Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Hakerzy z Anonymous zapowiadają atak na Państwo Islamskie
Screen Youtube
Newsy

Świat jednoczy się przeciw terrorystom! Hakerzy z Anonymous zapowiadają atak na Państwo Islamskie w Internecie!

Świat jednoczy się przeciw terrorystom! Hakerzy z Anonymous zapowiadają atak na Państwo Islamskie w Internecie!

Francja i cały świat oddają hołd ofiarom. Francuskie wojsko ostrzeliwuje ośrodek rekrutacyjny Państwa Islamskiego w Rakka. Tymczasem hakerzy z grupy Anonymous zapowiadają wojnę cyfrową! W opublikowanym w Internecie filmie przedstawiciel hakerów poinformował, że zaczynają wojnę cyfrową z Państwem Islamskim. Każdy zwolennik dżihadystów i członek Państwa Islamskiego będzie tropiony, a strony internetowe służące do rekrutacji nowych bojowników i rozpowszechniania propagandy zostaną zaatakowane! „Anonymous z całego świata wytropią was. Powinniście wiedzieć, że znajdziemy was i nie odpuścimy” - zapowiada na filmie francuski haker.
 

Rozenek bardzo przeżyła zamach w Nicei: "Mam przyjaciół w Nicei, mój brat mieszka we Francji" WIDEO

Co się dzieje w Paryżu

Świat w szoku i w żałobie. W atakach terrorystycznych w Paryżu w nocy z soboty na niedzielę zginęły według najnowszego bilansu 132 osoby. Co najmniej, bo tragiczny bilans jeszcze może wzrosnąć - spośród 350 osób rannych w zamachach, niemal 100 jest w stanie krytycznym. Wieczorem w niedzielę prawdziwe tłumy zebrały się w Paryżu. W pewnym momencie na Placu Republiki doszło do wybuchu paniki. Ludzie zaczęli uciekać po tym jak słychać było wybuch. Jak podała policja, na szczęście był to tylko wybuch petardy. W niedzielę wieczorem władze francuskie poinformowały o zbombardowaniu ośrodka rekrutacyjnego Państwa Islamskiego w Rakka. To właśnie Państwo Islamskie wzięło na siebie odpowiedzialność za ataki.

 

Ale wróćmy do tego co stało się w piątkowy wieczór w Paryżu.

Gdzie uderzyli terroryści

Zamachowcy uderzyli w 6 miejscach - strzelali na ulicach i w restauracjach w 10. i 11. dzielnicy Paryża, wysadzili też ładunki wybuchowe przy stadionie, na którym trwał właśnie mecz towarzyski Francji z Niemcami. Przebywał tam w tym czasie prezydent Francois Hollande, który natychmiast został ewakuowany. Najbardziej krwawa część tej tragedii rozegrała się w klubie Bataclan, gdzie odbywał się właśnie koncert amerykańskiej grupy Eagles of Death Metal. 

Kim są ofiary?

To zwykli Paryżanie, którzy w piątkowy wieczór wyszli z rodziną do restauracji, ale i turyści z wielu krajów. Najwięcej ofiar było w klubie Bataclan, gdzie na koncercie bawiło się około 1500 osób. Większość zdołała uciec, jednak terroryści przetrzymywali tam ponad 100 zakładników, zabijając ich metodycznie, aż do szturmu policji. W Bataclan zginęło co najmniej 89 osób.

 

Zobacz także: Dramatyczne zdjęcia z zaatakowanego Paryża.

 

Na razie nie ma żadnych informacji, by wśród ofiar byli Polacy. W zamachach zginęło co najmniej trzech obywateli Belgii, trzech obywateli Chile, dwóch Rumunów, dwóch Algierczyków, dwóch Portugalczyków, dwóch Meksykanów i dwie Tunezyjki. Zginęli także Hiszpan, Marokańczyk, amerykańska studentka i Brytyjczyk - młody chłopak, który pracował dla zespołu Eagles of Death Metal sprzedając ich koszulki. Sam zespół bezpiecznie zszedł ze sceny.

Kim byli zamachowcy?

Wieczorem w sobotę zaczęły pojawiać się informacje o potencjalnych sprawcach zamachów. Początkowo mówiono, że było ich ośmiu, ale potem podano, że siedmiu - wszyscy zginęli.

Czy na pewno? Belgijska telewizja RTBF, powołując się na śledczych, twierdziła w niedzielne popołudnie, że nie wszyscy sprawcy piątkowych zamachów w Paryżu nie żyją! Trwają poszukiwania ósmego sprawcy. Wieczorem wydano list gończy za 26-latkiem, urodzonym w Belgii. To Abdeslam Salah. Śledczy ostrzegają, że może być niebezpieczny.

