziła Wielką Brytanią przez ponad 70 lat. Zmarła na kilka miesięcy po tym, jak świętowała swoje 96. urodziny. Tegoroczna ceremonia BAFTA była zatem pierwszą po jej śmierci, a rodzinę królewską reprezentowali na niej książę William i księżna Kate.

Chris Jackson/Associated Press/East News

Na 76. gali rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej nie zabrakło oczywiście największych gwiazd kina. Zobaczcie, jak na czerwonym dywanie podczas BAFTA 2023 wypadły księżna Kate, Ellie Goulding czy Kate Blanchett.

Chris Jackson/Associated Press/East News
Rex Features/East News
Rex Features/East News
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama