Zdzisława Sośnicka

Zdzisława Sośnicka rozpoczęła swoją karierę muzyczną w 1963 roku. Szybko rozwijała się w tej branży i osiągała kolejne sukcesy. Publiczność pokochała ją za takie utwory, jak chociażby "Aleja gwiazd" czy "Julia i ja". Była niekwestionowaną gwiazdą estrady lat 70. i 80. Okrzyknięto ją również damą polskiej piosenki. Jak rozpoczęła się kariera Zdzisławy Sośnickiej?

Imię: Zdzisława Barbara

Nazwisko: Sośnicka-Bajer

Nazwisko panieńskie: Sośnicka

Pseudonim: Barbara Bajer (używa go jako kompozytorka)

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia : 29.08.1945 r.

Znak zodiaku: panna

Zawód: piosenkarka wykonująca piosenki z różnorodnych gatunków muzycznych, kompozytorka, dyrygentka

Osoby - związki:Artystka od ponad pół wieku związana jest z jednym mężczyzną - ślub wzięła już w 1964 roku. Mąż Zdzisław Sośnickiej, Jerzy Bajer jest inżynierem. W przeszłości był także menedżerem wokalistki.

Rodzice: Roman Sośnicki i Kazimiera Sośnicka

Dzieci: brak

Rodzeństwo: siostra Ewa Sośnicka

BIO: Zdzisława Sośnicka przyszła na świat w Kaliszu. Już w młodości wiedziała, że chce się rozwijać w kierunku muzyki. W swoim rodzinnym mieście uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w klasie fortepianowej. Na studia wyjechała do Poznania. Zdobyła tam dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (ukończyła Wydział Wychowania Muzycznego).Już na studiach podjęła współpracę z Teatrem Nurt. Zaangażowała się też w działalność zespołów Bizony oraz Tramp.Jako wokalistka debiutowała w 1963 roku. Wystąpiła wówczas na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Szybko zaczęła też pojawiać się na innych festiwalach, takich jak m.in. Festiwal Młodych Talentów w Szczecinie, Festiwal Piosenkarzy Studenckich w Krakowie czy Studencki Festiwal Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Odnosiła na nich sukcesy i zdobywała pierwsze nagrody i wyróżnienia. Ważnym momentem na tym etapie kariery było na pewno wywalczenie przez nią trzeciego miejsca na sopockim Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w 1971 roku.W kolejnych latach Zdzisława Sośnicka podejmowała współpracę m.in. z grupą Ergo Band, katowicką Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji i berlińskim Teatrem Rewiowym. Miała także własny zespół Studio.Druga połowa lat 70. przyniosła Zdzisławie Sośnickiej wiele sukcesów. Zaczęła zdobywać wówczas nagrody ważnych polskich festiwali - w tym w Opolu i w Sopocie.Kariera Zdzisławy Sośnickiej rozwijała się bardzo szybko. Publiczność i krytycy pokochali ją za jej niepowtarzalny styl i niezwykły, 2,5-oktawowy głos. Nagrała kilkanaście płyt. W pewnym momencie przestała jednak występować na scenie. Po latach przyznała, że wynikało to z tego, że była zmęczona życiem w ciągłym biegu. Powróciła jednak do świata muzyki w 2015 roku, kiedy to po wielu latach ukazał się jej pierwszy album z nowymi utworami.

Znana z: wykonywania przebojów muzycznych. Najpopularniejsze piosenki Zdzisławy Sośnickiej to m.in. "Aleja gwiazd", "Julia i ja", "W kolorze krwi", "Taki dzień się zdarza raz", "Bez ciebie jesień", "Żegnaj, lato, na rok" i "Uczymy się żyć bez końca". Ogromną sławę zdobył też jej duet ze Zbigniewem Wodeckim. Artyści zaśpiewali razem utwór "Z tobą chcę oglądać świat".

Funkcja w filmie:aktorka w filmie "Akademia Pana Kleksa" (1983)

Płyty:Zdzisława Sośnicka wydała kilkanaście albumów studyjnych. Są to:
  • "Zdzisława Sośnicka" (1971);
  • "Zdzisława Sośnicka" (1974);
  • "Moja muzyka" (1976);
  • "Odcienie samotności" (1979);
  • "Realia" (1984);
  • "Aleja gwiazd" (1987);
  • "Serce" (1989);
  • "Musicale" (1989);
  • "Musicals" (1990);
  • "The Best of Zdzisława Sośnicka" (1997);
  • "Magia Serc" (1998);
  • "Złota kolekcja: Kochać znaczy żyć" (2000);
  • "Zaśpiewane - niewydane" (2014);
  • "Tańcz, choćby płonął świat" (2015);
  • "Złota kolekcja: Serce pali się raz" (2016).


  • Książki: brak

    Nagrody (wybrane wyróżnienia): - nagroda "Złoty Gwóźdź" w 1971 roku; - nagroda krytyki muzycznej na First International Film and Popular Song Festival w Stambule w 1976 roku; - Grand Prix du Disque na Sopot Festival w 1977 roku; - odznaczenie "Zasłużony Działacz Kultury" w 1979 roku; - złoty Krzyż Zasługi w 1979 roku; - pierwsza nagroda na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za utwór "Żegnaj, lato, na rok" w 1979 roku; - nagroda przyznana przez Ministra Kultury i Sztuki za całokształt twórczości w 1987 roku; - Grand Prix na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za całokształt twórczości w 1988 roku.



    Link Instagram: brak

    Link FB: @z.sosnicka
    Advertisement MPU index
    Advertisement MPU index