Mela Koteluk

Mela Koteluk wykonuje szeroko pojętą muzykę alternatywną z domieszką popu i rocka. Debiutowała w 2012 roku, gdy ukazał się jej album pt. "Spadochron". Artystka współpracowała z największymi gwiazdami polskiej i zagranicznej sceny, m.in. z Czesławem Mozilem i zespołem Scorpions. Z czego jeszcze znana jest Mela Koteluk?

Imię: Malwina

Nazwisko: Koteluk

Nazwisko panieńskie: Koteluk

Pseudonim: Mela Koteluk

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 3.07.1985 r.

Znak zodiaku: rak

Zawód: piosenkarka, autorka tekstów

Osoby - związki: brak informacji

Rodzice: brak informacji

Dzieci: brak informacji

Rodzeństwo : brak informacji

BIO: Malwina Koteluk urodziła się w Sulechowie i już w dzieciństwie rodzina i przyjaciele zwracali się do niej "Mela". To zdrobnienie przybrała później jako pseudonim artystyczny. Zaraz po ukończeniu szkoły podstawowej przeniosła się do Zielonej Góry, gdzie przez krótki czas uczęszczała do liceum. Jednak ze względu na chęć szlifowania wokalnego talentu u Elżbiety Zapendowskiej przeniosła się do szkoły w Warszawie. Jeszcze przed maturą zamieszkała w Londynie, gdzie przez 3 lata kształciła się w London School of Music. Po powrocie do Polski rozpoczęła studia kulturoznawcze.Choć artystka śpiewała od najmłodszych lat, pierwszy kontakt ze sceną miała jako chórzystka w zespole Scorpions i u Gaby Kulki. Na początku przygody z muzyką najbliższym jej sercu gatunkiem była poezja śpiewana. Z czasem jednak pokochała nowe brzmienia i jej największą pasją okazał się pop alternatywny. Owocem tej miłości jest wydana w 2012 roku debiutancka płyta Meli Koteluk pt. "Spadochron". Album osiągnął ogromny sukces i dwukrotnie pokrył się platyną (ponad 60 tys. sprzedanych egzemplarzy). Talent wokalistki został doceniony zarówno przez publiczność, jak i przez krytyków i środowisko artystyczne, o czym świadczą zdobyte nagrody Fryderyki (2013, 2015, 2019, 2020).Kolejne albumy Meli Koteluk ukazały się w 2014 ("Migracje"), 2018 ("Migawka") oraz 2020 ("Astronomia poety. Baczyński") roku. Poza solowymi występami piosenkarka ma na swoim koncie duety nagrane z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej. W 2013 roku zaśpiewała z Czesławem Mozilem "Pieśń o szczęściu", która promowała film "Baczyński". Dwa lata później nagrała utwór "Armaty", promujący festiwal Męskie Granie. Wokalnie wspierali ją Tomasz Organek i Krzysztof Zalewski.Piosenkarka bardzo chroni życie prywatne. Na jej mediach społecznościowych rzadko można znaleźć informacje na temat statusu jej związku. Choć artystka jest bardzo lubiana i popularna, stroni od blasku fleszy i rzadko bywa na salonach.

Znana z: charakterystycznej barwy głosu, porównywanej często do Katarzyny Nosowskiej. Dzięki temu Mela Koteluk jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich wokalistek. Po bardzo udanym debiucie w 2012 roku rozpoczęła się jej kariera muzyczna, którą kontynuuje do dziś. Płyty artystki wielokrotnie były nagradzane, m.in. Fryderykami - jednymi z najważniejszych nagród w polskiej branży fonograficznej.

Dyskografia (wybrane tytuły): - płyta "Spadochron" (2012); - singiel "Melodia ulotna" (2012); - singiel "Dlaczego drzewa nic nie mówią" (2012); - singiel "Działać bez działania" (2013); - singiel "Baczyński - pieśń o szczęściu", nagrany z Czesławem Mozilem (2013); - płyta "Migracje" (2014); - singiel "Fastrygi" (2014); - singiel "Żurawie origami" (2014); - singiel "Armaty", nagrany z Męskie Granie Orkiestra (2015); - singiel "Tragikomedia" (2015); - singiel "Katarakta", nagrany z Danielem Bloomem (2015); - płyta "Migawka" (2018); - singiel "Odprowadź" (2018); - płyta "Astronomia poety. Baczyński" (2020).

Książki: brak

Nagrody:
 • Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego (2012);
 • Fryderyk w kategoriach artysta roku i debiut roku (2013);
 • Fryderyk w kategorii teledysk roku za wideoklip do utworu "Fastrygi" (2015);
 • Fryderyki w kategorii album roku (pop alternatywny) za płytę "Migawka" (2019);
 • Fryderyk w kategorii nowe wykonanie za utwór "Odprowadź" (2020).


 • Link Instagram: @mela_koteluk_official


  Link FB: @mela.koteluk
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index