Późnym wieczorem w niedzielę agencja AP podała, powołując się na 4 informatorów we francuskiej policji, że podejrzany został zatrzymany już w nocy z piątku na sobotę, bezpośrednio po atakach, w pobliży granicy belgijskiej, był też przesłuchany, ale policjanci... wypuścili go! 

 

A co z innymi terrorystami? O jednym wiadomo już dość dużo. Jak informuje TVN24, zidentyfikowany na podstawie szczątków zamachowiec z sali koncertowej Bataclan to mężczyzna urodzony 21 lipca 1985 roku w departamencie Somma. Miał na koncie bogatą przeszłość kryminalną.

Był znany policji jako drobny przestępca, wielokrotnie skazywany w latach 2004-2010 za drobne przestępstwa. Był on obserwowany przez służby bezpieczeństwa ze względu na radykalne poglądy - czytamy na www.tvn24.pl.

Na miejscu innego z zamachów znaleziono syryjski paszport. Greckie ministerstwo odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne podało, że Syryjczyk, którego paszport znaleziono, zarejestrował się jako uchodźca na wyspie Leros w październiku - pisze gazeta.pl. Nie jest jednak pewne, że uchodźca tam zarejestrowany to ta sama osoba, która dokonała zamachu...

Późnym wieczorem w sobotę telewizja TVN24, powołując się na agencję Reutera, podała również, że również drugi z zamachowców mógł dotrzeć do Francji jako uchodźca - i też przez Grecję. To wywołuje w Polsce coraz głośniejszą dyskuzję o przyjmowaniu uchodźców w naszym kraju.

Terroryści działali w trzech grupach i poruszali się przynajmniej dwoma zidentyfikowanymi samochodami - czarnym seatem i czarnym Vvolkswagenem Polo. VW był wynajęty w Belgii przez obywatela Francji.

Właśnie w Belgii dokonano zatrzymań osób, które mogą mieć związek z zamachem. Jak podano, to członkowie rodzin zamachowców z Paryża. W niedzielę rano podano, że trzech zamachowców pochodziło z Belgii.

Jak przebiegał zamach?

Świat zszokowały relacje świadków tego, co się działo się w restauracjach, na ulicy, przed stadionem i podczas koncertu. Pojawiły się też dramatyczne nagrania.

Zobacz: Szokujące nagranie ucieczki zakładników po ataku na klub Bataclan! Tylko dla dorosłych!

Świadkowie opowiadali o okrucieństwie sprawców.

Nic nie krzyczeli, nic nie mówili. Żadnego Allah Akbar. Mieli na sobie czarne ubrania. Po prostu strzelali do ludzi leżących na podłodze. Jak na egzekucji…

ZOBACZ DRAMATYCZNE RELACJE ŚWIADKÓW "KREW BYŁA WSZĘDZIE"

 

Przed wejściem na stadion wybuchły dwa ładunki. Było to dobrze słychać na samym meczu. Ale spotkania Francji z Niemcami nie przerwano. Ewakuowano za to prezydenta Francji. 

Oto sceny ze stadionu!

Na tym filmie ze stadionu wyraźnie słychać wybuch:

 

Oczywiście sytuację od początku relacjonowały media z całego świata. Dla TVN 24 na bieżąco sytuację opisywała przebywająca w Paryżu dziennikarka i prezenterka „Dzień dobry TVN” Anna Kalczyńska. Pojechała tam w zupełnie innych celu, a została tymczasowo korespondentką TVN z Paryża i informowała, co się tam dzieje

Stan wyjątkowy we Francji! Zamknięte granice!

Prezydent Francois Hollande zadecydował o wprowadzieniu stanu wyjątkowego we Francji. Granice zostały zamknięte.

Musimy się upewnić, że nikt nie wyjedzie i wjedzie do Francji. Jest to straszne przeżycie. Wiemy, kim są terroryści, kryminaliści. W tak w trudnych momentach musimy myślec o ofirach. Musimy wykazać się jednością - mówił prezydent Francji.

Cały świat solidarny z Francją

Bardzo szybko zareagowali światowi przywódcy. Na zwołanej na szybko konferencji prasowej prezydent USA Barack Obama powiedział:

Stoimy ramię w ramię z Francją w walce z terroryzmem. 

Prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje poszkodowanym.

