Paweł Pawlikowski

Paweł Pawlikowski to polski reżyser i scenarzysta, którego fani kina znają przede wszystkim jako autora "Zimnej wojny" czy "Idy", nagrodzonej Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Pawlikowski był pierwszym reżyserem polskiego filmu, któremu udało się zdobyć nagrodę tej rangi. Zaczynał od kręcenia dokumentów o tematyce związanej z Rosją, a następnie postawił na kino poruszające ważne tematy społeczne. Wydarzeniem, które odcisnęło wyraźne piętno na jego twórczości, była śmierć żony na raka. Sprawdź, jakie filmy tego reżysera były nagradzane.

Imię: Paweł

Nazwisko: Pawlikowski

Pseudonim: brak

Wzrost: 187 cm

Data urodzenia: 15.09.1957 r.

Znak zodiaku: panna

Zawód: scenarzysta i reżyser filmowy

Osoby - związki: - żona Małgorzata Bela - z modelką reżyser związał się w 2017 roku; - pierwsza żona - artysta mało mówi o niej w wywiadach. Wiadomo, że w latach 80. XX stulecia wyemigrowała z Rosji, a w 2006 r. zmarła z powodu nowotworu. Pawlikowski zawiesił karierę reżyserską, aby opiekować się ukochaną do ostatnich dni. Następnie kontynuował przerwę aż do momentu, gdy dzieci osiągnęły pełnoletność i stały się całkowicie samodzielne.

Rodzice: matka była filologiem angielskim i wykładała na Uniwersytecie Warszawskim, a ojciec, z pochodzenia Żyd, wykonywał zawód lekarza.

Dzieci: córka i syn. Brak szczegółowych informacji na ich temat.

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Paweł Pawlikowski to polski reżyser i scenarzysta filmowy. Jego dzieciństwo i młodość miały dość burzliwy przebieg. Rodzice musieli opuścić Polskę z powodu nagonki antysemickiej pod koniec lat 60. XX stulecia, więc przyszły reżyser mieszkał m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Kształcił się na prestiżowych uczelniach w Londynie i Oksfordzie. Przedmiotem jego studiów początkowo były literatura i filozofia, ale oprócz tego uczestniczył w warsztatach filmowych i kształcił się w tej dziedzinie. Pod koniec lat 80. zaczął tworzyć własne filmy dokumentalne jako stażysta w stacji BBC. Często poruszał tematy związane z Rosją, czego przykładem jest dokument "Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofijewem". Jego pierwszy film pełnometrażowy "Ostatnie wyjście" nakręcony w 2000 r. opowiadał o rosyjskiej imigrantce, która znalazła schronienie w Wielkiej Brytanii. Już wtedy otrzymał nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych dla najbardziej obiecującego twórcy. W 2005 r. produkcja pt. "Lato miłości" została uznana za najlepszy film brytyjski. Pasmo sukcesów przerwała choroba żony, która zmarła na raka w 2006 r. Po tym wydarzeniu reżyser wycofał się na kilka lat z życia zawodowego i powrócił dopiero w momencie, gdy jego dzieci się usamodzielniły. Największym sukcesem filmowym okazała się "Ida", za którą Pawlikowski w 2015 r. dostał Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Jest pierwszym reżyserem, dzięki któremu polska produkcja osiągnęła tak spektakularny sukces. Za film "Zimna wojna" również otrzymał nominację do Oscara, jednak ostatecznie nie zgarnął statuetki.

Znany z: filmów dokumentalnych i fabularnych, które poruszają ważne tematy społeczne. Pawlikowski był też jurorem podczas prestiżowych festiwali filmowych w Gdyni, Wenecji oraz Cannes. Po międzynarodowych sukcesach został honorowym obywatelem Warszawy.

Funkcja w filmie:
 • reżyser filmu dokumentalnego "Palace Life" (1988);
 • reżyser filmu dokumentalnego "Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofijewem" (1990);
 • reżyser filmu dokumentalnego "Dostoevsky's Travels" (1992);
 • reżyser filmu dokumentalnego "Serbian Epics" (1992);
 • reżyser filmu krótkometrażowego "Lucifer over Lancashire" (1997);
 • reżyser i scenarzysta filmu "Korespondent" (1998);
 • reżyser i scenarzysta filmu "Ostatnie wyjście" (2000);
 • reżyser i scenarzysta filmu "Lato miłości" (2004);
 • reżyser i scenarzysta filmu "Kobieta z piątej dzielnicy" (2011);
 • reżyser i scenarzysta filmu "Ida" (2013);
 • reżyser i scenarzysta filmu "Zimna wojna" (2018).


 • Płyty: brak

  Książki: brak

  Nagrody:Nagroda Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych dla debiutującego reżysera za film "Ostatnie wyjście" (2001);Nagroda Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych dla najlepszego brytyjskiego filmu "Lato miłości" (2005);Orzeł w kategorii najlepszy film europejski za produkcję "Lato miłości" (2006);Oscar w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny za film "Ida" (2015);Orzeł w kategoriach najlepszy film i reżyseria za produkcję "Zimna wojna" (2019).

  LINK Instagram: brak

  Link FB: brak
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index