Renata Pałys

Renata Pałys rozpoczęła karierę aktorską w latach 80. Wówczas prężnie działała na scenach teatralnych. Otrzymywała też pierwsze role filmowe. Największą sławę i rozpoznawalność przyniosło jej jednak dołączenie do obsady serialu "Świat według Kiepskich". Renata Pałys gra w nim nieprzerwanie od 1999 roku. Jak wygląda jej pozostała filmografia?

Imię: Renata

Nazwisko: Pałys

Nazwisko panieńskie: Wilkowska

Pseudonim: brak

Wzrost: 160 cm

Data urodzenia: 12.10.1956 r.

Znak zodiaku: waga

Zawód: aktorka serialowa, teatralna i filmowa, scenarzystka, reżyserka, menedżerka

Osoby - związki: - mąż Krzysztof Pałys (od 1982 r.)

Rodzice: Henryk Wilkowski i Mira Wilkowska

Dzieci: syn Krzysztof (ur. w 1983 r.)

Rodzeństwo : brak informacji

BIO: Renata Pałys przyszła na świat we Wrocławiu. Tam też dorastała i pobierała edukację. Po liceum zdecydowała się kontynuować naukę na studiach na Wydziale Lalkarskim we wrocławskiej filii krakowskiego PWST (dzisiejsza Akademia Sztuk Teatralnych). Dyplom uczelni zdobyła w 1980 roku.W młodości Renata Pałys była bardzo związana z teatrem. Już na początku lat 80. podjęła współpracę z Teatrem im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze. W kolejnych latach występowała na deskach wielu różnych placówek zlokalizowanych nie tylko w jej rodzinnym Wrocławiu, lecz także w innych miastach w Polsce. W swojej karierze pracowała m.in. w Teatrze Współczesnym im. Wiercińskiego, Wrocławskim Teatrze Pantomimy, Ośrodku Teatru Otwartego "Kalambur", Teatrze Polskim, Teatrze Małym, Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej czy Krakowskim Teatrze Komedia. Występowała w rozmaitych sztukach.Równolegle rozwijała się jako aktorka filmowa. Dostawała jednak niewielkie role. Dużą zmianę w jej życiu przyniósł dopiero 1999 rok, kiedy to Okił Khamidov zaprosił ją do udziału w serialu "Świat według Kiepskich". Rola w telewizyjnym sitcomie przyniosła jej największą sławę i rozpoznawalność. Co ciekawe, Renata Pałys próbowała także swoich sił jako scenarzystka. Napisała scenariusze do dwóch odcinków "Świata według Kiepskich" (jeden jako indywidualna autorka, drugi jako współautorka).Warto również wiedzieć, że przez kilka lat aktorka działała jako menedżerka grupy hardrockowej All Sounds Allowed, w której grał jej syn. Z kolei w 2015 roku założyła i została prezeską fundacji "Wreszcie". Spełnia się także jako reżyserka spektakli muzycznych we współpracy z BWT Media.W życiu prywatnym aktorka od lat jest związana z jednym mężczyzną. Renata Pałys z mężem są ze sobą nieprzerwanie od 1982 roku. Najnowsze informacje związane z jej karierą i sprawami osobistymi można śledzić w mediach społecznościowych aktorki.

Znana z: roli zrzędliwej Heleny Paździochowej w serialu "Świat według Kiepskich". Przez lata grała ją u boku innego znanego aktora, Ryszarda Kotysa. Wcielenie się w tę postać przyniosło jej największą sławę i rozpoznawalność oraz niebywałą sympatię widzów.

Funkcja w filmie (wybrana filmografia):aktorka w filmie "Indeks" (1977);aktorka w filmie "Ukryty w słońcu" (1980);aktorka w filmie "Wielki Szu" (1982);aktorka w filmie "Lubię nietoperze" (1984);aktorka w filmie "Sezon na bażanty" (1984);aktorka w filmie "Dom Sary" (1984);aktorka w filmie "Przez dotyk" (1985);aktorka w filmie "Na całość" (1985);aktorka w filmie "Konsul" (1988);aktorka w filmie "Szklany dom" (1988);aktorka w filmie "Magneto" (1992);aktorka w filmie "Jańcio Wodnik" (1993);aktorka w filmie "Deszczowy żołnierz" (1996);aktorka w serialu "Świat według Kiepskich" (od 1999);aktorka w serialu "Samo życie" (2003);aktorka w serialu "Na wspólnej" (2004);aktorka w serialu "Pierwsza miłość" (2005, następnie 2009 i 2011);aktorka w filmie "Fala zbrodni" (2006);aktorka w serialu "Rodzinka.pl" (2013);aktorka w serialu "Policjantki i policjanci" (2021).

Płyty: brak

Książki: brak

Nagrody:
  • srebrny medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" w 2020 roku.


  • Link Instagram: @renatapalys


    Link FB: @renatapalysoficjalny
    Advertisement MPU index
    Advertisement MPU index