Gdy we Francji trwała jeszcze okupacja klubu, w którym terroryści przetrzymywali widzów koncertu amerykańskiej grupy Eagles of Death Metal, nasi rodacy zapalali pierwsze znicze przed ambasadą Francji w Warszawie. W sobotę było tam już prawdziwe morze zniczy i kwiatów. Składali je najważniejsi ludzie w państwie, ale przede wszystkim zwykli Polacy. Wieczorem wiele ważnych budynków rozświetliły barwy Francji.

Z Francuzami solidaryzuje się cały świat. Ludzie zmieniają swoje zdjęcia profilowe na serwisach społecznościowych - Facebook wprowadził specjalny mechanizm, który pozwala przykryć włąsne zdjęcie barwami Francji.

Są i bardzo spektakularne gesty, jak w nowojorskiej Metropolitan Opera, gdzie widzowie przed operą Tosca usłyszeli Marsyliankę:

 

 

Dżihadyści grożą kolejnymi atakami

Agencja Reutera poinformowała w sobotę, że pojawiło sie nagranie dżihadystów z Państwa Islamskiego, na którym przestrzegają Francje przed kolejnymi zamachami, jeśli władze nie wycofują się z bombardowań z ich pozycji. Nie wiadomo jednak, kiedy powstał film.

Tak długo jak będziecie prowadzić bombardowania, nie zaznacie pokoju. Będziecie się nawet bać wyjścia na zakupy - mówił po arabsku mężczyzna otoczony innymi dżihadystami.

 

Atak terrorystów na Paryż

Zamachy terrorystyczne we Francji
East News

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Koncert Eagles of Death Metal
EastNews
Newsy
Eagles of Death Metal grali w paryskim klubie, gdy doszło do rzezi... Dziś wydali oświadczenie: "Jesteśmy przerażeni"
Eagles of Death Metal grali w paryskim klubie, gdy doszło do rzezi... Dziś wydali oświadczenie: "Jesteśmy przerażeni"

To pierwsze oświadczenie zespołu Eagles Of Death Metal po zamachach terrorystycznych w Paryżu! To właśnie w czasie ich koncertu rozegrały się dramatyczne sceny w sali Bataclan. Zginęło tam 89 osób. Dziś w Internecie zespół po raz pierwszy zabrał głos po tym, co się stało. Eagles Of Death Metal o zamachach w Paryżu Na swoim profilu na Facebooku członkowie zespołu zamieścili post, w którym czytamy o ich wielkim bólu. Wciąż nie wierzą w to, co się stało w miniony piątek.  Chociaż zespół jest teraz bezpieczny w domu, nadal jesteśmy przerażeni i wciąż próbujemy pogodzić się z tym, co stało się we Francji. Nasze myśli i serca są przede wszystkim z naszym bratem, Nickiem Alexanderem (zajmował się sprzedażą gadżetów i koszulek zespołu, zginął podczas ataku - red.), naszymi towarzyszami z wytwórni Thomas Ayad, Marie Mosser i Manu Perez,  oraz wszystkimi przyjaciółmi i fanami, których życie odebrano w Paryżu, a także z ich przyjaciółmi, rodzinami i bliskimi. Mimo w smutku z powodu ofiar - fanów, rodzin, obywateli Paryża oraz wszystkich osób dotkniętych terroryzmem, jesteśmy dumni, że stoimy razem z naszą nową rodziną, zjednoczeni we wspólnym celu, jakim jest jest miłość i współczucie. Chcielibyśmy podziękować francuskiej policja, FBI, USA i państwu francuskiemu, a zwłaszcza tym wszystkim, którzy pracowali w "strefie zero", którzy pomagali sobie wzajemnie najlepiej jak mogli, potwierdzając, po raz kolejny, że miłość przyćmiewa zło. Informujemy, że wszystkie koncerty Eagles of Death Metal są zawieszone do odwołania. Niech żyje muzyka, niech żyje wolność, Vive la France, and vive EODM.   (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3";...

Nick Alexander i Helen Wilson
East News/Facebook
Newsy
Przestrzelili jej obie nogi, musiała udawać martwą… Ocalała z klubu Bataclan opowiada swoje dramatyczne przeżycia
Przestrzelili jej obie nogi, musiała udawać martwą… Ocalała z klubu Bataclan opowiada swoje dramatyczne przeżycia

Helen Wilson, 49-letnia Amerykanka zamieszkała w Paryżu była w klubie Bataclan gdy doszło tam do ataku . Zaprosił ją tam przyjaciel i były chłopak, Nick Alexander. 36-letni Brytyjczyk pracował dla grającego tej nocy w Bataclan zespołu Eagles of Death Metal.   Zobacz też naszą relację - Co stało się w Paryżu? Ofiary, sprawcy, przebieg wypadków Udawała martwą Helen Wilson opisała dramatyczne wydarzenia w klubie brytyjskiej gazecie The Telegraph. Jak mówiła, była związana z Nickiem Alexandrem przed laty i wciąż żywiła do niego ciepłe uczucia, mimo że Brytyjczyk dawno miał inną partnerkę. Dlatego ucieszyła się, gdy w feralny piątek trzynastego Nick zaesemesował do niej, że jest w Paryżu i zaproponował spotkanie w Bataclan. Sprzedawał tam koszulki i gadżety dla kalifornijskiego zespołu Eagles of Death Metal.   Nick Alexander Udawali martwych Spotkanie to zostało brutalnie przerwane około 21.45, kiedy do klubu wtargnęli terroryści … Jak opisywała Wilson, uzbrojony zamachowiec wszedł do strefy dla niepełnosprawnych fanów, strzelając do nich i zabijając. Celował też we wszystkich, którzy chcieli uciekać. Dlatego ona i Alexander zdecydowali się położyć na ziemi pomiędzy ciałami i udawać martwych.  Niestety, ktoś w ich pobliżu poruszył się, ściągając uwagę terrorysty, który otworzył ogień. Trafił Nicka, ją zranił też - w obie nogi . Nie mogłam zobaczyć co się stało. Błagałam, by do mnie mówił. Próbowałam mu robić sztuczne oddychanie metodą usta-usta. Ale on nie mógł oddychać… Trzymałam go więc w ramionach mówiąc mu, że go kocham. Był miłością mojego życia - mówiła The Telegraph. Helen leżała na podłodze obejmując Nicka do czasu szturmu policji na budynek. Gdy trafiła do szpitala miała nadzieję, że zawieziono tam też Nicka i udało się go jakimś...

Anna Kalczyńska relacjonuje zamach terrorystyczny w Paryżu
Newsy
Anna Kalczyńska jest w Paryżu i relacjonuje zamachy na żywo! WIDEO + ZDJĘCIA
Anna Kalczyńska jest w Paryżu i relacjonuje zamachy na żywo! WIDEO + ZDJĘCIA

Anna Kalczyńska jest na miejscu w Paryżu! Na swoim Twitterze relacjonuje serię zamachów w stolicy Francji ! Prezenterka publikuje wstrząsające filmy oraz zdjęcia. Czy grozi jej niebezpieczeństwo?   Z Francji wciąż dochodzą do nas nowe wieści na temat zamachów terrorystycznych w Paryżu. W środku w hali koncertowej Bataclan napastnicy przetrzymują ok. 100 zakładników. Wciąż słychać tam strzały. Zobaczcie wideo Anny Kalczyńskiej:   Strzały i wybuchy przy Bataclan pic.twitter.com/Ivp5SCx2WP — Anna Kalczyńska (@AnnaKalczynska) listopad 13, 2015 Kalczyńska jest wciąż na bieżąco na tym, co dzieje się w Paryżu. Stacja TVN 24 miała okazję porozmawiać z dziennikarką na żywo.    Przerażające. X dzielnica wyludniała w przeciągu 1/2 h. Karetki i policja wciąż na sygnałach. Nie działa metro. Taksówki nie zbliżają się do centrum - pisze na Twittterze Zobacz także:  Zamachy terrorystyczne w Paryżu: Francja zamyka granicę i wprowadza stan wyjątkowy!   Szturm   w hali koncertowej Bataclan został zakończony! Policja wyprowadza rannych, dwóch zamachowców zostało zabitych. Dramatyczne sceny w środku!   Policja potwierdza 2 terrystow zabitych. Policja użyła granatów. Bataclan odbite ale dramatyczne sceny w środku. 7 strzelanin w Paryżu. — Anna Kalczyńska (@AnnaKalczynska) listopad 13, 2015 Anna Kalczyńska od rana relacjonuje w TVN 24 to, co dzieje się w Paryżu. O zamachach dowiedziała się siedząc w kawiarni w centrum. Na początku nikt nie wiedział o co chodzi. Nagle kelner zasunął rolety w knajpie, a ulice w mgnieniu oka spustoszały.    Zobacz także: Co się dzieje we Francji - relacja z piątkowych ataków. "To było straszne. Krew była wszędzie" - wstrząsające relacje świadków zamachów w Paryżu   Zamachy terrorystyczne w Paryżu...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner